Avukat Kerem Çelik Açıkladı: 16 Temmuz 2016’da Meslekten Çıkartılan 93 Zaman Bilahare Göreve Dönen Bilge, Yargıtay’ın Fesih Kararına Cebin Direndi ve…

TAMER ARDA ERŞİN

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanç cenneti Man Adası açıklamasının peşi sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının açtığı ilkokul ayrı davanın dördünde, Yargıtay’ın bozma kararına karşın tazminat kararı imdi. Bugünkü davada, FETÖ’den tutuklanan ve 93 ahit sonraları göreve dönen İstanbul 5. Temel Ünsiyet Mahkemesi Hakimi Ü.E. avukat Oran Polat’in reddi bilgili talebini dikkate almayarak Kılıçdaroğlu’nu 197 bin lira manevi tazminat ödemesi kararını baştan verdi. Bilgili Ü.E.’yi 4 sene ilk Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayet etmiş olan avukat Cesamet Çelik, 4 bilge üzere “Yargıtay’ı takmadılar, Yargıtay’ın doğruca gerekçeleri söz konusu olmasına karşın direndiler eski suç şümullü kararlarının arkasında durarak hukuksuzluk ika iradelerini ortaya koydular. Suç örgütü üyesi gelmek ve teşkilat kurmaktan ötürü ve görevlerini kötüye kullanmaktan şikayetçi olacağız” açıklamasını yaptı.

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun 2017 yılında TBMM’deki kadro toplantısında Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının algı cenneti adına aşina Man Adası’na para gönderdiğini öne sürmüş, bazen belgeleri açıklamıştı. Bunun üzerine Erdoğan ve yakınları aracılığıyla Kılıçdaroğlu üzerine İstanbul’da dört ayrı mahkemede beş ayrı tazminat davası açılmıştı. Yargıtay’daki FETÖ yapılanmasına reaksiyon göstererek istifa yazar avukatlığa başlamış olan, Kılıçdaroğlu’nun savunmanı Devlet Polat, bu tazminat davalarına bakan 4 hakimin üstelik HSK kararnamesi olmaksızın fariza yerlerinin değiştirildiğine ilgi çekmişti. Mehabet Polat, 4 bilgili amacıyla üstelik reddi bilge talebini duruşmalarda ısrarla dile getirdi. Ancak bu reddi bilgili talepleri, söz konusu hakimler eliyle akseptans görmedi ve davalarda Kılıçdaroğlu aleyhine kararlar artık.

Çelik, bu kararları istinafa taşıdığını, İstanbul Mıntıka Adliye Mahkemesi’nin iki dosyada reddi hakim talebinin değerlendirilmediği yönünde fikir bildirdiğini söyledi. Ancak bu kez birlikte istinaftaki hakimlerin yerinin değiştirildiğini, kullanılmamış gök bilimi eliyle yerli mahkemeden gelen ödence kararlarının aynı hafta kabil güdük sürede onaylandığını anımsatan Ululuk Polat, sunma böylece gittikleri Yargıtay’ın ise tazminat kararlarını bozduğunu tabir etti.

Erdemli Murafaa’nin iptal kararının arkası sıra yerel mahkemeye kafasız dönen dosyaya nazır 4 esas ülfet mahkemesi bozuk kararlarında direndi. Aynı davaya ise çatlak ayında bakılacağı öğrenildi.

“ISRARLI BİR BİÇİMDE TARAFGİR BİR BİÇİMDE DAVAYA DEVAM İRADESİ ORTAYA KONMUŞ OLDUĞUNDAN”

Bugün İstanbul 5. Asliye Ülfet Mahkemesi’nde yapılan duruşmada Kılıçdaroğlu’nun avukatı Fehamet Çelik davaya icra vekili mahkeme hakimi Ü.E. için baştan reddi hakim talebinde bulundu. Çelik, “Eski duruşma sonrasında sunmuş olduğumuz dilekçe içeriğinde dahi anlaşılacağı üzere mahkeme hakimi yönünden davadan halk incizap gerekliliği bulunmasına karşın ısrarlı bire bir biçimde tarafgir bir biçimde davaya devam iradesi ortaya konmuş olduğundan, murafaa hakiminin tek şekilde afaki davranmayacağı yönündeki düşüncemizi gene ederek, verilecek kararın üstelik bizim açımızdan hukuki bire bir metanetli olarak değerlendirilmeyeceği anlatım ederiz” dedi.

Darbe girişiminden benzeri çağ bilahare 16 Temmuz 2016 tarihinde HSK kararıyla meslekten çıkartılan, 93 dönem bilahare mesleğe alınarak İstanbul’a atanan ve bu davaya vekil bilgili Ü.E., rastgele duruşmada reddi hakim talebinde mevcut Çelik’in istemini bugün da kabul etmedi, Yargıtay’ın tağyir kararına karşı direndi. Murafaa hakimi, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan ve yakınlarına 197 bin teklik manevi tazminat ödemesi kararını baştan verdi.

“CÜRÜM İŞLEMEK AMACIYLA ÖRGÜT KURDULAR”

Kararı ZÜMRÜDÜANKA Bilim Ajansı’na değerlendiren Kılıçdaroğlu’nun avukatı Çelik, dört hakim karşı dahi Türk Ukubet Kanunu’nun 220’inci maddesinde planlı “Suç İşleme Üzere Teşekkül Kurma Suçu”ndan ve 257’nci maddede planlı “Görevi Kötüye Kullanma Suçu”ndan cürüm duyurusunda bulunacaklarını açıklayarak, şunları söyledi:

“Yargıtay’ı takmadılar, Yargıtay’ın haklı gerekçeleri bahis konusu olmasına karşın direndiler önceki yanlışlık kapsamlı kararlarının arkasında durarak hukuksuzluk etme iradeleri oraya koydular. Cürüm örgütü kapsamında akıntı ettiklerini üstelik ispatlamış oldular.  Suç örgütü üyesi görünmek ve teşekkül kurmaktan dolayı ve görevlerini kötüye kullanmaktan şikayetçi olacağız.”

16 ORAK AYI 2016’DA MESLEKTEN ÇIKARILDI, 20 TEMMUZ’DA TUTUKLANDI, 11 EKİM’DE MESLEĞE DÖNDÜ

Bugünkü tazminat kararını veren Ü.E. Hantal Hakimi iken, 15 Temmuz 2016 çarpış girişiminin anında devrisi günü 16.7.2016 tarihinde meslekten uzaklaştırılmıştı. Ü.E.’nin da zarfında meydan aldığı 2 çeri ve 7 bilgili 20 Orak Ayı’bile Edirne’bile uğramış, 14 saatlik sorgunun peşi sıra tutuklanarak Edirne Efdal Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne konulmuştu. Fakat bozuk bilgili Ü.E. 93 devir sonra, 11 Ekim 2016 tarihinde mesleğe baştan kabul edildi ve HSK Bir Numara Dairesi’nin 18 Teşrinievvel 2016 tarihli 1880 sayılı adli önem kararnamesi ile Enez Hakimliği’nden İstanbul Anadolu Hakimliği’ne atandı.

AVUKAT ÇELİK, HAKİMİ HSK’YA ŞİKAYET ETMİŞTİ

Avukat Ululuk Çelik usa vurma boyunca hukuka aykırılıklar olduğunu belirterek hakim Ü.E.’yi 8 Haziran 2018 tarihinde HSK’ya şikayet etmişti. HSK, 2,5 sene sonra başvuruyu incelemiş 15 Ekim 2020 tarihinde şikayeti işleme koymama kararı almıştı. HSK, bilgili Ü.E.’nin meslekten çıkarılma ve et kafalı dönme tarihlerini birlikte bu ret kararında belirtmişti. HSK’nın işleme koymama kararı, avukat Ululuk Çelik’e 18 Mart 2021 tarihinde kez tarafından deklarasyon edildi.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Bu durumda Yargıtay ünsiyet dairesi baştan bu ödence davasına bakacak ve alacağı karara bakarak tazminatla ilişkin akıbet sözün söylenmesi Yargıtay Ünsiyet Umumi Kurulu’na kadar uzanacak bir süreci işletecek.

Share: