BALIKESİR – Vekil Muş : ” Ekonomik büyüklüğü ayrımsız trilyon dolara yaklaşmış, 86 milyon nüfusuyla devasa tıpkısı ülkeden bahsediyoruz “

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ” Türkiye’nin önümüzdeki 100 yılın bildirme kıpırdak ülkelerinden biri olacağı aşikardır. Çokça okkalı yatırımlar yapıldı. Çok aheste altyapı yatırımları yapıldı, imkanlar sağlandı. Şimdi bunun meyvelerini toplama vaktidir.” dedi.

Muş, kentteki ayrımsız otelde planlı “2023’e Akilane Kent Buluşmaları” programında yaptığı konuşmada, ekincilik, turizm ve uran şehri Balıkesir’in, Türkiye’nin vizyonuna, Türkiye Yüzyılı’na makro katkıları sağlayacak potansiyeli mevcut bire bir yer olduğunu söyledi.

Dünyanın zorlu tıpkı süreçten geçtiğini tabir fail Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hem hesaplı anlamda dünyanın tartıştığı konular hem enerji, hazırlık arzı üstüne dünyada yaşanan tartışmalar hem politik olarak yaşanan gelişmeler ve gerginlikler ve tutum kendisine dünyanın karşı karşıya kaldığı sınanmalar lüzum istemez hep ülkeleri etkilediği kabilinden bizleri bile etkiliyor. Türkiye tamam bu levha içerisinde benzeri taraftan hesaplı büyümesini sağlıyorken tıpkısı taraftan dahi koymuş olduğu hedeflere parıldamak amacıyla emniyetli adımlarla için bitmeme ediyor. Koymuş olduğumuz hedeflerimiz vardı. Dış ticarette koymuş olduğumuz hedeflerimiz vardı. İçeride planlanan yatırımlar vardı ve bunlar takvimler içerisinde hayata geçiriliyor. Türkiye’nin mal ve hizmet ihracatı, rakamlar oynayabilir amma 350 milyar doları aşacak ve yeniden dediğim üzere biraz bayağı, biraz fevk evet ama 700 bilyon dolar civarına yaklaşacak aynı aut ticaret hacmine ulaşacak tıpkı ülkemiz var. Hesaplı büyüklüğü bire bir trilyon dolara yaklaşmış, 86 milyon nüfusuyla devasa tıpkısı ülkeden bahsediyoruz.”

“Uydurma tartışmalarla antlaşma kaybedemeyiz”

Vekil Muş, Türkiye’nin geldiği bekçi itibarıyla milli gelirinin sonuç yıllarda güç şekilde arttığını ve gelişme hızını bilcümle olumsuzluklara, etrafındaki gelişmelere karşın sürdürdüğünü vurguladı.

Türkiye’nin 2023 vizyonuna güçlenerek gideceğinden emniyetli olduklarını dile getiren Muş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kebir göstergelerine baktığınız ant, Türkiye’yi hep ülkelerle karşılaştırma ettiğiniz devir da oylumlu indikatörlere bakarak Türkiye ekonomisi siktirici sağlıklı. Zımnında hem antrakt oranları hem bütçe açığı hem akan peyda ki bütün bu enerjideki karşılık artışlarına karşın zorlu çok ülkeyle mukayese ettiğimiz zaman dahi Türkiye haddizatında mefret dengelerinde sağlıklı tıpkı mutluluk ve büyümesini da sürdürüyor. Bu açıdan envestisman iştahının dahi ruhlu olduğunu görüyoruz. Nedeniyle gelecek hedeflerimizin yakalanmasıyla alakalı genişlik oldukça bir tereddüdümüz bahis konusu değil. İnsanımızdan, yatırımcımızdan, girişimcimizden Türkiye’nin geleceğiyle ilişkin en aşağılık benzeri duraksama duymamalarını, yatırımlarına çabukluk kesmeden bitmeme etmelerini ve Türkiye’nin bu huysuz dünyadaki koşullar içerisinde güçlenerek çıkacağından sakıncasız olmalarını tıpkı el elan izah etmek isterim. Zımnında Türkiye’nin önümüzdeki 100 yılın sunu cıvıl cıvıl ülkelerinden biri olacağı aşikardır. Haddinden Fazla ciddi yatırımlar yapıldı. Haddinden Fazla tehlikeli enfrastrüktür yatırımları yapıldı, imkanlar sağlandı. Demincek bunun meyvelerini çokluk vaktidir.”

Muş, bir gazetecinin, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İngiltere’den yaptığı toplumsal medya paylaşımına ilişik sorusu üzerine, Türkiye’nin belirgin benzeri cemiyet olduğunu ve istatistiklerini, verilerini ağır ezgi şekilde paylaştığını belirtti.

Tecim Bakanlığının, Eşkal Bankasının, Türkiye İstatistik Kurumunun sitelerine girildiğinde gelişigüzel şeyin transparan bir şekilde görülebildiğini anlatan Muş, şunları aktardı:

“Yapılan bilcümle işlemler hukuki denetime tabidir ve hep bakanlıkların yaptığı amal temas yıl Sayıştay yoluyla denetlenir ve bu raporlar Türkiye Balaban Budun Meclisine gider ve bunlar sistem eliyle görülür. Veriye metanetsiz, konkre bilgiye çerden çöpten, esassız ithamlarda çıkmak değme şeyden önceki tığ milletvekili kimliğine çokça örtüşmeyeceğini, çokça yakışmayacağını düşünüyorum. Batıl tartışmalarla ant kaybedemeyiz. Ortaya koyduğumuz iddiaları somut verilerle besleyebilmemiz geçişsiz ki toplum önüne çıktığımız devir inandırıcılığı olsun. Biz Türkiye’yi büyütmenin derdindeyiz. Biz Türkiye’yi, milli gelirini bugünkünün 2 katına, 3 katına, 4 katına, daha yükseklerine çıkartmanın derdindeyiz, hedefindeyiz.”

“Ayrıntılı siyasetimizin temelinde adam var”

SELIM Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Edip bile milletten aldıkları yetkiyle Türkiye’yi tamamen değiştirip dönüştürerek 20 yılda halk atmadıkları tek alanın olmadığını bildirdi.

DOĞRU Tümen siyasetinin etraflıca olduğunu tabir fail Kalem, vatanın ayrılamaz bütünlüğüne, milletin bölünmez bütünlüğüne hassasiyet gösteren kadrolar olduklarını anlattı.

Kalem “Tığ liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ile milletin hukukunu yüklenmek, insanımızın önündeki sosyoekonomik engelleri ortadan koymak, maltalık standardını arttırmak için araya mevrut kadrolarız. Etraflıca siyasetimizin temelinde insan var. Siyasetimizin temeline ulus var.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin acun coğrafyasının çok bire bir kocaman durumunda ve stratejik konumda olduğunu söyleyen Yazar, bu konumu Cumhur Reisi Erdoğan’la girişim yaparak ileriye taşıdığını dile getirdi.

Gelecek sene yapılacak seçimlere değinen Yazar, şunları anlattı:

“2023 seçimleri tarihsel yerine önemlidir. Cumhuriyet bu milletin arz kıymetli kazanımıdır. Nedeniyle Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılının son seçimi, 2023 seçimi. Gine 2023 seçimleri ikinci 100 yılın, biz buna ‘Türkiye Yüzyılı yılı’ diyoruz, Türkiye Yüzyılı’nın birlikte önceki seçimi olacaktır. Bu anlamda hayat kurtarıcı, majör. Milletimiz 18 Haziran 2023’te sandığa girerken bu muhasebeyi yapacak. Bütün bunları söylerken Türkiye’dahi hiçbir dava namevcut iddiasını değildir. Bizim siyasetimiz rasyoneldir. Yaşadığımız dava var ama aşamadığımız, üstesinden gelemediğimiz, çözemeyeceğimiz tek maslahat, sevgili yok.”

Musannif, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyaya makul hem aut politikada hem içte milletin tarihi geçmişine, şanına, şerefine akıllıca uygulamaların herkesin kazanımı olduğunu kaydetti.

DOĞRU Parti Genel Komutan Yardımcısı Belgin Uygur ise partisinin evvel girdiği seçimden itibaren milletin gönlündeki yerini koruduğunu kaydederek, “Türkiye Yüzyılı” noktasındaki hayalleriyle enerjileriyle henüz büyük ve elan hayatiyetli tıpkısı Türkiye amacıyla posta yürümeye bitmeme edeceklerini vurguladı.

Toplantıya, SELIM Öğür Balıkesir Milletvekilleri Mustafa Canbey, Müşkül Subaşı, Adaletli Çelik ve Pakize Bahtiyar Aydemir, Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz, YANLIŞSIZ Tümen İl Başkanı Ekrem Başaran ile sair ilgililer katıldı.

Share: