Beşiktaş’ta tarihi yapıt operasyonu: Şehriyâr Abdülmecit tuğralı vakfiye ele geçirildi

BEŞİKTAŞ’ta bire bir hareket namına yapılan operasyonda, Padişah Abdülmecit tuğralı, bire bir vakfın koşullarını belirten vesika anlamına gelen vakıfname ile gelişigüzel, tarihi iz niteliğinde bin 638 çıngı halı ve kilim, takunya, kasa, kasa kapağı, seramik, ahşap obje ile 5 adet yabani hayvan derisi ele geçirildi. Eserlerin Osmanlı’nın farklı dönemlerine ilişkin olduğu değerlendirilirken, operasyonda 1 yaşama gözaltına alındı.

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Savaşım Bölüm Müdürlüğü ekipleri, Beşiktaş’taki ayrımsız gelişim durumunda tarihi eserler olduğu yönünde ihbar aldı. İhbarı değerlendiren ekipler, bahis konusu adresi tıpkı müddet izlemeye aldı. İş yerine gelenleri dahi fiziksel ve teknik takibe düz polis güçleri, 4 Kasım Cuma Namazı günü operasyon düzenledi.

İş durumunda yapılan aramalarda, Padişah Abdülmecit tuğrası kâin, tıpkı vakfın koşullarını belirten doküman anlamına mevrut vakıfname, 16 çift nalın, 27 halı ve kilim, 13 ahşap kasa, 18 kasa kapağı, 88 burma ve aksamları, 5 hristyian etkileri taşıyan ikonalar, 43 bakır ibrik ve sürahi, 24 mızrap tepsi, 8 çerçeveli hat resim, 30 harita ile alay malay çokça sayıda ayrımlı desenlerde seramik, pusula yaprağı, damga, bıçak, fincan, zırh ve obje ele geçirildi. İş durumunda yapılan aramalarda antrparantez özellikle, garplılaşma dönemi Osmanlı, geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet Altını dönemlerine ilişkin olduğu düşünülen çokça sayıda ahşap iz ile birlikte ayrımlı ebatlarda nesne de bulundu. gelişim yerinde ele geçirilen tarihi eserlerin hep bin 638 çıngı olduğu belirlendi. Aramalarda, nesli bitkinleşmek için olduğu için dulda altında bulunan 5 yabani hayvana ilişik deri bile ele geçirildi.

Operasyonda 1 yaşama gözaltına alınırken, ele geçirilen tarihi asar, incelenmek için müze müdürlüğü görevlilerine tasdik edildi. Gözaltına alınan sakil karşı ise adli muamele başlatıldı.

Share: