Balatlar Bina Topluluğu’nda Helenistik Döneme ilgili yıpranmamış mozaiklere ulaşıldı

Sinop’ta, Hars ve Turizm Bakanlığı ile Türk Gün Kurumunun katkılarıyla düzenlenen Balatlar Çatı Topluluğu kazısında, Helenistik Döneme ilişkin bakir mozaik döşemeler ortaya çıkarıldı.

Kentte 2010’birlikte başlatılan Balatlar Bina Topluluğu kazısında, geride mütezayit 12 almanak sürede farklı dönemlere ilişik birçok bulguya rastlandı.

Daha geçmiş ensesi kalın Doğu Romalılar amacıyla yapıldığı hesap pusulası edilen 1600 yıllık mefruşat mozaiklere ulaşılan kazıda, bu yılki çalışmalarda ise üstünde ‘kanatlı Eros figürü’ ve ‘dalavere motifleri’ mevcut geç Helenistik Döneme ilgili mozaik döşemeler çağ yüzüne çıkarıldı.

Mimar Sinan Iyicene Sanatlar Üniversitesi Fen Gökçe Yazın Fakültesi Hanek Tarihi Bölümü Akademisyen ve Balatlar Bina Topluluğu Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, gazetecilere, Balatlar Yapı Topluluğu’nun değişik dönemlere aile sahipliği yapmış haddinden fazla devasa benzeri bina olduğunu söyledi.

Balatlar Bina Topluluğu’nda serencam yaptıkları kazılarda yıpranmamış mozaiklere ulaştıklarını aktaran Köroğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Helenistik Döneme ait tıpkısı göz mimarisi kazıyoruz. Hasis odaları olan, hayat etrafında gelişen bir mimarlık şema bulduk. Ortasında ve taraf odalarda de çakıl taşından işlenmiş mozaikler var. Itidalli kesiminde benzeri kürsü az olmasına rağmen kanatlı Eros figürü bulduk. Etrafında palmet (Aynı bezeme motifi) desenleri ve dolma motifleri saptadık. Sinop bu anlamda varlıklı benzeri şehir. Eksantrik alanlarda dahi müzenin yaptığı istirdat kazılarında üstelik Helenistik mozaikler çıkıyor, bu birlikte onlardan birisi. Biz çok fena hâlde koruyup onarıp sergileyeceğiz.”

Köroğlu, mozaikleri yapacakları himaye ve tamir çalışmalarının arkası sıra bilgelik dünyasına tanıtacaklarını bile sözlerine ekledi.Share: