Barış Karadeniz: Balıkçının Desteklenmesi İçin Motorin Fiyatının Yarıya İndirilmesi Gerekiyor

TUNCAY TÜRKGÜLÜ

CHP Sinop Mebus Hazar Karadeniz, mazot fiyatı düşmediği sürece balık fiyatının dahi düşmeyeceğini söyledi. Karadeniz, “Balıkçının ÖTV’siz motorin alması için benzeri derinti işlemi var. Balıkçının desteklenmesi amacıyla süt fiyatının yarıya indirilmesi gerekiyor ve KDV’nin alınmaması lazım. İktidar olursak tığ bunun sözünü verdik” dedi.

Sulh Karadeniz, CHP Akçakoca İlçe Başkanı Çakır Abanoz ve umumi heyet üyeleri ile gelişigüzel Akçakoca Balıkçı Barınağı Kooperatif Başkanı Mustafa Karakaş’ı barınakta müzakere etti. Karadeniz, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

” Türkiye’da süt fiyatlarındaki gravite balıkçımızda bile var. Mazot fiyatları düşmediği sürece balıkçımız hangi kadar balık tutarsa tutsun o kıymet dengesini sağlayamıyor. Bu sene çokça kısık günler bizleri bekliyor. Balık fiyatları belki çok tutulduğu ahit düşüyor ama balıkçımızın şöyle bire bir sıkıntısı var: Ayrımsız ayak tabanı fiyatın belli olması lazım, eğer balığın ayak tabanı fiyatı sınırlı olanaksız ise bu balıkçı bu sezonu edisyon kapatır ve hassaten kâh balıkçılarımız balığa çıkmayacak duruma gelecektir. Akçakoca balıkçısı, barınakta tıkış tıkış. Balıkçılarımız yoğun kayıkları çekmişler. Buraya henüz ilk üstelik geldim, buraya verilen sözler var, bu sunulan sözlerin hiçbiri tutulmadığı kadar yine buraya gelip aynı sözleri verebiliyorlar. Seçme yaklaştıkça yine bu barınaklara gelip sözler verilecektir. Saraka vermeyin, yapın daha çok. Bu bölgede iki nüsha proje afişe, ikisi bile askıda artmış. Anlaşılan ki gene gelecekler, ‘onu yapacağız, bunu yapacağız’ diyecekler. Müfit efendim, kadın yapın, tığ birlikte bindi olalım. Tığ, yapanlara üstelik teşekkürname etmeyi biliriz.”

“BALIKÇININ DESTEKLENMESİ İÇİN SÜT FİYATININ YARIYA İNDİRİLMESİ GEREKİYOR”

Balıkçılığını sürdürülebilir olması gerektiğini tamlayan Karadeniz, “Bunun süresince eşit dengesi olması gerekir ve ayrıca mazot fiyatı ÖTV’siz balıkçıya, amma çabucak 2 liralık beyninde kaldı. Balıkçının ÖTV’siz motorin alması için tıpkısı sürü işlemi var. Balıkçının desteklenmesi için mazot fiyatının yarıya indirilmesi gerekiyor ve KDV’nin alınmaması lazım. İktidar olursak biz bunun sözünü verdik. Umumi Başkan’ımızın verdiği sunu koca meze üstelik bu üç tarafı denizlerle kaplı ülkemizde Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığı’nın kurulması sözünü vermesidir. Bu, bütün balıkçılarımızı mutlu etti” dedi.Share: