Bingöl haberleri | Bingöl’de içki kesen zelzele tatbikatı

Bingöl’de koku kesen deprem tatbikatı

BİNGÖL – Bingöl’da valilik ile AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde, resmi ve toplamda 453 personelin katılımıyla çağ kesen yer sarsıntısı tatbikatı gerçekleştirildi.

Bingöl’de valilik koordinesinde İl Afet ve Evgin Genişlik Müdürlüğü ile kurumların katılımıyla nefes kesen hareket tatbikatı gerçekleştirildi. Diyarbakır, Muş, Bitlis, Van, Erzurum ve Tunceli ekiplerinin beraberinde gönüllülerden oluşan toplamda 453 personelin katılımıyla, senaryo gereği 6.0 kadar benzeri deprem meydana geldi. Sarsıntı kaynaklı olarak ilçe, ateş kabil olaylara ekipler müdahale ederken, site merkezinde yıkımı başlayan sakat hükümet konağında soluk kesen istirdat operasyonları gerçekleştirildi.

İlk olarak Kıyamet Kriz Merkezi’nde tetkikat yapılırken, daha sonra istirdat çalışmaları yapıldı.

Sarsıntı tatbikatının rastgele bölümünü inceleyen ve daha bilahare alana gelerek bilgi düz Ilbay Eder Çiftçi, burada açıklamalarda bulundu. Ilbay Çiftçi, “Bingöl deprem ve afetsellik açısından riskli aynı bölgede düzlük alıyor. Şark Rum ve Yıldız Anadolu fay hatlarının kesiştiği bir numara basamak sarsıntı bölgesinde kayran alan ilimizde giderek depreme cebin, değişik afetlere alın anbean hazır olmak durumundayız. Bizlerde yapmış olduğumuz çalışmaları buna göre çalıştırıyoruz. Zaman üstelik mekân illerden paydaşlık ile birlikte doğrusu serbest katılımlı bir tatbikatı hem masa başı hem birlikte yer tatbikatını yürütme etme fırsatı bulduk. Bu tatbikatta toplamda 453 personelimiz, 76 aracımız görev aldı. Yeniden bu çerçevede ekiplerimiz 6 lokasyonda cuşuhuruş, yer sarsıntısı, tahliye kabil çeşitli alanlarda görev icra ettiler. Hakikaten gördük kim arkadaşlarımızın hem olaylara performansları, hem donanımları hem hızları hem da koordinasyon süreçleri gayet muvaffakiyetli ve hamaset verici şekilde oldu” dedi.

Hareket tatbikatının gerçeğe mail olduğunu ve manevi kendisine etkilendiğini söyleyen vatandaşlardan Ikbal Yamanoğlu ise, “Siren seslerini duydum. Zaaf ettim geldim, çokça bile korkttum. Geldiğimde basit üstü kıran durumları için aynı tatbikat yapıldığını gördüm. ve nerede ne yapmamız gerektiğini öğrendim, bilgiler aldım. Çok güzelce bir manevra olduğunu düşünüyorum. Manevi olarak üstelik etkilendik, emeği güzeşte herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Ilbay Mesabe Ekinci ve gelgel müdürleri, manevra sonrası ekiplere teşekkürname ederek hatırat fotoğrafı çektirdi.

Share: