Birlikte Nederlandsche Bank kusur diledi

Hollandalı Da Nederlandsche Bank, kurumun kuruluşu ve geçmişindeki kul ticareti faaliyetleri cihetiyle defo diledi.

Amsterdam Oosterpark’taki Hollanda Ulusal Tutsaklık Millî Kölelik Tarihi Anıtı uğrunda tutsaklık sisteminin kaldırılışının yıl dönümü sebebiyle yapılan törene katılan Birlikte Nederlandsche Bank CEO’su Klaas Knot, “Boyunduruk sisteminin kurbanlarına ve ailelerine özürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

Knot, “Hollanda, Surinam, Karayip Denizi’ndeki Bonaire, Aruba, Curaçao, Sint Maarten St Eustatius ve Saba adalarında köleleştirilen ve bibi köleliğin acılarını çekenlerden özür diliyoruz.” ifadesini kullandı.

“Kurumsal adına kul ticaretine ulama sağladık”

Haleflerinin şahsi sebeplerle insanları ten renklerine bakarak ayırdığına değinen Knot, banka yöneticilerinin bir nice misil ticari ateşçi önceleyerek köleliğe göz yumduğunu belirtti.

Birlikte Nederlandsche Bankasının kuruluşunda geçer not sermayenin ayrımsız kısmının kul ticaretiyle elde edildiğini aktaran Knot, “kurumsal” yerine kul ticaretine yardım sağladıklarını kaydetti.

Knot, verdiği kredilere eşit kölelerin zorla çalıştırılmasıyla elde edilen ürünleri ve mahsulleri alarak bankanın kul ticaretinden dirimsel elde ettiğini dile getirdi.

Özür mesajının balaban bir girişim olduğunu vurgulayan Knot, “Vezneci, defo dilemekle yetinmeyip elan ayrıntılı aynı geleceğin inşası amacıyla çalışıyor.” dedi.

Hollanda’nın esaret tarihi

Hollanda, Amerika kıtasından Asya’ya, Afrika’dan Güney Amerika’ya kadar birçok bölgede sömürgecilik yaptı.

17. yüzyıldan itibaren Afrika kıtasında koloni oluşturmaya başlayan Hollanda; Fildişi Sahili, Gana, Cenup Afrika, Angola, Namibya ve Senegal’birlikte birçok koloni kurarak bu ülkelerdeki natürel ve insani kaynakları kullandı.

Hollanda’nın Afrika’daki koloni izlerinden bildirme bilineni Khoikhoi halkına yönelik katliamları oldu. Hollanda, 1659, 1673 ve 1674-1677’üstelik Khoikhoi’yi köleleştirmek üzere nazik katliamlar yaparak binlerce Afrikalıyı öldürdü, evlerine ve arazilerine halk koydu ve kul adına kaçırdı.

Hollanda, Asya’daki kul ticaretini dahi elinde bulunduruyordu. Madagaskar, Endonezya, Hindistan ve Sri Lankalı üsera çalıştırıldı. Bazen dönemlerde sömürgelerdeki aynı Hollandalıya tahminî 200 kul düştüğü görüldü.

Hollandalıların Asya’dahi dahi kestirmece 1 milyon 135 bin kişiyi köleleştirdiği tahmine ediliyor.

Gün Batısı Avrupa’birlikte köleliğin yasaklanmış olmasına rağmen köle tacirleri Atlantik ötesi köleliği bitmeme ettirdi. 1654’te Brezilya’yı gine Portekiz’e kaybeden Hollanda, Karayipler’deki Curaçao’yu köle ticaretinde yetişkin tıpkısı istasyon haline getirdi.

Hollanda 1814’te resmi yerine köle ticaretini sona erdirse bile Surinam ve Hollanda Atilleri’nde köleliğin resmi olarak kaldırılması ve kölelerin özgürleştirilmesi 1 Orak Ayı 1863’te gerçekleşti.

Ancak ülkede 1 Temmuz 1873’e büyüklüğünde esirlik çalışarak bitmeme ederken bu tarihe büyüklüğünde Surinam’de 33 bin, Hollanda Antilleri’nde bile 11 binden çok köle cebren ve ücretsiz çalıştırılmaya devam etti.

Hollanda, seçme yıl 1 Orak Ayı’da çarkıt sömürgeler ve Hollanda’nın bazı şehirlerinde Keti Koti (kırık pranga) Bayramı yerine kutlanıyor.​​​​​​​

TCMB: 2. çeyrekte bankalar emniyet standartlarını sıkılaştırdı

 

BDDK’den “bankacılıkta sayısal dönüşüme” bindi

 

Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

 

Share: