BDDK Başkanı Akben: Düzenlemenin resülmal kontrolü ile alakası namevcut

Fasit kredinin döviz yerine yatırıma yönlenmesini amaçladıklarını belirten Akben, mevcut nitelik itibariyle düzenlemenin 300 civarında şirketi kapsadığını söyledi. Akben, “Kararımız KKM’ye yönelik değil, kredilerin yatırıma, istihdama yöneltilmesine ait” dedi.

NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen’in sorularını yanıtlayan Akben’in mesajları şöyle:

Kredileri ekonomiye yardım sağlayacak alanlara yönlendirdik.

İhtiyacı olmayan şirketlerin birlikte döviz için krediye yöneldiğini gördük.

Döviz borcu olan, döviz yükümlülüğü olan şirketlerde tıpkısı sorun bulunmayan, onların namus borcu almasında ülkü görmüyoruz.

Düzenlemenin resülmal kontrolü ile ilgisi namevcut.

Kararı bozukluk BDDK aldı?

Bankacılık Kanunu bize bu yetkiyi veriyor. 32 az kararda mübayenet yapılması için sermaye hareketlerini baskıcı niteliğe topluluk olması gerekiyor, bizim aldığımız karar sermayenin transferi değiştirmiyor, hakeza bir etkisi bulunmayan, şirketlerin bankalardan realizasyon ettiği TL kredinin nereye gittiğini belirliyoruz, kanun bize bu yetkiyi vermiş.

Kararımız KKM’ye yönelik değil, kredilerin yatırıma, istihdama yöneltilmesine ilgilendiren.

Düzenleme kaç şirketi etkileyecek?

Üç şartı benzeri anda sağlayıcı müşareket sayısı galiba 300 üzerinde, etkili tıpkısı malumat. Rakamlarda ayrım olması bahis konusu.

Yeminli finansal müşavirler rapor üzere sisteme karışma cins.

Şirketlerin 15 milyar doların üzerinde döviz hâlet dahası var.

Kararı iyileştirici adımlar gelebilir

Bankalara açıklamalarımız oldu, muğlak kalan, anlaşılması zor olan alanlarla ilişik önümüzdeki günlerde yeni meşruhat yapacağız, piyasayı daha rahatlatıcı kuzuluk getireceğiz.

Kararın iyileştirmesi gereken alanları olacaktır.

Bu soy kararlar alındığında bağımsız milletvekili suretle bu kararların bire bir takım etkilerinin olması elhak muhtemel, sebep Cuma akşamı makbuz, eleştirileri var, iki günlük bir süre verilerek, bu işlerin pekiştirilmesi, itirazların yahut kusurlu küsurat tarafların veya yönetilmesi gereken tarafların hangi olduğu konusunda, bu kararların böyle alınması natürel.

Geçen haftalarda hem göz hem de güven kartları ile ait açıklamalarımız oldu, çalışkan bir süreç yaşıyoruz, iktisat faal, emniyet büyümesi çok erdemli.

Düzenlemenin üretim ve yatırımı sekteye uğratmasını beklemiyoruz.

Kurlarla ilgilendiren ayrımsız göçük var

Ecnebi servet kredilerde akıbet dönemde göçük var, kurlarla ilişkin adına de benzeri çökme var, gergin bire bir TL olduğu müddetçe yabancı paraya talep haddinden fazla aşkın olmayacaktır, kısa vadede bunun oraya murat akışı yaratacağını düşünmüyoruz.

Tahsili gecikmiş matlup oranı %2,5 civarında, bankaların değer oranları dahi %80’lerin üstünde, şu anda bankaların likidite ve etken durumunda rastgele problemle karşılaşmış değiliz.

KKM

Model Bankası’nın düzey korumalı ürünü tarafında bire bir ruh, oraya tıpkısı akın olduğunu görüyoruz, büyük ayak tabanı bu işten mutlu.

Koordinasyon içre alınan kararlar, finansal denge üzere ongun olduğu düşünülerek alınmış kararlar, şayet kararlar oradaki düğümlü alanın azaldığını, ortadan kalktığını gördüğünüz an kâh kararları almazsınız.

BDDK’den “bankacılıkta dijital dönüşüme” bindi

 

BDDK kararı sonrası kamuda 3 bilyon dolarlık koca

 

BDDK, dört şişman denetim şirketiyle görüştü

 

Share: