Beygir üstünde nazik taarruzu yaşadılar

Huy ve macera tutkunu 5 emanet, Şişman Taarruz’un 100. yılı anısına ve Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş’u adlandırmak üzere atlarıyla alay malay 6 gün süren yolculuğa imdi. Gezi, Gazi Bekir Çavuş’un Ankara’daki mezarından alınan toprağın Nevşehir Ürgüp’teki torunlarına konfirmasyon edilmesiyle sonuç buldu.

Hara Süvari Spor Kulübü üyelerinden oluşan 5 yabanlık kol, süvari adına Ankara’dan Kapadokya’ya Nazik Taarruz’un 100. yılı anısına ve Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş’u adlandırmak üzere 6 gün süren bire bir yolculuğa çıktı. Avantür severler geceleri kamp kurarak ve dinlenerek yollarına bitmeme etti. 6 günce öldürücü yolculuğun arkası sıra Ürgüp’e gelen Hara Süvari Spor Kulübü üyelerini, Ürgüp Belediyesi uğrunda Belediye Başkanı Mehmet Aktürk ve Gazi Bekir Çavuşun torunu Ertan Akyağ karşıladı.

Grup lideri Çarpışma Baytok, Türk bayrağı ve mezar toprağını Akyağ’a tasdik etti

Baytok burada yaptığı açıklamada, ” Türkiye’nin değme köşesinde isimleri adsız nice kahramanların olduğunu belirterek, “Bu ülkenin her şehrinde, ilçesinde, beldesinde ve köyünde yiğit olduğunu biliyorum. Ama tığ çoğunu bilmiyoruz. Bu asıl etkinliklerle onları anmak istiyoruz. Bu insanlar Amerika veya başka ülkede olsa eminim isimlerine filmler çekilir, romanlar yazılırdı. Ülkemizde bunlar izansız kalmasın, ruhları sevinçli olsun diye niteleyerek hakeza tıpkısı canlılık gerçekleştirdik. Haddinden Fazla dahi duygulandık. Onların o dönemde yaşayıp hissettiklerini ucundan de hissedebildiysek ne bahtiyar” şeklinde konuştu.

Gazinin torunu Ertan Akyağ ise “Çok gurur verici tıpkı boyut. Toprağı evinin bahçesine koymayı düşünüyoruz. Bayrağı bile saklayacağız. Rastgele ant dedemin uğrunda gezmek amacıyla savaş edeceğim” derken, Ertan Akyağ birlikte, dedesinin anlattığı Mustafa Eksiksizlik Kâmil ile olan tıpkı anısını üstelik gazeteciler ile paylaşarak, “İngilizlerin çekişme esnasında demiryolu ile mühimmat götürdüklerini öğreniyor ve fahri asker istiyor. Dedemler benzeri bando yerine gidiyor ve ellerindeki dinamitleri köprünün ayaklarına bağlayıp katar gelirken havaya uçuruyorlar. Böylece düşmanın mühimmat imkanı kesiliyor. Bu birlikte bizim üzere çokça iyi oluyor bilahare birlikte düşmanı denize döküyorlar” ifadelerini kullandı.

Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk bile, “Umum Türkiye’dahi vatan toprağı martir ve gazilerin kanıyla meşgul. Bizler şuan abat ve erinçli ayrımsız yaşam sürebiliyorsak onların cephede verdikleri büyük mücadeleden kaynaklıdır. İlelebet bu mevki baki kalacak. Bizler birlikte gözümüzü kırpmadan benzeri şekilde bu mücadeleyi vermeyi devam edeceğiz. Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş amcamız birlikte cephede Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün genişlik yakınında mücadeleyi verdi. Hare Süvari Spor Kulübü mezarından toprağı ve bayrağımızı 6 dolaşma süren yolculukla atlı birlikle Ürgüp’e büyüklüğünde getirdiler. Kendilerine teşekkürname ediyorum” dedi. – NEVŞEHİR

Share: