Balatlar kazısında Helenistik döneme ilgili kanatlı Eros figürü imdi

SİNOP’ta 2 bin 300 yıllık Balatlar Çatı Topluluğu’nda süren kazılarda Helenistik döneme ilişkin ‘Kanatlı Eros figürü’ ortaya çıkarıldı. Hafriyat başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, “Bizim için muştu gibi oldu, çok adamakıllı koruyup onarıp sergileyeceğiz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle 13 yıl önceki başlatılan, kent merkezindeki 2 bin 300 yıllık tarihe topluluk Balatlar Yapı Topluluğu’ndaki kazı çalışmaları devam ediyor. Mimar Sinan Pir Sanatlar Üniversitesi Hanek Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gülgün Köroğlu’nun başkanlığında sürdürülen hafriyat çalışmalarında bugüne kadar binlerce iz ve 7’nci yüzyıla ilişik oyuntu odaları ortaya çıkarıldı. Henüz geçmiş kazılarda 5’inci ve 6’ncı yüzyıllar beyninde tarihlenen Gaziantep ve Antakya Zeugma Antik Kenti’ndekilere eş mozaikler bulundu, Bizans dönemine ilişkin mozaikler da çevrim yüzüne çıkarıldı.

Sürdürülen kazılarda serencam yerine Helenistik döneme ilişik ‘Kanatlı Eros Figürü’ ve dalgalı motifler ortaya çıkarıldı.’KORUYUP, ONARIP SERGİLEYECEĞİZ’

Kazı başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, yıpranmamış keşfi, muştu yerine nitelendirerek, “Çalışmalar sonucu çok enteresan tıpkı buluntuyla karşılaştık. Helenistik döneme ilişik basamak mimarisi kazıyoruz. Siftinlik odaları olan, sahn etrafında gelişen tıpkı mimari şema bulduk. Ortasında ve canip odalarda çakıl taşı taşından yapılmış mozaikler var. Mutedil kesiminde tıpkısı sektör fire olmasına karşın Kanatlı Eros Figürü bulduk. Etrafında palmet desenleri ve numara motifleri saptadık. Sinop bu anlamda varlıklı ayrımsız site, eksantrik alanlarda da müzenin yaptığı istirdat kazılarında bile Helenistik mozaikler çıkıyor, bu bile onlardan birisi. Çok sunturlu koruyup onarıp sergileyeceğiz. Filhakika balaban ayrımsız kayran, kazı bilimsel park yeri bura. Bizim amacıyla beşaret kabil oldu, sair alanları dahi sergilemeye birlikte açacağız” dedi.

Share: