Bakan Kurum: “Bölük arsalarının yüzdelik 40’ını şehir merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik”

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Gurur, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında hane arsalarının yüzdelik 40’ını şehir merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirlediklerini bildirdi.

Çekicilik, toplumsal iletişim araçları hesabından, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon hane arsası ve 10 bin gelişim yeri üzere referans detaylarını anlattığı videoteyp tasarı paylaştı.

Bakan Kurum, 85 milyon vatandaş amacıyla Cumhuriyet Altını tarihinin yer büyük toplumsal bölük projesini başlatan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sundu.

Millet tarafından şişman tıpkı hoşlanma ve ilgiye mazhar olan 250 bin sosyal ev kampanyasının ardından, Cumhur Reisi Erdoğan’ın yer kampanyasıyla ilgili müjdeyi hükûmet toplantısından sonradan milletin evinden paylaştığını aktaran Alım, “Şu asıl çatışma e-fehamet üzerinden 7,2 milyon vatandaşımız içtimai konuta başvurdu. Lazım evrakı bildirme eden 4,5 milyon vatandaşımızın dahi müracaat süreçlerini tamamladık. Konut gayeli arsalarımıza da üzerinden daha 24 saat da geçmemesine rağmen milletimiz haddinden fazla nazik bire bir hazzetme gösteriyor. Milletimiz ev başvurularında olduğu üzere arsa başvurularında üstelik bu projeyi sahiplendiğini, benimsediğini, devletine ve Sayın Cumhurbaşkanımıza olan güvenini bire bir el daha gösterdi.” değerlendirmesini yaptı.

Çalım, 1 milyon göz amaçlı arsanın dağılımını illere ve ilçelere bakarak yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzde 40’ını site merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız bütün 1 milyon basamak gayeli arsamızın kâh illerdeki dağılımını de katılmak isterim. 50 bin İstanbul’de, 100 bin Ankara’de, 25 bin İzmir’de, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’bile, 25 bin Kayseri’birlikte, 30 bin Diyarbakır’dahi, 28 bin Eskişehir’de, 26 bin 700 Van’dahi, 23 bin Antalya’da oluşmak üzere 81 ilimizde 1 milyon basamak gayeli arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” ifadesini kullandı.

“Bildirme geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz”

Vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz bir şekilde, sabit ve makul ifa koşullarıyla altyapısı bütün, imar planı müstahzar arsalarda nesir edebileceklerini vurgulayan Gurur, gerekli teknik ve hukuki destekleri, Nezaret ve Şişman Basamak İdaresi Başkanlığının (TOKİ) ayrıcasız her vatandaşa sunacağını kaydetti.

Alım, “Vatandaşımız hem konuta hem de göz gayeli arsaya müracaat yapabilir. Rastgele ikisinin de kurasına katılabilir. Eğer ikisi ani çıkarsa birini tercih ederek sülale sahibi olabilir.” bilgisini verdi.

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını anlatım fail Bakan Kasıt Çalım, şöyle bitmeme etti:

“İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan bağımsız milletvekili parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta yanında parseller bulunuyor. Gene omuz omuza parsellerde adalet sahiplerinin çoğunluk sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları etme hususunda üstelik seçme cins proje desteğini verecek. Bu parsellerde nesir edilecek binalar destek fazlalık 4-5 imansız geçmeyecek.

Bağımsız parsellerde ise hak sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini mensur edebilecekler. İnşallah en geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Mabeyin kocaoğlan itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde doğruluk sahipleri anlaşılan olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah tasdik edeceğiz. Bağımsız parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan çakılı ödemelerle, 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Alay Malay parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle yeniden 10 sene vadeyle faizsiz ve sabit ödemelerle yapılabilecek.”

“25 Ekim’da 17 ilde 5 bin konutun temellerini atacağız”

Toplumsal konutların temellerinin 25 Ekim’birlikte atılacağını hatırlatan Vekil Çalım, toplumsal konutların evvel temellerini Ankara’da, Cumhuriyetin başkentinde atacaklarını belirtti.

Gurur, “Bu anlamda 25 Ekim’da, Ankara, Afyon, Amasya, Işıklı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak kalkmak için 17 ilde 5 bin konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle alay malay atacağız.” ifadelerini kullandı.

50 bin hisse senedi yeri için ise geçmiş etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin eskimemiş aksiyon yerinin hizmete sunulacağını aktaran Hava, “Bu hisse senedi yerlerimizi de 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 ay vadeyle sanayicimize, güre girişimcilerimize sunacağız. İnşallah uran iş yerlerimizin de temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu iş yerlerimiz ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce yıpranmamış munzam istihdam sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, 2003 esasen itibaren üretilen toplumsal basamak sayısının 2 milyona, farklı projelerle gelişigüzel izzet namına üretilen konutlarda oturan vatandaş sayısının üstelik 10 milyonun konusunda çıkarılacağını vurguladı.

Kurum, “Envestisman miktarı 900 milyar lira olan toplumsal konut hamlemizin, diğer sektörlerimizi da tetikleyerek 2 trilyon liradan çok hesaplı hareketliliğe açkı olacağına yürekten inanıyoruz. Ego milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Toplumsal Göz Hamlemizin’ beher hak sahibi vatandaşımız üzere, ülkemiz ve milletimiz için körpe, hayır olmasını diliyorum.” ifadelerine düzlük verdi.

Share: