Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Çalım, aktif yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Çalım, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ne yapılan kestirmece 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Bakan Kurum, TV100’de katıldığı naklen yayın programında gündeme ilgilendiren soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki önce temellerin, 25 Ekim’da nerede atılacağına ait istifham konusunda Kurum, “Projenin önce temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Kültürlü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Gurur, kül valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ilişik bilgi istediklerini, mevrut veriler çerçevesinde devlet ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak gençler, taksitleri elbet ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Gurur, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla alay malay görüyoruz. 5 milyona mümasil başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu cesim bir cirim.” diye niteleyerek konuştu.

Icra Vekili Kurum, projede alternatifler olduğuna meni ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz familya alabilirsiniz.’ diyoruz. Şayet 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 teklik, 1200 liralık taksitle 10 sene faizsiz yer taksiti. Yani bugün ne ödüyorsanız, 10 yıl bir taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, kişi gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artış da yüzdelik 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin görevli maaşı artışına bakarak düzenlenecek olmasının gâh endişelere sebep olduğunun belirtilmesi üzerine Kurum, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda haddizatında. Sabık sene vazifeli maaşına kestirmece yüzdelik 80 çoğalma geldi. Tığ TOKİ’den eş almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik ki: ‘Biz kirada ayrımsız aranjman yaptık, kira artışı yüzdelik 25’i geçemez. Zımnında bölük kira artışı yüzde 25 ise bizim taksitlerimizdeki artma bile yüzde 25’i geçmemelidir ve bir yıl içerisinde medyun vatandaşlarımıza yüzdelik 25 artma yaptık.”

Çalım, bugüne kadar gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Vekil Alım, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki konut fiyatları ve icar artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Aksine tamlık tersi tıpkısı boyut olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz birlikte bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ait şikayetlerin hatırlatılması üstüne Gelgel, şunları söyledi:

“Bu arzu de çokça geldi, ilk kez sizin yayınınızda bu konuya aleniyet getirmiş olalım. Tığ martir ve gazi ailelerimize yüzdelik 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun yaklaşık 12 bin 500’ü, şehit ve gazi ailelerimiz için şaz durumda. Gelen istek üzerine Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede iyice dahi benzeri iş yaptık. Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazilerimiz da bu projeye başvurabilecekler. Zaten sair şehit ve gazi ailelerimiz üzerinde evi varsa birlikte başvurabiliyor.”

Icra Vekili Çalım, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin bütün sektörlerde istihdamı artıracağını, kullanılmamış istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde bütün 200 bin kullanılmamış istihdam alanının oluşacağını dile getiren Misyon Hava, “Gençlerimiz, eskimemiş mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde ferah ferah çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem üstelik kapalı olduğumuz kuruluşlarımıza yeni mühendisler, mimarlar almaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Orta dirimsel grubuna ilgilendiren içtimai ev projesi

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Alım, Türkiye’birlikte almanak kestirmece 600 bin kullanılmamış hane yapıldığını belirterek “Bildirme kâm dengesiyle müntesip. Ben burada dilek karşısında arzı artırıyorum. Deminden ölçülü gelire bile yapacağız. Ilımlı gelire da arkasından proje açıklayacağız. Dolayısıyla o 600 bin içerisinde bile ılımlı gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu bile Kaynak ve Maliye Bakanlığımız ve Yurt Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve basamak fiyatları düştü, düşmeye dahi bitmeme edecek.” diye konuştu.

Share: