BDDK’den bankacılıkta sayısal dönüşüme bindi

BDDK, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türkiye Ortaklık Bankaları Birliği (TKBB) iş birliğiyle düzenlenen “Vukuf Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Yorum Toplantısı” gerçekleştirildi.

Kestirmece 200 kürsü çalışanını bire bir araya getiren toplantıya, TBB Genel Sekreteri Ekrem Dağ, TKBB Umumi Sekreteri İsmail Vural, bankaların art düzey yöneticileri ve çalışanları katıldı.

BDDK’nin bankacılık sektöründe sayısal dönüşümü strateji ettiği ve yıpranmamış soy sop teknolojik gelişmelere bindi verdiği vurgulanan toplantıda, Türkiye’ye yatırımın önünü açabilecek ve istihdam alanları yaratabilecek teknolojik gelişmelerin önemine değinildi ve BDDK’nın çalışmalara bitmeme ettiği anlatıldı.

BDDK Başkanı Akben, Bilgelik Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Yorum Toplantısı’nda ele alınan “bankacılıkta sayısal transformasyon” konusuna ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin elektronik bankacılık alanında erbap olduğu tecrübeler ve bu seviyeye gelmelerine enerjik olan mevzuat değişikliklerine değinen Akben, etkinlikte, Bankaların Bilgelik Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Karşı Yönetmelik’in tedarik aşamasında yapılan çalışmalara, yönetmelikte ele alınan vukuf sistemleri sürekliliğinin sağlanmasına, bilgelik güvenliği yönetimine, siber güvenliğe, bulut bilişime, dış bakım alımı kabilinden balaban hususlara değinildiğini anlattı.

“Bankacılıkta sayısal dönüşümün üstünde hassasiyetle duruyoruz”

Mehmet Büyük Akben, organizasyonda, uzaktan etiket tespiti ve elektronik ortamda barışma ilişkisinin kurulması ile bu arada bankacılık sektörüne kullanılmamış modeller sunan Sayısal Bankaların Canlılık Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Karşı Talimatname kapsamında bilgilerin dahi paylaşıldığını söyledi.

Müstakil denetleme uygulamaları, peçe niteliğindeki bilgilerin raporlanması, dijitalleşmenin bankacılık sektörüne etkileri kapsamında elde edilen istatistiklerin yorumlanması kabil konuların da ele alındığını tabir eden Akben, “Antrparantez, siber asayiş ve dolandırıcılıkla uğraş alanında akıbet dönemki ameliyat, sektörden beklentiler ve gelecekte gerçekleştirilecek çalışmalara ilgili bilgiler paylaşıldı. Sonuç yerine metaverse konusuna dahi değinildi.” diye niteleyerek konuştu.

Akben, etkinlikte, bankacılıkta dijital dönüşümde yaşanan gelişmelerin üzerinde de durulduğunu aktararak, “Önümüzdeki 5 yılda elektronik bankacılık alanında yaşanması beklenen değişimler ele alındı. BDDK, bankacılıkta sayısal inkılap trendlerini yakından takip ediyor. Bankacılıkta sayısal dönüşümü destekliyor ve haddinden fazla önemsiyoruz. Organizasyon boyunca üstünde hassasiyetle durduğumuz konulardan benzeri tanesi dahi sektörümüzdeki sayısal dönüşümdü.” ifadelerini kullandı.

BDDK eliyle yapılan düzenlemelerin önemi anlatıldı

BDDK Başkanı Akben, aktiflik çerçevesinde düzenlenen panellerden birisinde “BDDK aracılığıyla yapılan düzenlemelerin ve Türkiye’üstelik vadi kayran olgun herif gücünün” öneminin vurgulandığını belirterek, ati 5 sene amacıyla bilgelik güvenliği ve adam kaynağı konularında önlemler alınmasının öneminin vurgulandığını kaydetti.

Akben, “Etkinlik böylecene bankaların üst düzey yöneticilerinin katıldığı ve BDDK Başbuğ Yardımcısı Mustafa Aydın’ın yönettiği interaktif bir güruh gerçekleştirildi. Kürsü temsilcilerinin aktif fiyaka aldığı bu toplantıda sektörün sorunları, çözüm önerileri ve talepleri dile getirilirken gücük ve orta vadede yapılması gerekenler tartışıldı.” dedi.

BDDK kararı sonrası kamuda 3 milyar dolarlık komutan

 

BDDK, dört şişman denetleme şirketiyle görüştü

 

BDDK: Ticari müşterilerden şikayetler gelmeye başladı

 

BDDK’nın hacir kararına ilişkin 28 şirketten izah

 

Share: