Bilecik bu sene 36 bin titrem şeftali ihraç etti

Bilecik’te bu sene 36 bin titrem şeftali ihraç edilirken, sezonun sonuç hasadı kilosu 7 liraya İstanbul, Ankara, İzmir ve Şanlıurfa’daki hallere gönderildi.

Bilecik’in şeftali üretimdeki merkezi olan Osmaneli’nde sonuç şeftali hasadı yapıldı. Bu sene 4 ile 7 liradan toptan satışı yapılan şeftali üreticiyi mutlu etti. İl genelinde 21 bin dekar alana ekilen şeftalinin sonuç hasadı yapılırken, üreticiler bu yıl rekolte ve fiyatlardan oldukça mutlu kaldı. Osmaneli’ne vabeste Beşevler köyünde yılın serencam şeftali hasadına Ilçebay Yüksel Ünal ve Ekincilik ve Orman İl Müdürü Necmettin Hempa, Hisarcık Beşevler Muhtar Mustafa Canbaz’ın tarlasında yaptı.

“Allah çiftçilerimizin emeğini havai etmesin diyoruz”

Şeftali hasadında konuşan Ilçebay l Ünal, “Cenabıhak çiftçilerimizin emeğini açık etmesin diyoruz, emeklerinin karşılığını alsınlar istiyoruz. Vatandaşlarımıza birlikte leziz, iyi, artağan olsun diyoruz. Darısı sair sebze ve meyvelerimize olsun. Andıran zamanda domates ve üzüm sezonumuz başlayacak eli nimetli bereketli zaman olması dileğimle emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

“Şeftali denildiği zaman Osmaneli akla gelmeye başladı”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Necmettin Hempa ise, “Alelhusus eski yıllarda Bursa şeftalisi bütün anılırdı. Şuan şeftali denildiği ant Osmaneli akla sağlık. Vatandaşlarımıza bugün elde etmiş oldukları ürünleri aynalı, güzel ve fazlalaşan olmasını diliyorum” dedi.

Köy Muhtarı Mustafa Canbaz de Ilçebay Yüksel Ünal’a ve İl Ekincilik Müdürü Necmettin Arkadaş’a ziyaretlerinden muhit teşekkürname etti. – BİLECİKShare: