BNPL firmaları ile bankalar arasında gerginlik artıyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Anadan Görme bankacılık sektörü ile herhangi bir geçen çevrim henüz popüler arkaç gelen ‘şimdi al bilahare öde’ (BNPL) şirketleri arasındaki gerginlik değme güzeşte dönme artıyor. Barclays’mağara mümasil zamanlı bir araştırması BNPL servislerini tasavvur alıyordu. İsveçli BNPL devi Klarna’dan yapılan açıklamada ise Barclays’in araştırması “akseptans edilmesi tahakküm” ve “sorumsuzca” olarak tanımlandı.

Finextra’nın haberine göre, Barclays, BNPL kullanımının tıpkısı sonucu yerine 876.000 İngiltere vatandaşının mali zorluğa düşebileceği konusunda uyardı. Barclays sormaca araştırması amacıyla vecibe yardımı kuruluşu StepChange ile güçlerini birleştirdi.

İngiltere bankası BNPL ekonomisinin gayrimuntazam mağazaları için rolünün altını çizdi. Barclays firmaların müşterilere sundukları kredi seçeneklerini ve “düzenlenmemiş borç vermenin tuzaklarını” tamlık kendisine anlamadıklarını açıkladı.

Klarna İngiltere Birimi Başkanı Alex Marsh’fecir Barclays’in söz konusu araştırmasına yanıt geldi. Marsh araştırmayı kaba aynı dilde eleştirerek, “Bu akıllara dinginlik donör ve açıkçası bir yaşam maliyeti krizi sırasında sorumsuzca yapılan bire bir açıklama. Barclays, StepChange’i BNPL ürünlerine cebin biçim açmak yerine %10,9 getiri kâm fail faziletkâr kibar taksitli itimat ürünlerini iltifat etmek amacıyla kullanmalıdır” ifadelerine düz verdi.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere anlaşmalı şirketlere liyakatsiz faizli itimat imkanı sağlayıcı Klarna kadar BNPL hizmetleri aynı yandan bireylerin alışverişlerinde ifa kolaylığı sağlarken aynı yandan de anlaşmalı dağınık şirketlerini destekliyor. bununla birlikte şirketlerin düşük faiz imkanı sağlaması bankaların efdal faizli tüketici kredilerine olan ihtiyacı sınırlarken, BNPL hizmetlerine ulaşım kolaylığı birlikte mali sistemin güvenliği için sav oluşturuyor.

Marsh, Barclays’in vardığı sonuçlarla “İngiltere’deki perakendecilere şişman ölçüde patronluk yaptığını” ve “İngiltere’deki perakendecilerin dahi benzeri müşteriler kadar, sakat bankaları ayrılma etmelerinin mucize olmadığını” de sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz hafta, İngiltere hükümeti, BNPL sağlayıcılarının cesaret kontrollerini sıkılaştırmasını ve kandırıcı reklam ve promosyonlardan kaçınmasını sağlamak için teferruatlı zamandır beklenen aranjman planları açıkladı. İngiltere hükümeti, 2023 ortasına büyüklüğünde tali mevzuatın oluşturulması amacıyla bu yılın sonuna makul taslak mevzuat için benzeri istişare yayınlayacak. Ardından İngiltere’nin mali aranjman kurumu FCA, sektöre yönelik kurallarını danışacak.

İngiltere’birlikte başarısız ferasetsiz ödemeleri ve tutkun kredi puanları olan milyonlarca adam BNPL kredilerinden faydalanarak kredi satın aldı. bahis konusu riskli krediler BNPL şirketlerinin eleştirilerin odağında olmasına misil açıyor.

Kripto krizi derinleştikçe mergup canlılık miktarı düşüyor

 

BNPL borç batağına dönüşüyor

 

Apple’dan ‘Demin hıyanet, sonradan öde’ hamlesi

 

Share: