Baskın felaketinde çöken yola 35 metre uzunluğunda köprü inşa ediliyor

Yeğin felaketinde çöken yola 35 metre uzunluğunda köprü nesir ediliyor

BARTIN – Bartın’dahi 11 Ağustos 2021 tarihinde meydana mevrut sel afetinde Yenihan mevkiindeki Kişi deresi taşmış, dere yatağı çevresindeki evlerin giriş katlarını su basarken Bartın- Karabük karayolunun yaklaşık 30 metrelik bölümü çökmüştü. Erkek deresinin hareket hızının artırılması ve taşkınların önüne geçilmesi üzere bölgede 35 metre uzunluğunda güreşçi köprüsü inşasına başlandı.

11 Ağustos 2021 tarihinde Mağrip Karadeniz bölgesinde deli dolu olan sağlam sağanak yağışlar taşkınlara illet olmuştu. Bartın’ın Abdipaşa beldesine sınırlanmış Yenihan mahallesinde 15 kilometre uzunluğundaki er deresinin taşması sonucu Bartın-Karabük karayolunun 30 metrelik kısmı çöktü. Öz yatağına andıran noktadaki evlerin antre katları sular altında kalmıştı.

Yeğin afeti sonrasında Bartın-Karabük yolunun altından güzeşte menfezler yenilenerek nöbet yeniden ulaşıma açıldı. Yapılan incelemelerde ise Koca deresi suyunu Gökırmak’a taşıyan ve Bartın-Karabük karayolunun altından güzeşte menfezlerin analog afetlerde tıkanabileceği ve baştan taşkınlara defa açabileceği değerlendirilerek bölgeye köprü düz yazı edilmesine değişmeyen verildi.

35 metre uzunluğa ve 15 metre genişliğe eş olacak güreşçi köprüsü inşası için çalışmalara başlandı. Köprü çalışmaları dolayısıyla Bartın-Karabük karayolunda muvasala kontrollü adına servis yolundan sağlanıyor.

Yaşanan dominant afetinde kişi deresinin taşması sonucu evlerini su basan ve komşularının yardımıyla hayata tutunan havza sakinlerinden 39 yaşındaki Hasret Ergün, “Yaşanan selde Erkek deresi dediğimiz mevkideki su, deredeki henüz önceki bulunan menfez yataklarının suyu almamasından kontekst dereden taşarak bizim evimizin üstünden eski bulunmakta ve bizi kıygın etmiş bulunmakta. Daha bilahare yapılan çalışmalarda, devletimizin yaptığı çalışmalarda burada benzeri güreşçi köprüsü ihtiyacı doğmuş olup buraya şu zaman köprü çalışması yapılıyor. Bizde bunu strateji ediyoruz. Sıradan birlikte aceleci bire bir şekilde çalışmalar ilerliyor. İnşallah bir elan hakeza benzeri afetin yaşanmaması üzere burada yapılan köprünün ebatlarını düşünecek olursak 30 metreye 10 metre tıpkı köprü kendisine söylendi bize. Bunlarda inanıyoruz kim tam olacak. Bize bu şekilde aynı henüz kıygınlık yaşatmayacaklar. İlerleyen dönemlerde da mahalle sakinleri ve sair ast tarafta mevcut aile ve haneler üzere çok ongun olacağını düşünüyoruz. Kestirmece 2 ay ortamında biteceğini öğrendik. İnşallah bizim ve özge merhale sakinleri üzere çok müspet tıpkısı çalışma oluyor. 11 Ağustos’ta yaşadığımız afeti aynı henüz süregelmek istemiyoruz. Umarım bir henüz üstelik Cenabıhak kimseye yaşatması bu afeti.” Şeklinde konuştu.

Tek açıklıklı ve rekiz kirişli kendisine düz yazı edilecek köprünün tahminî 2 ay süresince tamamlanması bekleniyor.

Share: