Bakan Özer: “Çocuklarımız birlikte yetişkinler üstelik köylerde olacak”

Icra Vekili Özer: “Çocuklarımız üstelik yetişkinler üstelik köylerde olacak”

ANKARA – Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Çocuklarımız da yetişkinler da köylerde olacak, öğretmenlerimizi ve uz öğreticilerimizi köylere taşıyacağız. Köylümüzün hizmetinde olup, istediği herhangi bir kalem kursu inşallah orada düzenleyeceğiz” dedi.

Aktif kendisine metruk köy okullarının yeniden açılmasıyla ilkokul, anaokulu, umum eğitimi merkezi gibi hem çocukların hem ebeveynlerin tıpkı arada eğitim bilimi alacağı mekanlar kendisine tasarlanan köy yaşam merkezlerinin sayısı 2 bine ulaştı.

Tamamlanan 2 bin karye yaşam merkezinin açım töreni, Beştepe Millet Kurultay ve Firez Merkezinde yapıldı. Törene; Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun birlikte, 81 ilin milli yetişek müdürleri ve Türkiye’nin ciharıyek yanından gelen muhtarlar katıldı.

Ankara Güzelce Sanatlar Lisesi öğrencilerinin mini tıpkısı müzik dinletisi sunduğu programda konuşan Vekil Özer, Cumhur Reisi Erdoğan’ın liderliğinde serencam yirmi yılda eğitimde çok boyutlu devrimlerin yaşandığına bel etti.

Ülkelerin yeryüzü kalıcı sermayesinin beşeri sermayesi, bu sermayenin niteliğini artırmada en heybetli enstrümanın üstelik eğitim bilimi olduğunu vurgulayan Bakan Özer, “Onun amacıyla ülkeler zat rakiplik güçlerini tasarruf etmek amacıyla eğitimin eksiksiz kademelerinde okullaşma oranlarını yüzde 100’e ulaştırmak için balaban çaba sarf etmektedir amma 2000’li yıllara geldiğimiz ahit manzara haddinden fazla kötüdür. 2000’li yıllarda 5 yaştaki okullaşma oranı sadece yüzdelik 11’di, ortaöğretimdeki okullaşma oranı yüzde 44, yükseköğretimdeki kemiksiz okullaşma oranı ise yemeden içmeden beniz 14’tü” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde eksiksiz illerde, ilçelerde terbiye seferberliği yapıldığını belirten Nazır Özer, akıbet yirmi sene içre bundan sonra terbiye sisteminin çok henüz demokratik, haddinden fazla elan katılımcı, vatandaşlar beyninde tek ayrım yapmayan tıpkı eğitim bilimi sistemi haline geldiğini dile getirdi.

‘Türkiye Yüzyılı’ şarkısında ifade edildiği kadar akıbet yirmi yılda mazlumların haz söylediğini kaydeden Özer, “İnşallah, kullanılmamış Türkiye Yüzyılı’nda bile bu mazlumlar sadece Türkiye’da değil, dünyanın temas tarafında şarkılarını söylemeye bitmeme edecektir” ifadelerini kullandı.

“Çocuklarımız bile yetişkinler da köylerde olacak”

Bugün açılışı yapılan köy hayat merkezleriyle yeni bire bir açılımı elan gerçekleştirmekten şişman bahtiyarlık duyduklarını dile getiren Özer, şunları söyledi:

“Köylerde aylak duran köy okullarını çokça kısa sürede revizyondan geçirdik ve köydeki çocuklarımızın anaokulu ve beş ihtiyaçlarını karşılamak üzere lazım mevzuat dönüşümlerini üstelik gerçekleştirerek tıpkı karye çocuğu üzere tıpkı ekol açabilme kapasitesine geldik ve yakında Van’birlikte tıpkı yavru için bir beş açtık. Vakit Kaybetmeden bununla kalmadık; köydeki yetişkinlerimiz amacıyla dahi umum eğitimi merkezleriyle bulunmaz Bakanımızın de bel ettiği kabil tarımla, hayvancılıkla ilgili daim bilgilerini güncelleyecek, kullanılmamış gelişmeleri strateji edecek ve Türkiye’nin ekincilik alanında canlı benzeri talih olması yolunda köylerden kalkınmayı başlatacak benzeri projeyi uygulamaya geçirmiş bulunuyoruz. İnşallah bundan sonra köylerden şehirlere çocuklarımızı taşımayacağız. Çocuklarımız dahi yetişkinler da köylerde olacak, öğretmenlerimizi ve dirayetli öğreticilerimizi köylere taşıyacağız. Köylümüzün hizmetinde olup istediği her nev kursu inşallah orada düzenleyeceğiz.”

2022 yılının sonuna kadar aylak duran 6 bin 970 okulun tamamının açılacağını tamlayan Özer, açılışı yapılan karye hayat merkezlerinin filinta hayır olmasını diledi.

Share: