Bankacılık sektöründe 3 eskimemiş açılım

Türkiye’bile yapılan 3 düzenlemeden sayısal bankacılık, tek bölüm olmadan ağız ağıza sayısal alanda yapılan bakir benzeri bankacılık türü. Ofis açması da beklenmedik genel ağ bankacılığı ve uygulama üzerinden yürüyen bu bankacılık türünde aynı umum müdürlük ve genel müdürlük birimleri ise bulunuyor.

Dijital bankanın şimdilik Türkiye’bile örneği yok. Zahir bankacılık Merkez Bankası vasıtasıyla düzenleniyor. Sayısal bankacılık ve servis modeli bankacılık ise Bankacılık Aranjman ve Denetleme Kurumu (BDDK) eliyle regüle ediliyor. Bazı alanlarda aynı kadar gözüken bu eskimemiş açılımlar özelde ise farklılıklar içeriyor. Habertürk’ten Rahim Ak’ın aktardığına bakarak Denizbank’ın servis modeli bankacılığı hayata kılmak üzere kurduğu NeoHub şirketinin Umumi Müdürü Gürhan Çam, bu bankacılık türünün özelliklerini anlatıyor.

Sayısal bankacılık modelleri

Dijital bankacılıkta 2 ayrı müşabih bulunan. Birinde sermayeniz 1 bilyon TL diğerinde 2.5 bilyon TL civarında. 1 milyar lira sermayesi olanlar ticari bankacılık yapamıyor. 2.5 bilyon lira resülmal tabanı olanlar tekmil bankacılık hizmetlerini yapabiliyor. Benzeri yönetmelikte servis modeli bankacılığı birlikte düzenlenmiş durumda.

arka plan bankacılığı

Servis modeli bankacılığı, ‘arka tasrif’ bankacılığı kendisine adlandırabiliriz. Dijital banka ile servis modeli arasındaki farklılıklara değinen Gürhan Çam, aynı banka amacıyla servis modeli bankacılığı yapıyor demenin eskimemiş tıpkısı kanal, idarehane fayrap etmek anlamına geldiğini söyleyerek, “Burada oyuna ayrımsız üçüncü kişi giriyor. Bu gaip değişik sektörlerde çalışan ayrımsız sermaye sahibi. Söz Gelişi ayrımsız parafin yük üreticisi gibi. İşi beyaz zehir pırtı ortaya koymak talip birisi kişi iş modeline bankacılık yeteneği birlikte doldurmak istiyor. Müşteri tıpkısı dükkana gittiği devir şu anda satın aldığı im üzere dükkandan çıkıp bankaya her an emniyet kullanıyor. Servis modeli bankacılığı ile Vezneci o beyaz yük üreticisi ile anlaşıp müşteriyi yormadan dükkandan çıkmadan bu işi bitiriyor” ifadelerini kullandı.

Parayı kullandıran esasen vezneci, riziko dahi bankada

Şu anda satıcılar ile yapılan anlaşmalarla tıpkı sistemin kısmen varolduğunu nâkil Çam, “Ancak şu andaki modelde benim satıcılarla değişik anlaşmalar yapmam, ürünü kayran kişinin krediyi berrak ve net bire bir şekilde kullanması gerekiyor. Servis modeli bankacılıkta ise bunu çıktı iş modelinin içine gömüyoruz. Buna tığ biraz bile gömülü bankacılık diyoruz” açıklamasını yaptı.

Çam’ın verdiği bilgilere bakarak bu sistemde parayı kullandıran yeniden vezneci, risk üstelik gine vezneci üstünde bulunuyor. Ancak müşterinin bundan haberi de olmuyor. Bu modelde bir tane bir tane dükkanlarla değil nazik üreticilerle anlaşmalar yapılıyor. Anlaşmalar yegâne tek BDDK götürülüp lisanslı kuzuluk geliyor.

Beklenmeyen bankacılık amacıyla evlendirme örneği

Çam, bankaların üst plana çekildiği ve müşterilere eskimemiş modellerle bankacılık hizmeti verilen eskimemiş dublör için şu örneği verdi: 

Örneğin evlendirme gelişim modelini emsal olarak ele alalım. Sözden nişandan, çikolata ve yüzük oyunu alınmasından, gelinliklerin ve parafin eşyaların alınmasına, dernek yeri ve ocak alımına büyüklüğünde idrak namına bir aksiyon modeli geliştiren benzeri girişimciyi düşünelim. Burada bankacılık yeteneklerine gerekseme var. Seçkin adımda müşteriler bankaya gidip cesaret soldurmak zorunda. Meğer bunların hiçbirini yapmadan işlerin halledildiğini, eş ve damadın bankaya gitmeden bu işlerin çözüldüğünü tayf edelim. İşte buna servis modeli bankacılık deniliyor. Tığ dal plana geçiyoruz. O gelinle güveyi yine bizim müşterimiz, riskleri bizim üzerimizde, verilerinin gizliliğini gene biz üstleniyoruz. Riskleri tığ ölçüyoruz.

Hedef: Müşteriyi yormadan işlemlerini tutmak

Namına arayüz sağlayıcılığı da denilen servis modeli bankacılık bu hizmeti sağlayabilen herkese yalınlık. Çam, “Bizim yeryüzü mefret özelliğimiz müşteriyi yormadan işlemlerini cezbetmek. İş ortaklarını birlikte banka denetleyip inceliyor” dedi.

Düzenleme yapıldıktan sonraları yurtdışından çok çok taliplilerinin geldiğini ifade fail Çam, “Bu girişimciler arkasına servis modeli gücünü alarak yurtdışı ile bağlantılı aksiyon yapağı istiyor. Riziko bankada kalıyor iş ortağı alacaklarını güvence altına alıyor” diye konuştu.

Bankaların maliyeti düşecek

Bankaların bu işbirliğinden genişlik şişman ateşçi elbette ki azrail ağını genişletmek hele birlikte şimdiye büyüklüğünde bankacılığın ulaşamadığı ve nüfusun yüzde 31’ini oluşturan vatandaşlarla bağ kurulması. Bu gelişmenin getireceği başka heybetli kazanım ise vatandaşın bankacılık hizmetine cılız, acul ve daha sakim ulaşabilmesi. Bankaların maliyeti düşeceği üzere ayrımsız takım krediler veya bankacılık hizmetleri bu sistemi kullanacak olanlara daha ucuz ulaştırılabilecek.

QNB Finansbank’fecir Servis Bankacılığı

Çalışkan dijital bankacılık alıcı sayısı 80 milyon 927 kişiye ulaştı

Fibabanka, Servis Bankacılığı’nda derhâl ilerliyor

ING Türkiye, 73.4 bilyon TL soy ve dijital yatırımlarıyla ekonomiye desteğini sürdürdü

Share: