Bakan Muş: “Türkiye’de ne erke ne dahi besin yeryüzü güvenliğiyle alakalı sevgili yok”

Vekil Muş: ” Türkiye’üstelik hangi erke ne de gıda sunu güvenliğiyle ilişkin ülkü bulunmayan”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş:

“(Gümrükte uyuşturucuların yüzdelik 90’ının geçtiği iddiaları) Ne belgeye, ne bilgiye göre bunu söylüyoruz”

“22 Ekim’den itibaren 22 bin 804 esnaf zanaatkara 7 bilyon 286 milyon Türk lirası kullandırılmıştır”

“Sonuç beş yıl içindeki performansımıza bakıldığında 2016 yılında itidalli efdal ve yüksek teknolojili mahsulat ihracatımız 48,9 milyar dolarken 2021 yılında 77 buçuk milyar dolara yükselmiştir”

ANKARA – Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye’dahi erke tedariği üstüne tıpkı sevgili yaşanmadığını belirterek, “Şu dakika tek kimsenin kışa akıllıcasına gidiyorken ya birlikte diğer konularda hangi erke ile müntesip ne birlikte azık sunma güvenliği ile alakalı ayrımsız tereddüdü olduğunu görmedim” dedi.

Tecim Bakanı Mehmet Muş, bakanlığının 2023 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. HDP İstanbul Saylav Dilşat Canbaz’ın “Van- Hakkari sınırlarında yurttaşlar öldürülüyor” iddialarına yanıt veren Nazır Muş, “Sıradan benzeri eş değil bunu belirten. Aynı milletvekili söylüyor bunu ve bunlar Meclisin tutanaklarına giriyor. Bu kavisli benzeri ifade, önü ve arkası yok. Bu ifadeyi kullanmayı bu çatı altında makul bulmuyorum, kabul etmiyorum. Burada hakeza tıpkı argüman ortaya atılıyorsa elinizde tıpkısı özdek vardır. Dolayısıyla dilekçenize bunları kim nerede yapmışsa yazıp savcılığa vermeniz gerekir” diyerek konuştu.

Türkiye’nin ayrımsız çarpışma ikliminde olduğu söylemlerine ilişkin dahi Muş, “Türkiye’birlikte tıpkı cidal iklimi yoktur. Türkiye’de varlık vardır, vatandaşların birey ve mal güvenliği anayasanın hükümete verdiği görev çerçevesinde namına getirilmektedir” dedi.

Gümrükte uyuşturucuların yüzde 90’ının geçtiği iddiaları

Gümrüklerde uyuşturucuların yüzde 90’ının geçtiği, yakalanamadığı iddialarına ilişkin Vekil Muş, “X-ray var arkadaşlar, sentetik zeka kullanılıyor. Türkiye bu işin genişlik nazik mücadelesini veren ülkelerin başında geliyor. Ne belgeye, ne bilgiye göre bunu söylüyoruz. Bunlar tıpkı milletvekilinin söyleyeceği ifadeler değil. Bu akıllıcasına değil. Çok tehlikeli bir komuta taharri merkezimiz var. Ikbal fail milletvekilleri varsa ego sizi gezdireyim, pekâlâ ayrımsız mücahede yaptığımızı orada görün” ifadelerini kullandı.

Bakanlık hakkındaki Sayıştay raporlarını dikkatle incelediğini tamlayan Bakan Muş, “2020’bile bakanlığımız ile ait Sayıştay raporunda 24 bulguya ilişik ifade vardı. Bakanlığımızca zaruri icraat yapıldı. 19 adedinin adına getirildiği ya üstelik yerine getirilmekte olması zımnında 2021 raporunda kayran almamıştır. Dolayısıyla Sayıştay belirgi yapmış tığ onu değerlendirmişiz bire bir sonrakinde rapora almamış. Bu kapsamda 2021 Sayıştay raporunda 2020’den mevrut 5 adet belirgi ile toplam 12 belirgi düz almakta. Fakat bu bulgularda ne benzeri kamu zararı var ne aynı zimmet var. Bizim yaptığımız uygulamaları Sayıştay’ın eleştirmesi var. Deminden bunları çalışacağız” dedi.

“22 Teşrinievvel’den itibaren 22 bin 804 esnaf zanaatkara 7 bilyon 286 milyon Türk lirası kullandırılmıştır”

31 Teşrinievvel 2022 itibarı ile 256 bin 690 esnaf amacıyla tescil, 96 bin 145 esnaf üzere terkin yapıldığını tamlayan Muş, “2022 yılının önce 10 ayında 262 bin 235 esnaf ve zanaatkara 56 milyar 60 milyon Türk lirası kullandırılmıştır. bununla birlikte esnaf güven arka limitleri işletmeler üzere 500 bin Türk lirasına çıkartıldı. Envestisman kredilerinin 1,5 milyon Türk lirasına yükseltilmesi uygulamasının yürürlüğe girdiği 22 Ilk Teşrin 2022’den itibaren 22 bin 804 esnaf zanaatkara 7 bilyon 286 milyon Türk lirası kullandırılmıştır” dedi.

“Tığ yararsız ithal etmiyoruz”

Atılan ithalatı ile ilişik soruya ise Bakan Muş şu cevabı verdi:

“Tığ gübür ithal etmiyoruz. Bunu haddinden fazla katı kurallara bağladık. Türkiye’dahi tıpkı taraftan biz liyakatsiz atılmış ile ilişkin topluyoruz mankafa dönüşüm için. Ama bunlar Türkiye’deki uran için yetmiyor. Takdir edersiniz ki daha çok ihracatta bilcümle ülkeler dümbelek dönüşümde belirli ayrımsız ihtişam istiyorlar. Ancak bizim tesislerimiz özellikle Adana bölgesinde yoğunlaşmıştır. Türkiye’nin ürettiği atılan yetmiyor ihtiyacımıza. Biz bu atığı dışarıdan alıyoruz. Burada Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının varyemez denetimleri var. Bununla müteallik Türkiye’birlikte aynı kampanya yapıldı ‘Türkiye atılmış-çöp ithal ediyor’ diye. Bu işletmelerin hepsinin ruhsatı gözden geçirildi. Kavait daha birlikte sıkılaştırıldı. Türkiye bu hoşgörüsüz dönüşümü alıyor, kalın kafalı dönüşümde kullanıyor. Ondan sonradan bunu iplikte ve polyesterde kullanıyor. Peşi Sıra kitap yerine ihraç ediyor. Bizim topladığımız hoşgörüsüz dönüşümle dayalı atıklarımız tam değil. Bu atığı ithal ediyoruz. Bunu hoppadak tığ değil Avrupa’üstelik türlü ülkeler bile yapıyor. Bunu suistimal fail firma varsa gereğini yaparız.”

“Türkiye’nin Rusya’evet ve Ukrayna’evet yönelik aldığı duruştan hava hububat koridoru çözülebiliyor”

Hububat koridorunun yeniden açılmasıyla ilişkin da Muş, “Bizim bu konuda duruşumuz haddinden fazla açık. Mürekkep Milletler kararlarını uyguluyoruz. Hem Ukrayna hem da Rusya ile ilişkilerimizi sürdürüyoruz. Burada elbette sair ülkelerin koyduğu yaptırımların her şekilde suistimal edilmesine tığ izin etmiyoruz. Tığ Mürekkep Milletler kararı olmadığı için Rusya ve Ukrayna ile ticaretimize ve alışılagelen ilişkilerimize bitmeme ediyoruz. Türkiye’nin bu duruşundan çevre hububat koridoru çözülebiliyor ve Türkiye orada arabulucu rolü oynuyor. Tığ ortada duruyoruz. Bizim yaklaşımımız bu” ifadelerini kullandı.

“2016 yılında ılımlı efdal ve erdemli teknolojili ürünler ihracatımız 48,9 milyar dolarken, 2021 yılında 77,5 milyar dolara yükselmiştir”

İhraç edilen efdal uygulayım bilimi ürünlerine ilgilendiren Vekil Muş, “Tasarım ve yapıt geliştirme projesini desteklediğimiz şirketlerin 2021 yılı ünite ihracat ortalaması 10 doların üzerinde. Bu şirketlerin kilogram başına birim fiyatına baktığımız ahit Türkiye ortalamasının haddinden fazla haddinden fazla üzerinde olduğunu görüyoruz. Ancak toplamda payını çok henüz yükseklere idrak etmek bizim birlikte ortak amacımız. Serencam beş sene içindeki performansımıza bakıldığında 2016 yılında orta efdal ve faziletli teknolojili mahsulat ihracatımız 48,9 milyar dolarken, 2021 yılında 77,5 bilyon dolara yükselmiştir” diye niteleyerek konuştu.

“Enerjide sabık yıl 50 ödediğimiz şeye bu yıl 100 ödüyoruz”

Nazır Muş, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye’nin güzeşte sene 50 milyar dolar civarında erke ithalatı vardı, bu yıl 100 bilyon dolar civarında bu. Şurası söyleyebiliriz; ithalatımız arttı ancak bozukluk arttığına bakmamız majör diye düşünüyorum. Bu yıl geçen seneden miktar adına haddinden fazla elan aşkın tıpkısı tüketimimiz olmadı. Hassaten belki tüketimde azalış birlikte tür. Ama geçen yıl 50 ödediğimiz şeye bu sene 100 ödüyoruz. Güzeşte sene ödediğimiz rakamları ödemiş olsaydık bu yıl akan kemiksiz sorunu kalmayacaktı. Çünkü bakım ihracatımız haddinden fazla korkulu şekilde arttı. Hem turizm gelirlerimiz hem dahi bakım kalemlerimizde yoğun çoğalma var. Dolayısıyla cari açıkça diyerek tıpkısı gündemimiz olmayacaktı. Fakat enerjideki bu artış ister istemez bilcümle ülkeleri etkilemektedir. Rakamlara tıpkısı üstelik buradan yaklaşmak gerekiyor.”

Türkiye’nin aut ticaret açığındaki anne problemin enerjide dışa tabiiyet olduğunu dile getiren Muş, “Bu sadece bizimle ilgili değil. It Canlı haddinden fazla ülkenin şu zaman karşılaştığı sevgili. Daha evvel aut ticaret ilavesi veren ülkeler dahi maalesef aut tecim açığı vermeye başladılar. Burada erke ihraç fail ülkeler inanılmaz tıpkı esas ederken diğer ülkeler maalesef bu erke faturasını ödemeyle karşı karşıya kalıyorlar. Bizim enerji tüketimimiz makul ülkelerle mukayese ettiğinizde çok daha aşkın” dedi.

“Türkiye’birlikte enerjinin fiyatıyla müteallik sorun var ama en güvenliğiyle müteallik ülkü yok”

Türkiye’de enerji tedariğinde tıpkı sorun olmadığını vurgulayan Icra Vekili Muş, “Türkiye tedarikle ilişik değme sevgili yaşatmıyor. Şu an hiç kimsenin kışa akilane gidiyorken evet da değişik konularda ne enerji ile dayalı hangi de besin en güvenliği ile ilişkin aynı tereddüdü olduğunu görmedim. Burada milletvekillerimizden şunun eleştirisini duyduk; aut tecim açığı arttı. Ama ‘Enerji sunu güvenliğinde mesele var’ üzere ayrımsız şeyi kimse söylemedi. Zira böyle benzeri durumu yaşatmadı Türkiye. ‘Gıda bildirme güvenliği ile dayalı tıpkı sav var. Nereden bulacağız?’ diyerek tıpkı endişe kimse dile getirmedi. Zira Türkiye bunu yaşatmıyor vatandaşlarına” diyerek konuştu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda elan bilahare Tecim Bakanlığı ile merbut ve ait kurumlarının 2023 yılı bütçeleri akseptans edildi.

Share: