Binbaşı Aslan Kulaksız’ı şehit fail “Zerdeşt” kod ünlü teröristin duruşması ertelendi

Muş’un Malazgirt ilçesinde 7 sene önce İlçe Kurnaz Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız’ın martir edilmesi ile ilişkin ‘son fail’ olduğu tamlanan ‘Zerdeşt’ harf ünlü PKK/KCK üyesi Çarpışma Çelik’in tutukluluğunun devamına değişmeyen verildi.

Erzurum Dumlu 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Merbut Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu mevcut “Zerdeşt” harf ünlü terörist Savaş Çelik, Muş 1. Yoğun Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Patırtılı ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Avukatlar ve sanıklardan Bozuk Düzenlilik Korucu Başkanı Mehmet Yıldırım ile Ömer Cirim da duruşmada el altında bulundu.

Binbaşı Arslan Kulaksız’ın şehit edilmesiyle ilgilendiren kendisine atılmış suçlamaların uydurma olduğunu savunan Polat, “Defans amacıyla ilişik devir istiyorum. Tutuksuz yargılanmak istiyorum. Beraatımı murat ediyorum” dedi.

Sanıklardan Mehmet Yıldırım ile Ömer Miktar dahi beraatlarını temenni etti.

Sanık Çelik’in avukatları üstelik, duruşma heyetinden müvekkillerinin azade bırakılmasını istedi.

Mahkeme heyeti ise Polat’in tutukluğunun devamına değişmeyen verirken dosyadaki başka sanıklara yurtdışı yasağı koydu.

Ara kararın verildiği mahkeme, 19 Karı 2023 gününe ertelendi.

Mahkeme heyeti, 21 Temmuz 2022’de görülen önce duruşmada dosyada mevcut tutanaklar, beyanlar ve diğer bütün deliller nazara alındığında Polat’in, “silahlı terör örgütüne uzuv olma”, “bile bile adam katil (adım)”, “bilerek katil” ve “devletin birliğini ülkenin bütünlüğünü iptal (adım)” suçlarını işlediğine dayalı kuvvetli cürüm şüphelisinin varlığını gösteren konkre olguların bulunması, sanığın üzerine yüklenen suçlarda öngörülen ceza miktarına gereğince sanığın, cızlam ve saklanma ihtimali, maznun üzerine uygulanacak rastgele tür adli arama kararının bu aşamada düşünülen gayeye hizmet etmeyeceği, sanığın üstüne yüklenen suçun kanunda tamlanan ukubet miktarının madun ve üst sınırları, tutuklama tedbirinin ölçülük ilkesine marjinal olmayacağı hususları göz önüne alınarak tutuklanmasına değişmeyen vermişti. – MUŞ

Share: