Bayburt bilgelik: Bayburt’ta fırtınada çadırı kullanılamaz kuzuluk gelen besicilere vali müzaheret etti

Fırtına nedeniyle hasar gören otağ

Yeni kurulan keçe

Vali Cüneyt Epcim’in ziyareti

Ilbay Cüneyt Ecim’in konuşması

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Selami Ersen konuşması

Besici Yusuf Faal konuşması

Bayburt’ta fırtınada çadırı kullanılamaz ayla gelen besicilere ilbay arkalama etti

BAYBURT – Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, fırtınadan engel gören besicilere çerge dürü etti.

Merkeze ilişkin Erenli köyünde küçükbaş hayvancılık eden Yusuf ile İrşadi Etkili’ın merada bulunan, yılın 6 ayını zarfında geçirdikleri çerge, sıkıntı nedeniyle kullanılamaz hale geldi.

Bölgede meydan çalışması yaptığı tam durumu ayırt eden Ekincilik ve Orman İl Müdürü Selami Ersen, konuyu Ilbay Epcim’e iletti.

Bunun üstüne Epcim’in talimatıyla besicilerin hayvanları otlattığı meraya 21 metrekarelik modern güdücü çadırı kuruldu.

Bölgeye gelerek besicilere “geçmiş olsun” dileklerini anlatım fail Ilbay Epcim, üreticilerin seçkin ahit takviye etmek istediklerini söyledi.

Epcim, besicilerin üretimine yardım tedarik etmek için uymazlık gören çadırın namına elan çağcıl ve elverişli kullanılmamış deri hediye ettiklerini belirterek şunları kaydetti:

“Üreticilerimizin 430 koyunu var. Bu üretime tığ dahi ulama sunarak, deri bağış ederek hayat standartlarını yükseltme hesabına hakeza bir girişimde bulunduk. Besicimizi üretime destek olduğu için tebrik kartı ediyor, seçme ant bu ve bire bir yardımlarla sübvanse etmek istediğimizi izah etmek istiyorum. Desteklerinden ötürü Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekibine birlikte teşekkür ediyorum.”

Tarım ve Orman İl Müdürü Ersen birlikte üreticilerin elan önce “Köyümde Yaşamak İçin Ayrımsız Sürü Nedenim Var” projesi kapsamında izzet desteğinden faydalandığını söyledi.

Saha çalışması sırasında haberdar oldukları duruma duyarsız kalamadıklarını dile getiren Ersen, “İnşallah buraya henüz zinde şekilde yerleşerek üretime devam edecekler.” dedi.

Besici Yusuf Deli Dolu ise hayvanlarıyla yılın kısaca 6 ayını merada geçirdiğini belirterek, mağduriyetini durumunda gören ve apotr olan Ilbay Epcim ile Tarım ve Orman İl Müdürü Ersen’e teşekkür etti.

Share: