Balıkesir’de ekim alanı kalan badalan fasulyesi 4 mahallenin sözleşme kaynağı oldu

Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde ölçülü badalan fasulyesinin üretimini artırmaya müteveccih icraat sayesinde 4 mahalledeki aileler geçimini buradan sağlıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesince “Badalan Fasulyesi Yetiştiriciliğini Ihya” projesi hazırlanarak Süleler, Kavacık, Umurlar ve Şabanlar rustik mahallelerinde 105 çiftçiye fasulye tohumu dağıtıldı.

Söğütyüzü mevkisi yerine birlikte bildik 800 rakımlı çam ile meşe ormanları arasındaki bölgede üretim alanı 1000 dekarı aşan fasulyeden kısaca 500 sülale geçimini sağlıyor.

Balıkesir mutfağına katışıksız fasulye, gelişmemiş sürede pişmesi ve lezzetiyle diğerlerinden ayrılıyor.

Haziran ayında ekimine başlanan ve eylülde hasat edilen badalan fasulyesi, mahallelere mevrut aracılar vasıtasıyla Balıkesir, İstanbul, İzmir ve Bursa’bile tüketicilerle buluşuyor.

Yılda 250 ton üretilen bu fasulyenin ekim alanının elan birlikte artırılması hedefleniyor.

Süleler Mahallesi Zirai Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yusuf Canbaz, AA muhabirine, badalan fasulyesine ilginin serencam biraz yılda arttığını söyledi.

İklim ve yer şartları nedeniyle lezzeti çokça farklı olan bu cinsin hele belde büyükşehirlerden heves gördüğünü belirten Canbaz, şöyle konuştu:

“Vatandaşlar fasulyemizi çok istiyor amma yazımız gücük olduğu amacıyla hangi kadar çokça toplayabilirsek o kadar faydalı olabiliyoruz. Badalan fasulyemiz eksiksiz zayıf kaba amma kuruya yakın aynı fasulyedir. Hele ark fasulye yemeği boşaltmak isteyenlerin bambaşka çeşitleri 1-2 saat kaynatması gerekiyor amma bizim fasulyemiz 15 dakikada pişiyor. Lezzeti ve tadı diğerlerinden değişik. Irade berenarı mahallemizde üretimi artırmaya çalışıyoruz. Buradaki arazilerde 10 yıl önceki sadece buğday ve rüşvet ekiliyordu, ayrıksı bir madde yoktu. Şimdi devletimizin yaptığı gölet ve sulamayla fasulye, yonca ve mısıra yöneldik. Tabii yurttaş nerede rüşvet varsa ona yöneliyor. Şu anda de fasulyede güzelce alacak var, biz de üretimine bitmeme ediyoruz.”

Markalaşma çalışmaları

Dursunbey Muhtarlar Derneği Başkanı ve Süleler Muhtarı Osman Nişane bile badalan fasulyesini markalaştırmak üzere İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile yaptıklarını aktardı.

Tanıtım amacıyla ellerinden mevrut çabayı gösterdiklerini dile getiren Iz, “Tüketicilerimiz birlikte çok beğendiği üzere fasulyemiz tıpkısı bellik oldu. İnşallah daha dahi güzel olacak. Fasulyemizi kayran şahıslar tanelerini ayırarak yoğun dondurucuya koyuyor, kışın dahi çıkartıp iyice tüketiyor. Fasulyemiz bizim yüz akımızdır.” dedi.

Iz, mütezayit üretim maliyetleri nedeniyle fasulye üreticilerine daha aşkın bindi verilmesi talebinde bulundu.

Hasan Çengel, 10 yıldır fasulye ürettiğini anlatarak, “İddia ediyorum, fasulyemiz Türkiye’de evvel sıraya girer. Bu fasulyenin geçmişine bakarsanız Osmanlı eskiden üstelik ekilen tıpkı fasulyedir. Özlük sili malımızdır, dışarıdan gelmemiştir. Fasulyemizin vitamini boldur.” ifadelerini kullandı.

Balıkesir’birlikte zahmetli olduktan sonradan mahallesine dönerek fasulye üreticiliği işleyen İsmail Iz dahi dönümde 250-300 kilo badalan fasulyesi yetiştirdiği bilgisini verdi.

Share: