Bozuk Almanya Başbakanı Schröder, Meclis’i mahkemeye verdi

Sakat Almanya Başbakanı Gerhard Schröder’in, görevinden sonra kendisine verilen özel hakların alınmasına alın Federal Meclis’e cebin sav açtığı bildirildi. Schröder’in avukatı Michael Nagel, Alman Olgun Ajansı DPA’evet yaptığı açıklamada, 78 yaşındaki eski başbakanın, Berlin İdari Mahkemesinde Federal Sedir hakkında sav açarak, ofisinin, çalışanlarla birlikte baştan namına tahsisini istediğini belirtti.

Nagel’in avukatlık ofisinden mahkemeye gönderilen açıklamada birlikte Federal Meclis Bütçe Komisyonunun Schröder’in Federal Sedir’teki ofisi üzere sağladığı ödeneklerin kesilmesi ve ofisin kapatılmasının hukuka marjinal olduğu iddia edildi.

Komisyon eliyle Schröder’in “görevlerini hesabına getirmediğinin” savunulduğu tamlanan açıklamada, fakat bu görevlerin hangi olduğunun kararda tespit edilmediği ve bunları hesabına getirmenin veya getirmemenin pekâlâ belirlendiğinin açıklanmadığı kaydedildi.

Komisyonun aldığı kararda başka sebeplerin bulunduğunun yıldızlı olduğu dökme açıklamada, kararın verilme şeklinin “mutlakiyetçi benzeri derebeyliğini hatırlattığı” ve bunun demokratik benzeri ülkede olmaması gerektiği belirtildi.

Eski Şansölye, Rusya’nın Ukrayna’evet cebin başlattığı savaşın ardından Rusya Celal Başkanı Vladimir Putin ile yakınlığı ve kâh Rus şirketlerinde görev yapması nedeniyle eleştirilmişti. Federal Meclis Bütçe Komisyonu, mayısta Schröder’e tahsis edilen ofisin kapatılmasına ve buradaki çalışanların dahi ayrıksı birimlere kaydırılmasına karar vermişti.

Almanya’üstelik başvekâlet yapmış siyasetçilere, fariza sürelerine kapalı olarak zahmetli maaşı, bir idarehane, çalışanlar, sürücü ve himaye tahsis ediliyor.

Bozuk Almanya Başbakanı Schröder’den Türkiye’ye medih

 

Almanya, Schröder’in imtiyazlarını elinden aldı

 

Schröder: AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı var

 

Share: