Bayburt Şehremini Pekmezci, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı

Bayburt Şehremini Hükmü Pekmezci, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Pekmezci, mesajında, muazzez milletin tarihte eşi aynı sıfır bir şahlanış ve iri fedakarlıklarla kurduğu Cumhuriyetin 99’uncu sene dönümüne ulaşmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Hiçbir ahit dayatmalara ve esarete üzeri eğmeyen milletin, istiklale ve istikbale kasteden işgalcilere karşı başlattığı Halas Savaşı’nda dünya tarihinde görülmemiş tıpkı yiğitlik destanı ile zafere ulaştığının altını çizen Pekmezci, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türk milletinin canı pahasına verdiği bu mücadele 29 Ilk Teşrin 1923 tarihinde Cumhuriyetin car edilmesiyle taçlandırılmış ve tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır.” ifadelerini kullandı.

Pekmezci, milletin bütün imkansızlık ve zorluklara rağmen neleri başarabileceğini buyurmak isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin bünye sürecine gani bakmaları gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yeryüzünde tek millet, vatanına ve bayrağına, bağımsızlık ve istikbaline eren milletimiz kadar sevdalanmamıştır. Bizim amacıyla Cumhuriyet yemeden içmeden aynı yönetim biçimi değildir. Cumhuriyet buyurmak, vatanını, bayrağını, milletini, bağımsızlık ve hürriyetini canından eren bilmektir. ve hakeza ayrımsız tarifin yakıştığı bir tane ülke ise kuşkusuz Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yılı münasebetiyle yaşadığımız hava ve heyecanın kalıp safhaya çıktığı bu manalı günde kamu vatandaşlarımızın Cumhuriyet Altını Bayramı’nı yeryüzü teklifsizce duygularla kutlama ediyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilkin tutmak için zırh arkadaşları ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle el ediyorum.”

Share: