Ayvalık’ta “yengi” coşkusu

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları halkın katılımıyla coşkuyla kutlandı.

Ayvalık’ta saat 09.30’üstelik Ilçe makamında tebriklerin kabulüyle başlayan kutlamalar, saat 10.00’dahi kaymakamlık merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda ki Atatürk heykelinin önünde gerçekleşen çelenk genişlik töreniyle sürdü.

Kutlamalarda; Ayvalık Kaymakamı Hasan Kumarhane, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Reşit, Garnizon Komutanı Personel Albay Mustafa Keder, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Gaye Ateşin, gaziler, siyasi parti ve demokratik kütle örgütlerinin temsilcileriyle neşeli bire bir yurttaş topluluğu hazır bulundu.

Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra göndere sembol çekildi. İstikam Yüzbaşı Yüksek Daydal’ın günün anlam ve önemini belirten tıpkı danışma yapmasının ardından merasim; halk oyunları gösterimi, şiirlerin okunması ve Ayvalık Pir Sanatlar Lisesi öğrencilerinin seslendirdiği kahramanlık türkülerinin akabinde gerçekleşen resmi boğaz ile sona erdi.

Ayvalık Belediyesi aracılığıyla tevhit edilen İzmir Bandosu üstelik seslendirdiği marşlarıyla törene hasep kattı.

Öte yandan Ayvalık Belediye Reisi Sevinçli Reşit, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, ödülünün bağımsızlık olduğu ayrımsız zaferden elan zer hiçbir şeyin olamayacağını vurgulayarak, “Şişman yengi Kuva-yi Milliye kenti Ayvalık’ta sonsuza büyüklüğünde kutlanacaktır. Iri zaferimizin 100. yılını hemşehrilerimizle birlikte, Kuva-yi Milliye kenti olan Ayvalık’a reva bir şekilde coşkuyla kutluyoruz” dedi. – BALIKESİR

Share: