Baştuğ: Yüzde 70’lerde enflasyon sürdürülebilir değil

Güvence BBVA, WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Dulda Vakfı), Türkiye’nin Canı Yanmasın Destek Programı’nın destekçisi oldu.

Programa ilişkin basın toplantısında mütekellim Recep Baştuğ, “Enflasyon oranının yüzdelik 70’e geldiği benzeri dönemde bankaların gelirleri mutlak değer kendisine artıyor ama enflasyonun altında. Nedeniyle hakeza bitmeme ederse bankacılık anamal namına ileriki dönemlerde zorlanacak” dedi. Baştuğ, “Çünkü vezneci karları, resülmal getirileri yüzdelik 40’larda, şişkinlik yüzde 70, sürdürülebilir değil. Hepimizin temennisi enflasyonun akıllıca seviyelere inmesi. Bankacılık sektörü umumi olarak dolgunca aynı sınav veriyor.” ifadelerini kullandı.

Pahalılık muhasebesi

Baştuğ, Türkiye’bile pahalılık muhasebesi ile dayalı otoritelerde elan mevdu bir kararın olmadığını belirterek, “Tığ lokal yerine enflasyon muhasebesini şu an uygulayamıyoruz. Ancak IFRS kuralları gereği BBVA para şişkinliği muhasebesi ile bizi konsollide ediyor. Yani biz Türkiye’de zat bilançosmuzu çıkarıyoruz, onlar buna enflasyonu uygulayarak konsolide ediyor” diye konuştu.

BBVA CEO’su Değer Gailesiz, Türkiye’birlikte hiperenflasyon muhasebeleştirmesi üzerine Türk yetkililerle müzakere yürüttüklerini belirterek, Türkiye birimi Güvence Bankası’nda ikinci çeyrekten itibaren pahalılık muhasebeleştirmesinin “nazik ihtimalle uygulanacağını” söylemişti.

“Borsadan çıkış planı namevcut”

Baştuğ ayrıca, Güvence BBVA’nın borsadan çıkmak kabil bir düşüncesinin olmadığını belireterek, “Prorogram alışılagelen süresinde bitti, %85.97 üzere ayrımsız orana gelindi. Progma orada bitti” dedi.Para Şişkinliği muhasebesi

Garanti BBVA’da ana ortak BBVA’nın payı, tamamlanan gönüllü pay alımı böylelikle %36.1 artarak %86’ya kadar çıkmıştı.

“Daha Çok ant sürdürülebilirlik hesabına gelişim kabul etme zamanı”

Öte yandan WWF-Türkiye’nin Türkiye’nin Canı Yoz Destek Programı beşinci döneminde Güvence BBVA’nın desteğiyle yürütülecek. Beşinci dönemde sebepleri ve sonuçlarıyla orman yangınlarına odaklanmak hedefleniyor.

Baştuğ, iklim krizinin her an üstesinden gelinemeyecek ayrımsız noktaya akla yatkın evrildiğini belirterek, “Zımnında çıktı zaman sürdürülebilirlik adına temas etmek, tartışmak değil, hareket alma zamanı. Biz, Güvence BBVA olarak 16 yıldan ince süredir işin ‘eylem’ tarafındayız. Bu konuda lüzumlu Türkiye’üstelik gerekse dünyada bir nice umde imza atarak hisse senedi dünyamızın dönüşümüne önderlik ediyoruz. Güzeşte yıl meydana gelen orman yangınları amacıyla 1 milyon skor amut bağışı yaparak devlet çapındaki seferberliğe katıldık.” diyerek konuştu.

Baştuğ, konuya ilişik, şunları söyledi:

“Ancak asıl önemli olan yanan ormanların arkasından yapılacak kampanyalar değil, ormanlarımız yanmadan yapılacaklar. Bu nedenle tabii servetimiz ormanlarımızı yüklenmek için 30 almanak nöbet arkadaşımız WWF Türkiye’yle baş başa gelerek Türkiye’nin Canı Yanmasın Bindi Programı’nı başlatıyoruz. Amacımız önceki ormanlarımızı yangından arkalamak ve olası orman yangınlarına cebin henüz tedarikli ve bilinçli kendisine birlikte ırgamak. Orman yangını riskiyle çöz içe yaşayan bölgelerde dernek, mangır, kooperatif, karye muhtarlığı üzere domestik inisiyatifler bu süreçte eleştiri role topluluk. Bu izlence kapsamında sağlanacak desteklerle, ateş öncesi, esnası ve sonrası olacak şekilde; bu eşkal sivil girişimlerin kişi bölgelerinde çok elan aktif olacaklarına inanıyoruz. WWF-Türkiye’yle bu manidar projede birlikte misil almaktan haddinden fazla mutluyuz. Denizlerimizin, ormanlarımızın, geleceğimizin korunması amacıyla gereken seçme yerde olmaya, sürdürülebilir bire bir dünya üzere takı üstlenmeye bitmeme edeceğiz.”

Share: