Bayburt haberleri: Bayburt’ta fırtınada çadırı kullanılamaz ağıl mevrut besicilere ilbay arkalama etti

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, fırtınadan beis gören besicilere otağ ödül etti.

Merkeze sadık Erenli köyünde küçükbaş hayvancılık fail Yusuf ile İrşadi Enerjik’ın merada kâin, yılın 6 ayını süresince geçirdikleri otağ, fırtına nedeniyle kullanılamaz arkaç geldi.

Bölgede vadi çalışması yaptığı tam durumu ayırt eden Tarım ve Orman İl Müdürü Selami Ersen, konuyu Ilbay Epcim’e iletti.

Bunun konusunda Epcim’in talimatıyla besicilerin hayvanları otlattığı meraya 21 metrekarelik gündeş çoban çadırı kuruldu.

Bölgeye gelerek besicilere “önceki olsun” dileklerini rapor fail Ilbay Epcim, üreticilerin seçme ahit terviç etmek istediklerini söyledi.

Epcim, besicilerin üretimine yardım tedarik etmek üzere uymazlık gören çadırın hesabına elan çağcıl ve ergonomik yıpranmamış keçe hediye ettiklerini belirterek şunları kaydetti:

“Üreticilerimizin 430 koyunu var. Bu üretime biz birlikte yardım sunarak, oba hediye ederek dirim standartlarını yükseltme namına hakeza ayrımsız girişimde bulunduk. Besicimizi üretime bindi olduğu amacıyla kutlama ediyor, rastgele ant bu ve ayrımsız yardımlarla doğrulamak istediğimizi ifşa etmek istiyorum. Desteklerinden ötürü Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekibine dahi teşekkürname ediyorum.”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Ersen üstelik üreticilerin henüz ilk “Köyümde Devam Etmek İçin Bire Bir Sürü Nedenim Var” projesi kapsamında azamet desteğinden faydalandığını söyledi.

Saha çalışması sırasında danişment oldukları duruma duyarsız kalamadıklarını dile getiren Ersen, “İnşallah buraya daha mıhlı şekilde yerleşerek üretime bitmeme edecekler.” dedi.

Besici Yusuf Aktif ise hayvanlarıyla yılın tahminî 6 ayını merada geçirdiğini belirterek, mağduriyetini yerinde gören ve apotr olan Ilbay Epcim ile Ekincilik ve Orman İl Müdürü Ersen’e teşekkürname etti.

Share: