Azrail, bankanın 2 milyon 756 bin TL’sini kurtardı

Adana’üstelik cali belgelerle güven kullandırılarak bire bir bankanın 2 milyon 756 bin lira zarara uğratılmasıyla ilişik bankanın bozuk “ferdî kamera ilişkileri asistanı”nın bile beyninde bulunduğu 112 sanık için 38’er yıla büyüklüğünde mahbes cezası istemiyle dava açıldı.

Adana Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, aralarında bankanın sakat çalışanı ve ayrımsız firmanın şeriklik muhasebecisinin da olduğu tutuksuz 112 sanık karşı “Resmi belgede düzmecilik”, “Bilişim sistemlerinin, vezneci veya cesaret kurumlarının kurgu adına kullanılması aracılığıyla ayyarlık”, “Vezneci yahut farklı güven kurumlarınca tahsis edilmemesi müstelzim bire bir kredinin açılmasını keşfetmek için ayyarlık”, “Kamu alım ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” ve “Hususi belgede sahtekârlık” suçlarından hazırlanan iddianame Adana 2. Ağır Sıklet Ukubet Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, belgeler, şüpheli tabir tutanakları, müşteki anlatımları, uzman raporları, HTS dökümleri, bankanın sormaca raporu, Denetim Kurulu Başkanlığının kanuni anket çerçevesinde topladığı deliller ve alınan beyanlar, yapmacıklı aylık bordroları, yapmacıklı Içtimai Asayiş Kurumu (SGK) bakım dökümleri ve tutanaklara düzlük verildi.

Bankanın müşterisi olan bire bir şirketin yetkilisinin, 2016 yılında firmasında çalışıyormuş gibi gösterilen ve bankadan cesaret kullanan 4 kişiyle ilişik şikayeti üzerine tetkik başlatıldığı tamlanan iddianamede, soruşturmanın genişletilmesi konusunda bankanın o dönemki ferdî kamera ilişkileri asistanı H.İ’nin usulsüzlüklerinin ortaya çıkarıldığı ifade edildi.

H.İ. ile 10 sanığın, düşünüm ve iş birliği içinde dolandırıcılığı kombinasyon ettikleri, cesaret kullanan kişilerin bankaya sunduğu SGK hizmet dökümlerinin ve mahiye bordrolarının yapmacıklı olduğunun belirlendiği kaydedildi.

İddianamede, H.İ’nin aracılık yaptığı emniyet kullanımlarının bankacılık teamüllerine ve rasyonelliğe aykırı olması konusunda önceki kendisine 20 Haziran 2016’dahi konuya ait denetmen görevlendirildiği belirtildi.

Teftiş Heyeti Başkanlığının inceleme sonrasında hazırladığı raporda, vezneci çalışanı H.İ’nin değişik tarihlerde diğer sanıklara bireysel kredi kullandırdığı ve onları sigorta ve internet bankacılığı kabilinden ürünlerle etken alıcı haline getirdiği ve “suça konu müşterileri portföyüne eklememesinin” dikkati çeken önce bulgu olduğuna meni edildi.

İnceleme sonucunda, 111 sanığın tamamında yapmacıklı maaş bordrosu ve cali SGK bakım döküm belgesine rastlandığı, bu kredilerin tamamının H.İ. aracılığıyla Banka sistemine girildiği aktarıldı.

Raporda ayrıca maaş bordrolarının incelendiğinde “dikkati çekmemesi amacıyla” 13 değişik firmaya yayıldığı, sanıkların 6 ay boyunca bu firmalarda çalışıyor gibi gösterildiği fakat SGK sicil numaraları üzerinden yaptırılan sorgulama ve firmaların müteharrik personel listesinin incelenmesinde bu kişilerin tamlanan tarihlerde ilgili firmalarda “kıtipiyoz çalışmadığının” belirleme edildiği ve “yüreklilik kullanmaya topluluk olmayan şahıslar” sınıfında bulundukları bilgilerine vadi verildi.

Bankayı 2 milyon 756 bin 941 teklik zarara uğrattılar

İddianamede, cesaret kullanımında düzme belgelerin tespiti konusunda müfettişler yoluyla sakil müşterilerin ifadeye çağrıldığı, araştırmalar üstüne evvel dosyalarındaki yazı ve imzalar ile konfigürasyon dosyalarındaki abece ve imzaların uyuşmadığının belirlendiği, bu imzaların ise eylemi birleştirme fail 10 sanık eliyle atıldığının anlaşıldığı belirtildi.

Eylemi organize eden 10 sanığın yapmacıklı evraklarla kredi kullanımı sağladıkları, bu kredilerden komite aldıkları, H.İ’nin bile bankaya bu kredilerin girişini yaptığı anlatıldı.

Teftiş Kurulu Başkanlığının raporuna düzlük verilen iddianamenin akıbet kısmında, H.İ. ve gelişigüzel akıntı ettiği 10 sanığın, bankacılık kanun ve uygulamalarına göre tahsis edilmemesi müstelzim kredileri kamera konumundaki başka sanıklara kullandırarak yarar sağladıkları ve bankayı 2 milyon 756 bin 941 teklik zarara uğrattıkları kaydedildi.

İddianamede, 112 sanığın 5 suçtan 38’er yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları istek edildi.

Bankaya gittiğimde müracaat evrakları hazırdı

İddianamede ifadelerine yer sunulan sanıklardan A.Y. cesaret kullandığı süreçte maddesel yük yaşadığını ve o dönem sanıklardan K.K. ile tanıştığını belirterek, şunları kaydetti:

“Şahsiyet cüzdanımın fotokopisini K.K’ye verdim. Aynı süre sonra K.K. beni arayarak ‘Şu an A.Ö’ye ait bir firmada işe başladın’ dedi. Henüz sonraları kimse beni işbaşı yapmam üzere aramadı. Ben esasen K.K’yi arayarak ‘Benim paraya ihtiyacım var çalışmam lazım’ dediğimde, ‘Sana emniyet çekelim ancak çekilen kredi tutarının yarısını şirkete vereceğiz’ dedi. Bana 26 bin 500 liralık itimat kullanacağımı ve bankanın şubesine gelmemi söyledi. Bankaya gittiğimde K.K. ve A.Ö. oradaydı. Bana ikinci katta tıpkı görevlinin yanına gitmem gerektiğini söylediler. Görevlinin yanına gittiğimde başvuru evraklarım hazırdı. Ego takkadak banka görevlisine zat cüzdanımı verdim. Bana gösterilen yerlere imza attım. Ayrımsız dönem bankadan 23 bin liralık aldım. Bu paranın 12 bin 500 lirasını K.K. ve A.Ö’ye verdim. Bu şahıslar bana ‘Seni işe başlatma yapmasaydık bu krediyi kullanamazdın. Bir hafta içre de işe başlarsın’ dediler.”

Sanıklardan A.Ü. bile 2016’dahi kahvehanede otururken tanımadığı iki kişinin yanına geldiğini anlatarak, şu beyanlarda bulundu:

“Bana akla yatkın kredi kullandıracaklarını, alınacak paranın da yarısını kendilerinin alacağını söylediler. Ego 14 bin teklik itimat almak istediğimi söyleyerek bu kişilere şahıs cüzdanımın fotokopisini verdim. Bir hafta sonra beni aradılar ve kredimin hazır olduğunu, vezneci şubesine gelmemi söylediler. Beni bankanın ikinci katında bulunan H.İ. isimli vezneci çalışanına yönlendirdiler. Görevliye elden zat cüzdanımı verdim. Müracaat evraklarım elhak orada hazırdı. 14 bin liranın 7 bin lirasını ben bu kişilere verdim. Itimat kullandığım devir hiçbir gelişim durumunda sigortalı çalışmıyordum. Benim çalışıyor namına gösterildiğim hisse senedi yerinin varlığından de haberim bulunmayan.”

Al bültenle aranan vezneci dolandırıcısı Türkiye’ye iadeli ediliyor

 

İki bankacının milyarderliği 4 dönem sürdü

 

Amme bankaları yılbaşına büyüklüğünde süre istedi

 

Bankacıları rehin aldı, tasdik oldu

 

Share: