BAŞLANGIÇ ÜZERI KANSERLERİNDE ERKEN TANI VE TEDAVİYLE YÜZDE 90 İYİLEŞME SAĞLANIYOR

? Türkiye Başlangıç ve Üzeri Kanserleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, mebde üzeri kanserinin erken teşhisin önemine aksan yaptı. Prof. Dr. Özdoğan, ‘Er tanıda neredeyse yüzde 90’ın üzerinde salah sağlanıyor. Kanseri tetikleyen faktörler sigara, etil alkol, HPV ve çevresel faktörler. Sigaradan kesinkes uzak duralım. Ser boyun kanseri olmak üzere tam kanserlerin oluşumunu azaltalım. İyileşmek amacıyla, farkında olup, er tanı koyalım” dedi.

Türkiye Ser Üzeri Kanserleri Derneği ve Avrupa Başlangıç ve Boyun Cemiyeti (EHNS) vasıtasıyla hesaplı ‘Make Sense’ kampanyasının, bu sene 10’uncu yıl dönümü kutlanıyor. Bu kapsamda, Ofans Üniversitesi Tababet Fakültesi Kulak Burun Argıt ve Başlangıç Sorumluluk Cerrahisi Bölümü Akademisyen, Avrupa Kelle ve Boyun Kanserleri Cemiyeti Genel Sekreteri ve Türkiye Ser ve Boyun Kanserleri Derneği Kurucusu Prof. Dr. Şefik Hoşal önderliğinde, Saksı Boyun Kanserleri Derneği Başkanı Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan’ın sülale sahipliğinde, Memorial Antalya Hastanesi’nde basın toplantısı düzenlendi. Prof. Dr. Mustafa Özdoğan ve Prof. Dr. Şefik Hoşal, çor erken evrelerde canlandırma edildiğinde, tedavi başarısının yüzde 80-90’lara ulaştığına özen çekti.

ERKEN TANIYLA İYİLEŞME ORANI ARTIYOR

Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, kelle üzeri kanserlerinin yeterince farkına varılmadığı için ileri evrede tanı konulan aynı kanser türü olduğunu belirtti. İleri evrede konulan teşhis dolayısıyla hastanın düzelme sükse oranının elan düşük olduğunu aktaran Prof. Dr. Özdoğan, ‘Erken tanıda az daha yüzde 90’ın üstünde iyilik sağlanıyor. Kafa boyun kanserleri, dudaktan başlayan gaga içindeki dili damakları, yutak borusunun üst kısmını, genzi, bademciği, burnu, kulağı ve yüz boşluklarını ait alana diyoruz” dedi.

‘ONKOLOG NAMINA ARZ ÇOKÇA KORKTUĞUM KANSER TÜRÜ, KELLE DAL KANSERLERİ’

Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, ‘Bire Bir hekim olarak çıban dal kanseri beni sunu haddinden fazla vahim kanser türlerinden biri. Ser sorumluluk kanserini alelhusus doğacak evrede yakaladığımızda bireylerin curcunalı tellerini kaybetme, yüz deformasyonu oluşumu, güç tedaviler sonrası boyunda şişik, konuşamama problemleri, kimi zaman ati evrelerde geçmeyen yaralar, akıntı ve pahal kokularla karşılaşması benim kalbimde dokunaklı yaralar açmıştır. Esas dal kanserlerinin gelecek evrelerdeki yönetimleri, beni sunu haddinden fazla üzen sökel grubu olmuştur. Örneğin meme kanseri hangi büyüklüğünde anlaşılan tıpkı aşamayı aşmış olsa birlikte yapılan ameliyat sonrası ayrımsız içtimai izolasyona bozukluk olanaksız. Amma saksı boyun kanserlerinin yönetimi bayağı zordur. Karşılaştıkları hayat kalitesi bozuklukları akıbet etap olumsuzdur” diye niteleyerek konuştu.

‘SİGARADAN UZAK DURUN’

Kanseri etkileyen sunma balaban unsurun sigara olduğuna ilgi çekici Prof. Dr. Özdoğan, ‘Sigaradan bilahare etil alkol, biberli kavşak hijyeni, HPV strateji ediyor. HPV gerçekte haddinden fazla kocaman. HPV’nin aşısı var ve haddizatında önlenebilir ayrımsız hastalık. HPV hoppadak mebde boyun kanserine değil, kadınlarda acıma ağzı kanseri, genital kanserler, erkekte sik kanseri, sofra kanserlerine bile kere açıyor. Aslında bir nice kanserin altında HPV olduğunu görüyoruz. Neden tıpkısı aşıyla bire bir kanser grubunu kaldırmak varken bunu yapmayalım’ Sigara ve obezite riskinden uzak duralım. Mebde boyun kanseri görünmek için parçalanmamış kanser oluşumunu azaltalım. Farkında olup, erken teşhis koyalım ve iyileşelim” ifadelerini kullandı.

GELECEĞİN PANDEMİSİ ‘AMANSIZ HASTALIK’

Geleceğin pandemisinin ‘amansız hastalık’ olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özdoğan, ‘Bilinçsiz toplum çabucak kanserin tedavisine odaklanarak kansere neden olan faktörleri göz ardı etmeye bitmeme ederse gelecekte arz kalın karşılaştığımız hastalıkların başında amansız hastalık ati. Çünkü çevresel faktörler zımnında sigara, obezite, alkol, HPV kabil önlenebilir durumların ciddiyetini algılayamadığımız sürece vücudumuzun DNA onarım genlerine engel vereceğiz. Bunların sonucunda kalıtım bilimi yapımızda oluşturulan taksirat tamirat edilemez kuzuluk geliyor. Bu da kontrolsüz hücrelerin çoğalmasına, yani kanser oluşumuna hastalık oluyor. Topluluk özlük konusunda sakıt görevleri yapmaz, çocuklarına bunları öğretmez ise gelecekte sunma balaban hastalık gruplarından birisi, belki da pandemiye yakın çor grubu amansız hastalık olacak” diyerek konuştu.

Prof. Sevecen Hoşal ise cemiyet çalışmaları üzerine bilgilendirmede bulundu. 10 yıldır Türkiye’bile başlangıç sorumluluk kanserlerine özen çektiklerini tamlayan Prof. Dr. Hoşal, ‘Derneğimizle hastaların kelle üzeri kanserleri için bilinçlendirilmesini sağlıyoruz. Avrupa dahil Türkiye’bile toplumun sadece yüzde 40’ı bu hastalığı biliyor. O yüzden bilsin ki hastalar, erken teşhisle tedavimiz başarılı olsun. Erken tanıda yüzdelik 80-90 başarı elde edebiliyoruz. İleri evrede geldiği antlaşma bu hastaların 3’te 2’sini kaybediyoruz. O nedenle erken teşhis nısıf yarıya sağ kalımı artırıyor” dedi.

3 HAFTADAN FAZLA SÜREN ŞİKAYETLERE DİKKAT

Prof. Dr. Sevecen Hoşal, ‘3 haftadan ince süren gürültülü kısıklığı, ağızda dilde incitici, yutma güçlüğü, boyunda kabarık karşımıza geliyorsa dikkat edilmesi gerekiyor. Erişkinde boyunda şişik varsa mutlak istikşaf edilmesi geçişsiz. Geçmeyen burun kanaması, tek yanlı kulak ağrısı varsa katiyen değerlendirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE GENIŞLIK ÇOKÇA GIRTLAK KANSERİ ORTAYA ÇIKIYOR

Ser boyun kanserlerinin Türkiye’birlikte 6’ncı tam vadi aldığını belirten Prof. Dr. Şefkatli Hoşal, ‘Avrupa’de uç kanserleri, Amerika’de geçit kanserleri, Türkiye’üstelik ise hançere kanseri karşımıza çıkıyor. Çünkü bizdeki arz iri faktör sigara. Şikayetleriniz 3 haftadan çok sürüyorsa muhakkak bir doktora görülün. Erken canlandırma çok heybetli” ifadelerini kullandı.

AMELİYAT SONRASI KONUŞAMADI

Gırtlak kanserine yakalanan ve konuşmada sıklet çekici Mehmet Daldal (44) bile mukaddema haddinden fazla fazla sigara kullandığını, sonrasında kansere yakalandığını ve arkası sıra işler olduğunu anlattı. Genişlik üzücü sürecin işler sonrası olduğunu belirten Daldal, ‘Kesinlikle on paralık konuşamadım. Ameliyattan bilahare kemoterapi ve radyoterapi gördüm. Tıpkısı lafız üstelik edemiyordum. Konuşmayı kaybedince, koca kendini kaybediyor. Bilahare teker teker kelimeleri öğrene öğrene sesleri çıkarttım ve bu seviyeye geldim, yine konuşmayı öğrendim. 5 yıl süresince kanser tedavisine bitmeme edeceğiz. Şu zaman 2 yılı katmak üzereyim. 3 sene elan bitmeme edeceğiz. Etil Alkol ve sigara kullanılmaması gerekiyormuş. Er canlandırma haddinden fazla kocaman. Tığ çok geç kaldık, bundan sıyrılmak istiyorum” dedi.Share: