Babası üretiyor, oğlu satıyor

Babası üretiyor, oğlu satıyor

BAYBURT – Bayburt’ta hararetli ve örgensel tarımla uğraşan 69 yaşındaki Tacettin Tekdemir muallel asrı aşkın süredir göveri üreticiliği yapıyor.

Göveri üreticiliğinde 50 kesir yılı geride bırakan, Tekdemir, babasından öğrendiği tekniklerle üretime bitmeme ediyor. Alelhusus Bayburt’a saf olan Bayburt lahanasının yanında bir nice sebzeyi bağda yetiştiren Tekdemir, lahananın mazisinin eskiye dayandığını, lahananın dede tohumlarından üretildiğini ve yıllarca bozulmadan bugüne geldiğini belirtti. Kışın gelmesiyle gelişigüzel kışlık patates ve lahana telaşının başladığına dikkat çekici Tekdemir, Bayburtluların hâlsiz ve kışlık ihtiyaçları amacıyla kısık say harcadıklarını bildirdi. 45 senedir kendisinin bu işle uğraştığını fakat henüz öncesinde bile babasıyla gelişigüzel bu işi yaptığını dolayısıyla meslekte 50 yılı geride bıraktığına vurgu eden Tekdemir, “Ego 69 yaşındayım, 45 senedir bu işle, bağcılıkla uğraşıyorum. Babamdan üstelik önceki vardı çocukluk zamanlarımda babamla gelişigüzel atla gelirdik tarlada, bağda çalışırdık. Babamdan sonra bize kaldı bu meslek, tığ dahi deminden bu işi devam ettiriyoruz. Nereye büyüklüğünde bitmeme ettireceksek oraya kadar gideceğiz” ifadelerini kullandı.

3 kuşaktır bağcılıkla uğraşıyorlar

Bağda çalışırken yorulduğunu kaydeden Tekdemir, toprakla uğraşmanın insanı genç tuttuğunu anlatım ederek, “Yoruluyorum ama sınırlanmış, el mecbur. Gidip kahvehanelerde otursam çıktı yaşlanacağım ama burada toprakla uğraşıp genç kalıyoruz, ayakta duruyoruz” şeklinde konuştu. Sebze yetiştiriciliğini dedesinden bu yana sürdüren Tekdemir, babasından sonradan 3’ncü gömlek namına bağcılığı sürdürdüğünü bildirdi. Kumpir, lahana, fasulye, ıspanak, dereotu, roka, yeregeçen, maydanoz, semizotu, mısır gibi sebzeleri bağda uzvi bir şekilde yetiştiren Tekdemir, salata ve domatesi de serada yetiştirdiğini, hepsini organik tarımla ürettiğini dile getirdi. Bağda ve serada yetiştirdiği ürünleri oğlu Ekrem Tekdemir’in sattığını ve uzvi yeşillikleri Bayburtlularla buluşturduğunu söyleyen Tekdemir, “Yıllardır bu işi yapıyoruz ben burada yetiştirip, üretiyorum oğlum Ekrem ise tezgahta satışını yapıyor” diyerek konuştu.

“Yıllardır bu işi yaparak örgensel sebzeleri Bayburtlulara ulaştırıyoruz”

Detaylı yıllardır babasının ekip ürettiği sebzeleri satan ve organik sebzeye ulaşımı kolaylaştıran Ekrem Tekdemir, özellikle yaz aylarında yurtdışından ve iklim dışından gelen gurbetçilerin örgensel sebzeye kırıcı rabıt gösterdiğini belirterek, “Sebze, kâr işi bitecek tıpkı iş değil, alıcısı her devir oluyor. Biz bile illet insanımız organik, saf göveri tüketmesin diyerekten yıllardır bağda yetiştiriciliğini yaparak, Bayburtlulara örgensel sebzeyi ulaştırıyoruz, alıcılar da bu durumdan çokça kıvançlı. Alelhusus yaz aylarında Bayburt’a mevrut vatandaşlar örgensel sebzeye büyük bağ gösteriyor iri şehirlerde örgensel sebzeye yayılmak print olduğundan burada bir hayli gurbetçilerin ilgisini çekiyor” sözlerini kullandı.

Share: