BİTLİS – Vekil Muş: “Dinamik liderlerin olmadığı yerde siyasi gerilimler oluşuyor”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Çok henüz iri bütünleşmiş sanayi tesislerini, iki aktarılma geçmiş açılışını yaptığımız Türkiye’nin Otomobili üzere balaban endüstri tesislerini Türkiye’ye kazandırmak amacıyla uğraşacağız. Benzeri amacımız var, Bitlis’in, bölgenin ve Türkiye’nin refahını, maltalık standartlarını arttırmak.” dedi.

Programlara akmak üzere sabah kente gelen Muş, Bitlis Valiliği’ni ziyaret ederek Vali Oktay Çağatay ile görüştü.

Bitlis Öğretmenevi’nde doyum önderleri, sanayici ve aksiyon çevreleriyle bir araya gelen Muş ve beraberindeki AK Parti MKYK üyeleri ve bölge milletvekilleri, henüz bilahare DÜRÜST Tümen İl Başkanlığında “2023’e Makul Şehir Buluşmaları” programında partilerle buluştu.

Icra Vekili Muş, burada yaptığı konuşmada, Bitlis’te kavrayış projelerle tıpkısı değişim ve dönüşümün olduğunu gözlemlediklerini söyledi.

Kentte haddinden fazla hızlı bir kalkınma hamlesinin gerçekleştiğini nâkil Muş, “Birinci OSB dolmuş, ikincisinin hazırlıkları başlamış. Yatırımlar akın akış Bitlis’e geliyor. Haddinden Fazla etraflı sürmez, bodur ayrımsız süre sonradan ihracat listesinde Bitlis’in ismini duymaya başlayacağız. Bu site, bu potansiyeli ortaya koyuyor. Bu kent, insanıyla, birlik doğası ve tarihi değerleriyle, mutfağı, girişimcileriyle pespaye Şarki Anadolu’daki ayn bebeklerimizden biri. Bu bölgede uyguladığımız heveslendirme politikaları, huzurun yapı edilmesi, asayişin sağlanması, insanların birbiriyle ilişkileri, insanların geleceğe dayalı umutlarının yeşermesi, geleceğe dayalı umutlarının en cıvıl cıvıl olduğu noktaya çıkması bu gelişmeyi ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

“Yararsız tartışmalarla ülkenin gündemini esir etmek istemiyoruz”

Türkiye’nin çok majör aynı değiş ve dönüşüm sürecinden geçtiğini kaydeden Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemiz, 20 yıldır DÜRÜST Tümen ve lideri tarafından yönetiliyor. Mukayese ettiğiniz ant zorlu haddinden fazla hizmet bu ülkeye kazandırıldı. Ekonomisi 1 trilyon dolara geldi. Aut tecim hacmi 750 bilyon dolara geldi ve Avrupa’nın mahdut iri ekonomilerinden biri oldu. Bu, bizim amacıyla yeterli değil. Bundan Sonra ikinci yüzyılın inşasını yapacağız. Haddinden Fazla henüz iri bütünleşmiş uran tesislerini, iki dönüş önceki açılışını yaptığımız Türkiye’nin Otomobili gibi balaban uran tesislerini Türkiye’ye kazandırmak üzere uğraşacağız. Aynı amacımız var, Bitlis’in, bölgenin ve Türkiye’nin refahını, maltalık standartlarını arttırmak. İnsanların daha fena hâlde, daha mutlu bir ülkede yaşamını tedarik etmek. Mevsimli Mevsimsiz tartışmalarla, kavgalarla, boş gündemlerle Bitlis’in, bölgenin, Türkiye’nin gündemini alıkoymak istemiyoruz. Bu kalem tartışmaların içine çalmak istemiyoruz. Gündemimiz vahim, ülke ve milletimiz bizden yaptıklarımızdan daha fazlasını bakım kendisine bekliyor. Türkiye’yi teknoloji, endüstri, fabrikalarıyla haddinden fazla henüz yukarılara çekeceğimiz çalışmaların bütün birlikte bitmeme etmesini sağlayacağız.”

Dünyada aheste dengelerinin imdi değiştiği belirten Muş, müstevli döneminde yaşananları hatırlatarak, Türkiye’de afiyet sisteminin süreci başarıyla atlattığını vurguladı.

Salgın sonrasında emtia ve enerji fiyatlarında yaşanan yükselişe değinen Muş, “Mal ve enerji fiyatlarındaki inanılmaz artışlar hep dünyayı etkilediği kadar bizleri üstelik etkiliyor. Enflasyonda yükselmelere amil oldu. Para Şişkinliği haricinde Türkiye’birlikte muhteşem konuşu dengeler çokça sağlıklıdır. Erke fiyatındaki artışlar, mal fiyatındaki yükselişler yemeden içmeden bizde değil dünyada serencam 40 yılın erdemli enflasyonunu yaşatıyor. Hep ülkeler enflasyonu taharri altına almak amacıyla aynı arayış, çabalama ortamında. Dizge değişik ayrımsız formül uyguluyor. Gâh ülkeler bibi arama altına alamadı. Dolayısıyla bu şartlar altında mücadeleler veriliyor.” şeklinde konuştu.

Enflasyonla ilişkin konuşmalarının bazı siyasilerce ayrımlı yönlere çekildiğini dile getiren Muş, şöyle konuştu:

“Konuşmamın önünü ve arkasını kesmiş, hangi önüne ne da arkasına bakmış. Siyasi hırsları yüzünden, kibirden burnunun önünü görmeyen, benzeri gün bizde birlikte yöntem işleyen fakat bundan medet uman, ne kastettiğimi körlemeden evet dahi görmek istemeden bunu gündemine taşıyan, tamamen altılı masada tıpkısı kenarda kendine düz keşfetmek için bunun üzerinden dövünen, ki olduğunu çokça dolgunca biliyorsunuz, 1 Kasım seçimlerinde partimiz yüzde 49,5 fikir aldığı antlaşma ‘bunu ben aldım’ diyen, haydi 49,5’i geçtim buçuğunu aldatma birlikte görelim. Gelişigüzel çağ iki sözünden biri yeterlilik ve liyakat olan bu siyasetçiye şurası tercüman olmak istiyorum, imdi umumi başkansın. Sürücü Belgesi ve liyakate göre öğür kadrolarını belirledin. Önümüzde intihap var, 49,5’in takkadak buçuğunu aldığın devir hangi büyüklüğünde ehliyetli ve kudretli olduğunu bütün beraber göreceğiz. Bunlara âdeta lüzumlu namevcut, enflasyonun ne olduğu, sebebinin ne olduğu süfli vazıh. İnsanlar, son 40 yılın en faziletli enflasyonunu yaşıyor. Hoppadak bizim ülkede değil, bütün ülkelerde hakeza. Ben şunu söyledim, ‘dönemimizde enflasyonu aldığımız yerden yegâne hanelere indirdik, pandemi bitene kadar para şişkinliği Türkiye’da bir tane hanedeydi. Mal ve erke fiyatlarından kaynaklı bir yükseliş var, bunu saymadığımız ant Türkiye’birlikte enflasyonu taharri altında tutmuş tıpkı fırka, iktidarız.’ Bunu kesip farklı yerlere çekmenin kimseye aynı faydası yok. Takkadak insanı küçültür. artık madde ikna etmek isterim amma henüz çok rencide gelmek istemiyorum. Yolumuza bakıyoruz.”

” Yöntem, milleti ati kovmak amacıyla verilen tıpkı uğraştır”

Büyüklük yöneticiliğinde tecrübenin çokça önemli olduğunu, 20 yıldır ülkeyi başöğretmen tıpkı tecrübenin milletin karşısına çıkacağını belirten Muş, dünyada ruhlu liderlerin olmadığı yerlerde siyasal gerilimlerin ve siyasi boşlukların oluştuğunu dile getirdi.

Kendilerini aykırılık kendisine konumlandıran partilerin altılı masada bir araya geldiğini anımsatan Muş, “6’sı masada, 2’si görünmeyen sekiz, ihtimal üstelik dokuz partiler. Türkiye’nin gelişimi, Türkiye’yi ileriyle taşımayla müteallik tıpkısı son bulunmayan. Tümce değişik farklı düşünüyor. ‘Recep Tayyip Erdoğan gitsin bile büyük değil serencam’ tek ortak noktaları, buluştukları yasakçı o. Bunun haricinde buluştukları benzeri meydan bulunmayan. Hakeza bire bir siyaset olur mu? Tığ siyaseti böyle yapmadık, yapmıyoruz, yapmayacağız da. Politika milleti gelecek fırlatmak için sunulan tıpkı uğraştır. 8 ayrı grubun geldiği bire bir yerden egemenlik kazanç mı, sokak.” ifadelerini kullandı.

Dünyanın yeryüzü haddinden fazla ihtiyaç duyduğu şeyin etkili siyasal liderlik olduğunu vurgulayan Muş, şunları kaydetti:

“Acun, on paralık olmadığı kadar muhtel ve öngörülemez tıpkı süreçten geçiyor. Türkiye, bu süreci yönetiyor. Eğer dalgalanmaları Türkiye’bile bu büyüklüğünde hissetmiyorsak bunun bir sebebi var. Hükümetin ateş parçası olması, liderlerin bunu göğüslemesindendir. Yoksa bu hadiselerden çokça daha yavaş sonuçlar ortaya çıkabilirdi. Gelgel gücümüz enflasyondan kaynaklı tıpkısı nebze düşmüş cins amma bunu üç hatim artıran bu iktidardır. Yine geldiği yerin üzerine çıkaracak olan da bu iktidardır. Uran sitesi, üretimevi, istihsal dışında bire bir gündemimiz yok. Bunları konuşuyoruz. İnsanların, bölgenin, Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Üreterek fethetmek zorundayız. Üreterek Türkiye’ye döviz oyulgalamak zorundayız. Ati Türkiye’nindir. İnşallah haziranda yapılacak seçimlerle baştan cüret tazeleyerek Cumhurbaşkanımızı ve arkasında aktif duracak meclisi seçeceğiz. Buradaki teşkilatımızın tıpkı irtibat beraberliği bahis konusu. Herkesin birbirine kenetlenmesi lazım. Zaman kenetlenme, Türkiye’yi henüz yükseklere emisyon günüdür. Hep partimize rağbet verenlerin kendini silkeleyip, kenetlenip 2023’e hazırlama günüdür. Fırka hepimizin, makamlar değişir. 2023’te öncekilere bakılırsa çok henüz efdal tıpkısı destekle Cumhurbaşkanımızı seçmemiz, partimizi parlamentoya taşımamız geçişsiz. Dimdik, Cumhur İttifakı kendisine birlikte bu süreci tamamlamamız lazım.”

Bakan Muş ve beraberindeki yıldız bilimi, daha bilahare site merkezinde esnafla bire bir araya geldi, vatandaşlarla kardeşçe etti.

Share: