Bitkisel: Tahıl Sevkiyatı Anlaşması fiyatlara düşüş taraflı yansıdı

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ‘Yüz Yüze Ikbal Gönüle Ümraniye Programı’ kapsamında sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, dünyalık ve toplum örgütü başkanları, gelişim insanları ve kanma önderleriyle ayrımsız araya geldi.

Ümraniye’deki aynı otelde düzenlenen programa DOĞRU Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Ümraniye Şehremini İsmet Yıldırım bile katıldı. Burada mütekellim Bakan Nebati, müstevli sürecinde yüzdelik 14,1’e büyüklüğünde yükselen başıboşluk oranının haziran ayı itibarıyla yüzdelik 10,3 ile salgın öncesi seviyenin altına gerilediğine dikkat çekti.

Vekil Bitkisel, Türkiye’nin büyümeye bitmeme ettiğine vurgu yaparak, “Alelacele temas kamer Cumhuriyet Altını tarihimizin yeni dış satım rekorlarını kırmayı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.   

‘2020 YILINDA DAHİ TÜRKİYE TAHACCÜM KAYDEDEN ÜLKELERDEN BİRİ OLMUŞTUR’ 

Vekil Nureddin Nebati, salgına karşın Türkiye ekonomisinin nema kaydettiğine dikkat çekerek, “Ülkemiz cümle dünyayı etkisine düz Kovid-19 salgınına rağmen çabuk toparlanma kabiliyeti gösteren ekonomilerden biridir. Küresel ekonominin salgından büyük hasar gördüğü 2020 yılında birlikte Türkiye, büyüme kaydeden kıymetli ülkelerden biri olmuştur. Türkiye ekonomisi 2021 yılında ise yüzde 11 oranında rekor tıpkı nema performansı elde etmiş, bu dinamik tahaccüm görünümünü kararlı tıpkısı kompozisyonda sağlamıştır. Ekonomik büyümeyle alay malay istihdamda çok kısık çoğalma kaydettik. Salgının sunu ateş dönemine nazaran tahminî 5,5 milyon yabanlık tıpkısı istihdam artışı kaydederek 2022 yılı haziran bakımından toplam istihdamımız 30,9 milyona nail durumda. Sadece bu yılın geçmiş yarısında sağlanan çarpışma, acun ekonomisinin durumu, emtia fiyatları, enerji fiyatlarındaki yükselişe rağmen istihdam artışı 862 bin güç oldu. Müstevli sürecinde yüzde 14,1’e kadar yükselen işsizlik oranıysa bu sene haziran kocaoğlan itibarıyla yüzde 10,3 ile salgın öncesi seviyenin altına geriledi” diye konuştu.   

‘İHRACAT REKORLARI KIRMAYI SÜRDÜRÜYORUZ’ 

Icra Vekili Bitkisel, “Attığımız strüktürel adımlar ve tedarik zincirindeki değişimlerin müspet etkisiyle 2021 yılında ihracatımız ince dönemli trendin berenarı üzerinde artış gösterdi. İhracattaki işlek performansımız 2022 yılında bitmeme etmiş, 250 bilyon dolar sınırına dayanmıştır. Anında temas kamer Cumhuriyet Altını tarihimizin yıpranmamış dış satım rekorlarını kırmayı sürdürüyoruz. Keza ülkemiz turizm gelirlerindeki toparlanma bakımından da diğer ülkelerden fazlalık ayrıştı. Rusya-Ukrayna Savaşına rağmen zihayat aynı performans sergilemeye bitmeme edebilmiştir. Beklentimiz yılsonunda turizm gelirimizin 37 bilyon doların konusunda çıkmak ve salgın öncesi seviyenin birlikte üzerinde ayrımsız performansın sergilenmesini göreceğiz. Resim çıplak beyninde. Kül global olumsuzluklara karşın üretimde, büyümede, istihdam ve dış satım artışında Türkiye adeta hızlı ilerliyor. Ekonomimiz çok şükür mıhlı ve kuvvetli. Benzeri birlikte gidip şu bizim karamsarlar korosuna sorsanız size anında battık-bittik şarkısını söylemeye başlarlar” ifadelerini kullandı.  

‘ÖNLERİNDE ŞÖHRET BULUNANLAR KORO HALİNDE YALAN YANLIŞ BILGELIK YAPIYORLAR’ 

Nazır Bitkisel, eleştiriye ilişkin olmadıklarına ilgi çekerek, “Tığ katiyen eleştiriye sınırlı yahut sorunları görmezden mevrut benzeri anlayışa ehil değiliz. Buradaki anne mesele aynı kesimin cümle sorunlara büyüteçle bakarken sükse kaydedilen alanları iyice namevcut saymaları, ayrıca spekülasyona varacak düzeyde bazen çarpıtmalardan imdat umanlar var. Oysa ‘eğriye dolaşık, doğruya de doğru’ demeyi bilmek mehabetli ve erdemli benzeri tavırdır. Beklentimiz afaki ve pozitif yaklaşımlardan ötesi değildir. Önlerinde şöhret bulunanlar tıpkısı koro halinde dolar şuraya gidecek, devlet şuraya gidecek diye niteleyerek darmaduman haberler yaparlar. Uğrunda şöhret bulunanlar Türkiye’nin IMF’den namus borcu almadığını bilerek tamamen teknik bire bir duruşla seçkin ülkenin kapasitesi oranında almış olan miktarı bile, vecibe aldılara dönüştürebiliyorlar” dedi.  

‘CARİ AÇIĞIMIZIN TEMEL SEBEBİ ENERJİ MALİYETLERİMİZDİR’ 

Bakan Nebati, “12 mahiye birikimli cari işler mayıs bakımından 34,6 milyar dolar fazla vermiştir. Yani bizim cari açığımızın temel sebebi enerji maliyetlerimizdir. Bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle andıran dönemde ülkemiz adeta benzeri enerji seferberliği zar etmiş durumdadır. Akkuyu Santrali, Karadeniz doğalgazı, yenilenebilir erke yatırımlarına ek adına dün bakımından Abdülhamid Konak araştırı gemimiz dahi devreye alınmıştır. Zaman 2 sismik araştırma ve 4 tetkik gemimizle denizlerde dünyada eşine birkaç rastlanır bir araştırı filosuna cemaat konuma mevrut durumdayız. İnşallah önümüzdeki süreçte birlik bu gayretlerimizin üstelik karşılığını Heybetli Rabbim denizler aracılığıyla bize verecektir” dedi. 

Vekil Bitkisel, dirimsel dağılımında adaletin sağlanmasının genişlik fazla ehemmiyet verdikleri konuların başında olduğuna ilgi çekti ve fiyatlar vasıtasıyla enflasyonist baskıları azaltıcı tedbirler aldıklarını rapor etti.

‘TAHIL SEVKİYATI ANLAŞMASI TAHIL FİYATLARINA DÜŞÜŞ CEPHELI YANSIDI’ 

Nebati, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle savaşçı tarafları tıpkı araya getirmeyi başararak İstanbul’de imzalanmasını sağladığımız Hububat Sevkiyatı Anlaşması, bodur süre içinde ülkemizde olduğu kadar acun tahıl fiyatlarına da düşüş cepheli yansımıştır. Böylelikle hububat ve besili tohumlarda fiyatlar kavga öncesi seviyenin de altına gerilemiştir. Buna celi arsıulusal literatürde Recep Tayyip Erdoğan etkisi diyorlar” ifadelerini kullandı.  

‘AKARYAKITTA EN AZ VERGİ KAYRAN ÜLKEYİZ’ 

Nebati, “Avrupa ülkeleri ortamında akaryakıttan yeryüzü az alacak düz ülkeyiz. Pompa çıkış belgesi fiyatlarında temas akşam malumat alıyoruz. Mazot, motorin 22 liralık seviyesine indi. Manşetlerdeki görüntü yok, zir alfabe geçiyor” dedi. 

Nebati, diyaliz merkezleri ve tıbbi cihazlar amacıyla SUT’ta mesai yaptıklarını ve biraz güne bile yayınlanacağını belirtti.  

‘ENFLASYON SORUNUNU HALLETMEK AMACIYLA GEREKEN TÜM ADIMLARI TEK BIR TANE ATIYORUZ’ 

Nebati, “Pahalılık sorununu fora etmek için müstelzim bilcümle adımları biricik yegâne atıyoruz. Zaman Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki AK Tümen iktidarı pekâlâ ki 20 yıldan bu yana milletimizin bütün sorunlarının çözüm adresi olduysa, şişkinlik sorunu üstelik kesinlikle bire bir derogasyon değildir. Bu sorunun de hal adresi yine tığ olacağız. Bugün bilcümle toptan olumsuzluklara rağmen Türkiye üretiyor, Türkiye büyüyor, Türkiye istihdam sayısını seçme geçen çağ artırmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.  

Nebati’den Kılıçdaroğlu’nun ‘KKM’ eleştirilerine karşılık

 

Nebati: IMF ile benzeri antant imzalanmadı

 

Nebati: Büyümeden ödün vermeyince enflasyonla savaş fasıla alır

 

Share: