Bakan Kirişci: “Tarım ihracatı 30 milyar dolarları aşacak”

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Biz 2002’üstelik 3 bilyon 700 milyon dolarlık tarım ihracatı yaparken bugün 25-26 bilyon dolarları gördük. Bu inşallah 30 bilyon dolarları aşacak” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel başkanlığındaki Nevşehir heyetini kabul etti. Bakanlıktaki Mehmet Akif Ersoy Konuşma Salonu’nda gerçekleştirilen programda mütekellim Icra Vekili Kirişci, tarımın dünyadaki global krizlerden kaynaklı herkesin ilgisini çektiği ayrımsız düzlük olduğunu söyledi.

“Bu ülkede 2 milyon 100 bin hektar ekincilik arazisi bir şekilde ekincilik dışına imdi”

Nazır Kirişci, şöyle devam etti:

“Bu mevki aynı tarım ülkesi ancak düşünün ayrımsız ekincilik kanunu yoktu. Atatürk’ün hayatta olduğu dönemde gündeme gelmesine rağmen ekincilik sigortaları konusu ayrımsız mevzuata topluluk değildi. Topluluk üreten, fide geliştiren insanlar için onların emeklerini, karşılığını teyit fail tıpkı ıslahçı hakları kanunu yoktu. Ekincilik ürünleri nişane namına 3 ayda hasat edilir, 12 ayda tüketilir. Nereden baksanız 11-12 aylık tıpkısı periyotta bu ürünleri depolayacak lisanslı depolar yoktu. Lisanslı depoculuk kanunu ülkemize kazandırıldı. Bu ülkede 2 milyon 100 bin hektar ekincilik arazisi bir şekilde ekincilik dışına imdi. Bu 32 yılda ekincilik dışına sâdır düzlük Konya ve Sivas’ın hep tarım yapılan alanının âdem değeri olan tıpkısı kayran.”

“Tarım ihracatı 30 bilyon dolarları aşacak”

Sektörü büyütecek olan şeyin mevzuatlar olduğunu belirten Bakan Kirişci, ekincilik ihracatının 30 bilyon doları aşacağı mesajını vererek, “2002’dahi tığ 3 bilyon 700 milyon dolarlık tarım ihracatı yaparken zaman 25-26 milyar dolarları gördük. Bu inşallah 30 bilyon dolarları aşacak. Aynı taraftan insan artıyor, benzeri taraftan misafirler artıyor bire bir taraftan dış satım artıyor ama benzeri birlikte toplumun ihtiyacı artıyor. Tığ büyüyen, büyümesini sürdüren bir ülkeyiz. Bu büyüme bitmeme edecekse buna akla yatkın çalışmalar almak zorundayız” dedi.

“Hububatta 6,4 milyon tonu bulduk”

“Ati sene ülkemiz amacıyla, cumhuriyetimizin 100 yılı geride kalacak. Kullanılmamış 100 yılı Cumhurbaşkanlığımızın gözetiminde Türkiye 100 yılı olarak adlandırıyoruz. Bu 100 sene Türkiye’nin küresel bire bir oyuncu olduğunu kabullendiği döneme balya geliyor olması manidar olacaktır” diyen Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, buğdayın Türkiye üzere mühim bire bir eser olduğuna dikkati çekerek, “Bizim üzere buğday stratejik tıpkısı üründür. Hububatta 6,4 milyon tonu bulduk. TMO bizim dalan bankamızdır. TMO’nun deposunda şayet bu mahsulat peki ise TMO piyasada hatalı yapana bunu yer güç şekilde cezasını ödettirir. Ama bu konuda vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını sunu bol şekilde TMO yönetiyor. Diğer alanlarda de çalışmalarımız bitmeme ediyor. Yasaklanması gereken ürünleri yasaklarken düzlük düzlük durumlarda ihracatının önünü açıyoruz. On Paralık yasaklamadığımız ürünler bile var” diye konuştu.

Vekil Kirişci’den ‘şehir tarımı’ vurgusu

Ürünlerin tüketilecek bölgeye eksantrik bir bölgeden gelmesinin geri hizmet maliyet açısından faziletli olduğunu, bunun site tarımıyla çözülebileceğini vurgulayan Vekil Kirişci, şunları kaydetti:

“Lojistik maliyetleri serencam evre faziletli, bunları zir çekmiş olacağız. Burada nişane tazeliğini genişlik hatta çıkmak üzere durumumuz olacak. Nevşehir Kozaklı’ya ati olursak kırsal kalkınma çalışmalarımız var. Biz bu kent tarımı yardımıyla kentlerimizin mümkünse içre İstanbul, Ankara ve İzmir başta koyulmak için değilse çevresinde ama burada Nevşehir Kozaklının ayrı bir durumu var çünkü buranın turizm potansiyeli var. İstanbul, Ankara, İzmir ile başladık, ama Kozaklı’üstelik jeotermalin bulunması bizim üzere haddinden fazla büyük ayrımsız iyilik. İnşallah bunun temelini gelecek sene atacağız. O bölgede eksantrik jeotermal kaynakları varsa yeniden Kozaklı’bile yapılacak. Biz kente göçü aynı tereyağını terk yazar margarine intikal kadar görüyoruz. Bu istihdam ve üretimle ben Nevşehir’i kentten kırsala dönüşe eş olacağını düşünüyorum.”

Nevşehir heyetinde Vali Becel’in yanında DOĞRU Fırka Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Uyanık ve Yücel Menekşe, Nevşehirli aksiyon adamları ile çiftçiler vadi aldı. Kabulde Icra Vekili Kirişci’ye Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider haremlik etti. Izlence, Nevşehir heyetinin Bakan Kirişci’ye armağan sunma etmesiyle serencam buldu. – ANKARAShare: