Azerbaycan Reisicumhur Aliyev: “Azerbaycan ve Ermenistan’ın tıpkı hazar anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz””2027’de Azerbaycan’ın…

– Azerbaycan Reisicumhur Aliyev: “Azerbaycan ve Ermenistan’ın bire bir sulh anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz”

“2027’dahi Azerbaycan’ın vakit kaybetmeden Avrupa’ya doğal gaz ihracatının 20 milyar metreküpe ulaşmasını planlıyoruz”

“Bakü-Tiflis- Kars demiryolunun nakil kapasitesini 5 milyon tona çıkarmayı planlıyoruz”

TİFLİS – Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev, “Karabağ sorununun sona ermesinden sonra Azerbaycan ve Ermenistan’ın benzeri hazar anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev, resmi temaslarda bulunmak için geldiği Gürcistan’da Başbakan İrakli Garibaşvili ile bir araya geldi. Aliyev ve Garibaşvili, yaptıkları görüşmenin ardından kuma matbuat toplantısı düzenledi. Azerbaycan ile Gürcistan beyninde gür komşuluk ilişkileri ve mühim ortaklık olduğunu belirten Gürcistan Başbakanı Garibaşvili, Azerbaycan ve Gürcistan’ın bu kadar mümasil olmasında Aliyev’in çok iri katkıları olduğunu anlatım etti. İki ülkenin emsalsiz dostça ve andıran ilişkilere ehil olduğunu belirten Garibaşvili, “Ülkelerimizin ve halklarımızın refahı yerine kâin işbirliğimizin daha da dal seviyelere çıkacağına eminim. Bugün çokça eke aynı güruh yaptık, değişik konuları tartıştık ve ülkelerimiz arasındaki mail ortaklığı bire bir kez henüz vurguladık. Dünyada yaşanan süreçleri görüştük ve zaman Ukrayna’bile yaşanan olayların danışmalar marifetiyle çözülmesi gerektiği üstüne anlaştık. Ayrıca dünyada yaşanan olayların fakat barış ve istikrarla çözülmesi gerektiğini düşündük. Bu hem bölgemiz hem de halklarımız üzere önemlidir” dedi.

“Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sulh sürecini inceledik”

Aliyev ile lehçe durumu dahi görüştüklerini vurgulayan Garibaşvili, “Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki temasları ve iki mutluluk arasındaki barış sürecini inceledik. Bizzat ben ve hükümetimiz, barış politikasını uygulamak için elimizden gelenin bildirme iyisini yapacağımızı umuyoruz. Bölgemizdeki bereketli komşuluk ilişkiler, tek işbirliği biçimine çapraz değil, sadece güçlendireceğiz ve gelişigüzel çok şey yapabileceğimize eminim. Gürcistan, Azerbaycan için yetişkin bire bir ülkedir ve ayrımsız zamanda Azerbaycan, Gürcistan’ın da ciddi ortağıdır. Halihazırda hayata geçirdiğimiz eke projeleri gözden geçirdik. Bunlar tarihi projelerdir; Bakü-Tiflis- Ceyhan petrol hattı, Bakü-Tiflis- Erzurum doğal gaz borazan hatları, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu ve Mutedil Geçenek. Hayata geçirdiğimiz projeler imdi henüz ileriye taşınacak ve henüz dahi hızlandırmaya kararlıyız” dedi.

“Azerbaycan ve Ermenistan’ın tıpkısı barış anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz”

Azerbaycan ve Gürcistan arasındaki önemli paydaşlık ilişkilerinin az daha anlaşma düzeyine ulaştığını söyleyen Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev ise, “Çünkü bir nice alanda enerjik kendisine işbirliği yapıyoruz. Uluslararası kuruluşlar çerçevesinde bir zamanda düet bir formatta daim kendisine birbirimize destek oluyoruz. Birçok balaban proje sadece ülkelerimiz amacıyla değil, kesim ve bütün Avrupa amacıyla hususi ehemmiyet taşımaktadır. Bugün dokuz canlı çok laf masaya yatırıldı. Tartışmaların merkezinde bittabi kim bölgede yaşanan süreçler ve güvenlikle ilişkin konular üstelik vardı. İkinci Karabağ Savaşı sonrasındaki buut ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki hazar görüşmelerinin gidişatı üzerine başbakana vukuf verdim. Karabağ sorununun sona ermesinden sonraları Azerbaycan ve Ermenistan’ın tıpkı hazar anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz” dedi.

” Cenup Kafkasya’ya sulh ati”

Ermenistan’a ilkokul temel ilkeden oluşan önerilerini sunduklarını aktaran Aliyev, “Ermeni tarafının dahi politik egemenlik göstereceğini ve uluslararası toplum marifetiyle maruf bu esas ilkeler doğrultusunda Azerbaycan ile sulh anlaşmasını imzalayacağını umuyorum. Bu gerçekleşirse Güney Kafkasya’ya sulh ati ve tıpkı zamanda işbirliği fırsatları bile ortaya çıkacaktır. Bugün benzeri zamanda ülfet sırasında Gürcistan-Azerbaycan-Ermenistan istişarelerinin başlaması üzerine düşünüm alışverişinde bulunduk. Ermeni tarafı buna hazırsa tığ da hazırız” dedi.

“2027’da Azerbaycan’ın takkadak Avrupa’ya gaz ihracatının 20 milyar metreküpe ulaşmasını planlıyoruz”

Azerbaycan’ın Gürcistan’a 3 milyar dolardan fazla envestisman yaptığını tamlayan Aliyev, “Tabiatıyla bugün gelecekteki enerji politikamız karşı degaje tıpkı fikir alışverişinde bulunduk. Başbakanın dahi belirttiği kadar muteber projeler halihazırda başarıyla yürütülmektedir. Bakir projeler düşünüyoruz. Dünya pazarlarına doğal gaz ihracatını artırmayı hedefliyoruz. Bu sene 22 bilyon metreküp dış satım yapacağız, gelecek sene daha dahi artacak. Avrupa Komisyonu ile Azerbaycan beyninde bu yılın orak ayı ayında imzalanan enerji alanında stratejik katılma anlaşması, Azerbaycan’ın önümüzdeki 5 sene içinde Avrupa’ya doğal gaz ihracatını ikiye katlayacağını gösteriyor. Yani niyetimiz bundan ibarettir ve imkanlarımız birlikte var. Böylelikle 2027’dahi Azerbaycan’ın çabucak Avrupa’ya gaz ihracatının 20 bilyon metreküpe ulaşmasını planlıyoruz” dedi.

Gelecek sene Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru yolu ile ihracatın artırılacağını anlatım eden Aliyev, “Şu anda işletmede sıfır Bakü-Supsa petrol boru hattını da başlamak istiyoruz. Bu konuyu antrparantez konuştuk. Planlarımızı sayın başbakana bildirdim. Bunun amacıyla iri benzeri gerekseme ve büyük ayrımsız gizil var” dedi.

“İşgalden kurtarılan topraklarda 10 gigawatt yenilenebilir enerji tezyit kapasitemiz var”

Uygulanacak olan yeni projenin elektrikle ilgili olduğunu vurgulayan Aliyev, “Azerbaycan, elektriği dünya pazarlarına ihraç etmeye çalışıyor. Tabii kim dış satım yönümüz Gürcistan’dan geçiyor. Elden işgalden kurtarılan topraklarda 10 gigawatt yenilenebilir enerji teksir kapasitemiz var. Bu cirim Sulh Denizi’nden ise 157 gigawatt’a ulaşıyor. Yani bu arsıulusal uzmanlar yoluyla doğrulama edilen benzeri miktar ve çokça büyük ayrımsız misil. Tabiatıyla bu enerjiyi üretmek ve ihraç gitmek önümüzdeki yıllarda bizim görevimiz. Burada Gürcistan ve Azerbaycan ayrıksı alanlarda olduğu kabil bu alanda dahi enerjik kendisine işbirliği yapacaklardır. Elhasıl, bölgemizin iktisadi potansiyelini tasarruf etmek için büyük fırsatlar var, erke kaynakları, erişim koridorları üzere” dedi.

“Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun taşıma kapasitesini 5 milyon tona çıkarmayı planlıyoruz”

Gürcistan ile Azerbaycan arasındaki kargo taşımacılığı hacminin bu sene yüzdelik 75 arttığını de söyleyen Aliyev, “Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun transfer kapasitesini 5 milyon tona çıkarmayı planlıyoruz. Bu amaçla bu projeye bu yıl ve ati yıl Azerbaycan eliyle ekleme envestisman yapılacak. Tekmil yatırımlar amade ve bu süreci başlattık. Çünkü Hazar Denizi üzerinden Azerbaycan, Gürcistan ve bitişik ülkeler üzerinden muvasala yollarına nazik ihtiyaç vardır. Yeni erişim yolları, hem jeopolitik durumla ilgilendiren adına hem üstelik bütün güzergah üzerinde kâin umum ülkelerin çıkarlarını karşılamaktadır. Bu nedenle Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun aksiyon hacminin 5 milyon tona çıkarılması ve aynı zamanda Gürcistan limanları kullanılarak Orta Asya ve Asya’dan Batı’ya ve bütün damarlı istikamette aktarılan angarya hacminin artırılması eskimemiş aynı nesep oluşturur. Bunun amacıyla amade olmalıyız” dedi.

“Bütün dünyada ve Avrupa’bile erke kaynaklarına nazik arzu var”

Parçalanmamış dünyada ve Avrupa’dahi erke kaynaklarına şişman dilek olduğunu tamlayan Aliyev, “Gürcistan ve Azerbaycan bu konuda yegâne cepheden cereyan ederek, ulusal çıkarlarını sağlayacak. Bakın, iki cömert devlet arasındaki ilişkilerin toprak, Avrupa ve dünya amacıyla hangi büyüklüğünde cesim olduğunu görün. Tamlık bu başarıların temelinde bizim dostluğumuz, halklarımızın dostluğu, liderlerin dostluğu ve eş operasyon duruyor. Bu nedenle, bu bütün fırsat amacıyla, beni bu evire çevire yere davet ettiği üzere Başbakan’a şükranlarımı sunuyor, arkadaş, cömert Gürcü halkına bol bolamat, keyif ve hazar diliyorum” dedi.

Share: