Aynı aktarılma evli kaldı, ‘Duman’ oldu

‘Bir ahit’ evli kaldığı eşine 5 yıldır nafaka ödeyen Kastamonulu 33 yaşındaki Mustafa Esrar’ın hayatı adeta esrar oldu. Türkiye’yi dolaşarak sesini duyurmaya etkin Tütün’ın ödediği geçimlik, sonuç minimal ecir zammıyla gelişigüzel 1345 TL’ye yükseldi.

Kastamonu’nun merkeze kapalı Pehlivan köyünde tevakkuf eden 33 yaşındaki Mustafa Esrar, toplumsal medyadan tanıştığı Ayşe ile iki almanak birlikteliğin ardından 2017 yılının Teşrinievvel ayında evlendi. Eşinin yüzünü elden nikah haset görebilen Kötü, ailesi ile gelişigüzel İstanbul’a döndükten sonra benzeri henüz olgun alamadığı eşine metrukiyet davası açtı. Davanın görüldüğü sırada aylık 700 TL nafaka ödemeye mahkum edilen Yaman, sonuç minimal ecir zammının peşi sıra ödediği geçimlik 1345 TL’ye yükseldi. Sesini belirtmek amacıyla savaşım fail Esrar, Samsun’la birlikte toplam 25 şehre bilgisiz yetkililere seslendi. Üzerine alınan murafaa kararları nedeniyle sigortalı bire bir işte üstelik çalışamayan Yaman, 1398 km’lik yolculuğunda günde 1 şehri naşir, sesini duyurmaya çalışıyor.

“1 günce eşime maaş 1345 TL nafaka ödeyen kişiyim”

Boşanamamasına karşın eşine hayat boyu geçimlik ödemek zorunda bırakıldığına dikkat calip Mustafa Yaman, “Ilkin 1 günlük nikahlı eşime aylık 700 TL nafakaya bağlanmıştım. Sonuç minimal sevap zammıyla bin 345 TL nafakaya mahkum edildim. Bu nafaka varlık boyu devam ediyor. 1 günce eşime mahiye bin 345 TL nafaka ödeyen kişiyim. Bu duruma tepki tavzih etmek üzere Kastamonu’dan İstanbul’a 2 kere, elan sonra bile Kastamonu’dan Ankara’ya yürüdüm. Bu yolculuklarda benim gibi mağdurları gördüm. Türe, hususiyet yolundan gittim ama olmadı. Hakikat olduğumu düşündüğüm davalarda mülk cezalarıyla karşılaştım. Cezaevine atıldım, iftiraya uğradım. Akıbet durağım bile Samsun oldu. Bundan önceki 24 ile giderek toplamda 1398 km’lik reviş yaptım. Geçimimi temin etmek üzere Samsun’bile orman kesimine başladım. 5 yıldır sigortam olamıyor. Tek yerde sigortalı çalışamıyorum. Üstüme atılmış iftiralar yüzünden primlerim da gitti. Ormandan kazandığım paralar ile tekrar yürüyüşe başlıyorum. Benim gibi ayrımsız sürü geçimlik mağduru var” dedi.

“Samsun 25. ayrıntı, mecmu 1398 km yürüdüm”

Türkiye’deki şehirleri bilgisiz sesini reklam etmek istediğini vurgulayan Tütün, “Samsun 25. detay. Temas dönem ayrımsız ilde konaklayarak, yürüyorum. Şu anda 1398 km’ye ulaştım. 1 günce evliliğe mevcudiyet boyu nafaka verilmesinin sonlandırılmasını istiyorum. Çoluk-çocuğum bulunmayan. 1 günlük evlilik için bana sunulan karar elbet aynı karar anlayamadım. Benim üzere üzeri boyu nafakaya çarptırılan dünyada ve Türkiye’da bulunmayan. Bana bakarak haklıyım amma değişmeyen böyle. Bundan Sonra avukat bile tutamaz kuzuluk geldim zira avukatların bu kanuna üstelik gücü yetmiyor” diye konuştu.

Mustafa Kötü, 1 günce eşi A. R. B. Yaman’a (26) ödediği para boyu nafaka cezasından boşanmak istiyor. – SAMSUNShare: