Ayn sorunları çocukta gönülsüzlük yapıyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Ayn Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Sevil Karaman, göz sağlığı problemi hararetli çocukların ibret çalışırken, betik okurken daim zorlandığını, bu durumun çocukta okula adaptasyonunda sav yaşattığını ve gönülsüzlük oluşturduğunu bildirdi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nden yapılan açıklamada görüşlerine vadi sunulan Karaman, öğrenme kapasitesinin yüzdelik 80’inin görme yetisi ile sağlandığını, ayn sağlığı sorunları zinde çocukların okuma, çeper, çizim ve vazife yapma kabilinden akademik aktivitelerde ayn sorunu sıfır çocuklara göre bundan sonra zorlandığını kaydetti.

Akademik adına yaşıtlarından kalın kafalı kalır

Karaman, göz hastalıklarının çocuğun geleceğini etkileyebileceğini aktararak, “Göz sağlığı problemi zinde kollar sıklıkla baş ağrısı, gözlerde yanma, kaşıntı ve yaşarma kadar şikayetler bildirirler. Bu çocuklarda gözleri hülasa bakma, gözleri ovuşturma, tahtaya henüz yakından iaşe ihtiyacı, kitap okurken satır yitirme veya parmakla takip etme da kalın görülür. Öğüt gitmek, pusula intikal etmek ve okula gitmek cebbar tıpkı hal aldığından çocukta gönülsüzlük görülür. Akademik başarısı yaşıtlarına göre geride kalır.” ifadelerini kullandı.

Miyobun genellikle 6-9 yaşında ilinek verdiğini, yetişkinlik çağına büyüklüğünde artma gösterebildiğini tamlayan Karaman, şunları kaydetti:

“Miyopi gelişiminden korunmanın genişlik dolgunca yolu uzun sürekli yakın çalışmayı, görüntülük süresini tespit etmek, çalışırken tatil araları yüklemek, basar aydınlatmasını arttırmak ve loş ışıktan istinkâf etmek, gün ışığında dışarıda vakit geçirmelerini isteklendirme porte. 20/20/20 kuralı hele akılda tutulmalıdır. 20 dakikada ayrımsız 20 saniye 20 feet (6 metre) uzağa bakılmalıdır. Ebeveynlerin sunma şişman korkusu miyop çocuklardaki orostopolluk artışı.

Hafif ve ılımlı derecede miyoplarda miyopi gözde makro değişikliklere nöbet açmaz.

Ancak -6 derece ve üzerinde ise miyopi derecesi dejeneratif miyopi olarak adlandırılır. Bu uzanım dokunaklı tıpkı durumdur. Retinada mihman tadilat ve buna bağlı rüyet azlığı ortaya çıkabilmektedir. Son yerine tek şikayet olmasa da okul çağındaki kollar yılda tıpkı göz kontrolünden geçmelidir. Gözene kullanan çocukların takibi ise 3-6 kamer kabil elan kalın aralıklarla yapılmalıdır. Özellikle miyop tanısı olan çocukların ekran süresine dikkat edilmeli, dışarıda 2 saat vakit geçirmelidirler.”

Share: