Bin 750 metredeki gizli behişt, ‘Gökçeova Göleti’

Bin 750 metredeki saklı cennet, ‘Gökçeova Göleti’

Deniz, kum, güneş turizmi yerine natür turizmini yeğleme fail vatandaşların Muğla’üstelik yeğleme ettikleri Köyceğiz’e 25 kilometre uzaklıkta ve Bin 750 metre yükseklikte Sandras Dağı eteklerinde mevcut Gökçeova Göleti dinlenme kampı ve huy tutkunlarının uğrak merkezi oldu.

MUĞLA – Türkiye’nin genişlik etraflı yaka şeridine eş Muğla’bile deniz turizmi kadar plato turizmi üstelik serencam yıllarda balaban gönül görüyor. Yaz-Kış natür turizminin yapılabildiği ender bölgelerden birisi Köyceğiz ilçesine 25 kilometre uzaklıkta ve Bin 750 metre yükseklikteki Gökçeova Göleti.

Kamp ve doğaseverlerin yol uğrağı mekanı

Son yıllarda adlı simaların ve varlıklı aksiyon adamlarının yeğleme ettiği Köyceğiz Ağla Yaylası üzerinden Denizli Beyağaç ilçesine bağlantının sağlandığı el üzerinde bulunan Gökçeova Göleti, velespit tutkunları, deri dinlenme kampı ve lalettayin tatilciler için mefret fırsatlar sunuyor.

Yaban hayatı ile çöz içe

Deniz seviyesinden Bin 750 metre yükseklikteki Gökçeova Göleti’nin çevresi aşılanmamış hayatı amacıyla birlikte yetişkin tıpkı alan. Gölet çevresinde tatil işleyen vatandaşlar ile çöz içe hayat süren atlama beygiri, karakaçan, katır ve ördekler piknik ve dinlenme kampı üzere mevrut vatandaşların ili odağı durumunda. Çadırlar ile çöz içe hayat süren karışık hayatı gelen misafirler yoluyla dahi besleniyor.

1987 yılında orman yangınları üzere yapıldı

Gökçeova Göleti, Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüğü aracılığıyla 1987 yılında şita aylarında yağan us 50 dönüm alanda toplanması sonrası biriken suların tutulması ve ayrımsız zamanda ormanlık düz olması nedeniyle helikopterlerin akarsu alması için yapıldı. Gölet, 600 ila Bin yaşlarında olduğu hesap edilen çam ağaçları ile çevrili.

Şita aylarında beyaz örtüyle kaplanıyor

Yaz aylarında velespit ve kamp tutkunlarının yol uğrağı mekanı olan Gökçeova Göleti, şita aylarında tamamen kar örtüsü beyaza bürünüyor. Kış aylarında donan göl üzerinde yol fail ve Türkiye’nin birçok bölgesinden mevrut dağcılık sporcuları, Sandras Dağı’nın zirvesine büyüklüğünde tırmanma gerçekleştiriyor.

Teknolojiden ırak kamp

Gökçeova Göletinde lezzetli su balığı bulunması nedeniyle toy balıkçılar de göl etrafında yaptıkları piknik esnasında bir taraftan balık tutuyor, başka taraftan tuttukları balıkları pişiriyor. İnternet ve cep telefonunun çekmediği bölgeye piknik fethetmek ve kamp üzere gelen vatandaşlar saf ortamın korunmasını ve gelen vatandaşların çevreyi temiz tutmaları konusunda uyarıda bulunuyor.

“Piknikçiler saf bıraksın”

Çiftteker ile Gökçeova Göletine gelen yurttaş, “Derrace ile geliyoruz buraya. Derrace sporu için burası bisikletçilerin Nirvana’sı diyebiliriz. Rakım çok faziletli, çokça ağırlık aynı parkur. Amma bisikletçiler genelde seviyor burayı. Rakımı haddinden fazla faziletli olduğu üzere antrenman üzere bile çokça iyice. Bura haddinden fazla güzelce ama sitemim piknikçilerin burayı çokça keskin bırakması. Maatteessüf bilcümle pisliklerini bırakıp gidiyorlar” dedi.

“Kampçıların ihtiyaçları üzere yapılış sakim”

Akmaz çevresinde dinlenme kampı yapanların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri aynı tesisin bulunmadığını belirten yurttaş, “Bura valiliğin genelgesinde, Sandras bölgesi için yangınlar nedeniyle yayınlanan genelgede bura mesire alanı adına gösterilen tıpkı düz. Kampçılara dediler kim siz ancak burada dinlenme kampı yapabilirsiniz. Ancak buraya gelen kampçıların yer anne ihtiyaçlarını karşılayacak değme kasılma yok. Burada böyle bire bir şaibe var. Burası angın bir yer. Tatilciler internette görüyorlar burayı. Aşağılarda albeni yunak oluğu için burası üstelik yüksek ve serin olduğu amacıyla kamp için geliyorlar buraya. Biricik etki burada ihtiyaçlarını karşılayacak benzeri bünye olmaması” dedi.

“Burada olmaktan mutluyuz”

Eşi ile karavan araçta kamp amacıyla Gökçeova Göleti’ni tercih fail yurttaş, “Tabiat ile beraberce kalmak hesabına eşim daha önce biraya gelerek irfan yapmıştı. Tığ hafta sonlarını doğada geçirmeyi haddinden fazla seviyoruz. Merkezde hava yunak. Biz da kendimizi serin ayrımsız yere kovmak istedik. Eşim burayı tercih etti. Burada olmaktan çokça keyifliyiz” dedi.Share: