BDDK kararı bire bir nevi sermaye kontrolü mü?

Forma Bankası’nın faizlere dokunmaması, KKM’nin kuru etki altında tutamaması üzerine devreye Bankacılık Fal ve Aranjman Kurumu (BDDK) girdi. Şirketlerin TL satarak yurtdışında swap yapmasını kısıtlayan BDDK evvel dahi TL krediler üzere döviz varlığı sınırı getirdi.

BDDK’nın kararına bakarak şirketler TL emniyet vira etmek istiyorlarsa BDDK’nın getirdiği çizgi büyüklüğünde döviz varlığı kalkışmak zorunda. Çizgi ise şirketlerin döviz varlıklarının 15 milyon TL’yi aşmaması. Eğer 15 milyon TL’yi aşıyor veya şirketin cirosu ile enerjik büyüklüğünün yüzdelik 10’undan fazla dövizi varsa bu şirketler TL güven kullanamayacak. 15 milyon TL’yi aşmayan şirketler ise sınırı aşmama sözü vererek TL cesaret kullanabilecek.

Bu kararın peşi sıra dolar/TL Türkiye piyasaları kapanmışken bankalararası piyasada düşük oylumlu işlemlerde 17.36 teklik seviyelerinden bir lahzada 16.40 liralık seviyelerine kadar geriledi. Saat 20:15 itibariyle dolar/TL 16.71 liradan prosedür görüyordu. Yüzdelik 3’e andıran zayiat yaşandı.

Tamam BDDK’nin kararı kuşkusuz yorumlanmalı? Dünya’dan Şebnem Turhan’ın haberine göre, bankacılık kaynakları kararın hem şirketlere neredeyse döviz alımını uygulamada yasakladığı amacıyla ayrımsız sermaye kontrolü adına yorumlanabileceğini hem da şirketlere döviz varlıklarını bey zorunluluğu getirdiğini vurguladı. Kaynaklardan edinilen bilgiye göre Türkiye’de icap pres sermayesi icap ihracat amacıyla TL cesaret almadan müteharrik iştirak çokça çokça birkaç.

FAİZ ARTIRMADAN TL TEVAKKI ETMEK İSTENİLİYOR

Bu hat şirketlerin rotatif kredi kullanımını de etkileyecek. Bankacılık kaynakları Eşkal Bankası’nın getiri artırmadan TL’deki ayar kaybının önüne geçilebilmesi üzere bu tuhaf makroihtiyati icraat getirildiğini belirterek antrparantez kamunun sonuç dönemde tüzel kişilerin döviz alımlarının sürmesinin dahi bu adımı atılmasının nedenlerinden olduğunu kaydetti. Kaynaklar şirketlerin döviz varlıklarına rağmen efdal para şişkinliği ortamında bağan TL güven faizleriyle yüreklilik alıp dış alım amacıyla döviz ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirterek BDDK’nın döviz alımı üzere TL emniyet kullanılmamasını istediğini dile getirdi.

ÇALIŞTIRAN HESAPLARI VE VİOP

Şirketlerin bu çizi sonrası ışıltı piyasada döviz feda etmek zorunda kalacaklarını belirten kaynaklar şirketlerin ise döviz varlıklarını ortaklık sahibinin hesaplarına aktarabileceklerini yahut VİOP’ta işlem yapabileceklerini dile getirdi. VİOP’ta de fiziksel tıpkı alım satım olmadığı ve arada farkın Model Bankası yoluyla kapatıldığı amacıyla dolar/TL’nin artışında güçlük etmeyeceği amacıyla bu yönde kararlar alındığını söyleyen bankacılık kaynakları Eşkâl Bankası’nın birlikte daha çok VİOP’ta daha çalışkan meydan alacağını vurguladı.

KISA VADEDE RAHATLATIR

Bankacılık kaynakları makul faiz politikası uygulanmadan bu çeşit makroihtiyati tedbirlerde TL’nin değerinin korunmaya çalışılmasının bodur vadeli tıpkı rahatlatma sağlayacağını kaydederek ince vadede bu adımların henüz nazik teessürat yaratacağını vurguladı.

beraber, BDDK verilerine göre, 17 Haziran itibarıyla, şirketler bütün mevduatlarının tahminî %60’ını yabancı parada tutuyor. Bu izzet, 2015’li yıllarda %30 dolaylarındaydı.

BDDK kararının peşi sıra dolar kaba düştü

 

BDDK’dan ticari emniyet kullanımına kullanılmamış düzenleme

 

BDDK’dan göz kredilerine ilgilendiren yeni karar

 

BDDK’dan ferdî kredilere fren!

 

Share: