Avrupa ve dünya şampiyonu akademisyen yumruk oyuncusu olimpiyat madalyası hedefliyor

Erzurum Maharet Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde asistan olan ve kick boksta Avrupa ile dünya şampiyonluğu kâin Cebrail Gençoğlu, kariyerine olimpiyat madalyası eklemeyi hedefliyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Toyluk Spor Kulübü sporcusu Gençoğlu’nun, 21 almanak spor hayatında kick boksta haddinden fazla sayıda derecesi bulunuyor.

Geçen yıl İtalya’dahi planlı Dünya Kick Yumruk Oyunu Şampiyonası’nda zer madalya kazanan Gençoğlu, peşi sıra Dünya Kick Yumruk Oyunu Organizasyonları Birliğinin (WAKO) Antalya’da düzenlediği Büyükler ve Masterlar Avrupa Kick Yumruk Oyunu Şampiyonası’nda dahi 63 kiloda bir numara oldu.

Gelecek yıl Portekiz’birlikte düzenlenecek Dünya Kick Yumruk Oyunu Şampiyonası’nda da bir numara tutmak talip Gençoğlu, 2028’deki Los Angeles Olimpiyat Oyunları’na katılıp kariyerine olimpiyat madalyası eklemeyi amaçlıyor.

Milli sportmen Cebrail Gençoğlu, AA muhabirine, tekvando ile başladığı spor hayatına 21 yıldır kick boks ile devam ettiğini söyledi.

Kıytırık yaşlardan beri milli formayı giydiğini anlatım fail Gençoğlu, “Hasis yaşlardan beri İstiklal Marşı’mızı okutmanın hayaliyle antrenmanlar yaptım. 2013’birlikte Türkiye şampiyonu olduktan sonra Erzurum tarihinde ilk defa kick boks gençler milli takımına seçildim.” dedi.

“Arz balaban hedefim olimpiyatlarda ülkeme madalya vermek”

Gençoğlu, Avrupa ve acun şampiyonluğunu üstelik kariyerine eklediğini belirterek, hayallerini gerçekleştirdiği üzere mutlu olduğunu dile getirdi.

Bu şampiyonluklarının Erzurum’un spor tarihinin genişlik nazik başarılarından olduğunu kaydeden Gençoğlu, şöyle konuştu:

“Avrupa şampiyonluğum yoktu. Bu yıl Antalya’daki organizasyona şampiyonluk parolasıyla hazırlandık. Haddinden Fazla şükür orada üstelik böke oldum ve kariyerime hem acun hem da Avrupa şampiyonluğunu ekledim. Bu bire bir zamanda Erzurum’un spor tarihindeki sunma balaban başarısıydı. İki madalyayı de şehrimize kazandırdım. Hedefim ati sene Portekiz’birlikte yapılacak Kick Boks Acun Şampiyonası. Kick yumruk oyunu çıktı olimpik aynı spor ve 2028 yılında Los Angeles Olimpiyat Oyunları’nda namzet branşlardan tıpkısı tanesi. En büyük hedefim olimpiyatlarda ülkeme madalya kazandırmak.”

Antrenör Emre Delicesine ise temas ant yeryüzü mebzul başarıyı ihata etmek için çalıştıklarını anlatarak, “Şampiyon olup kupayı yok etmek pir bire bir molekül. Çünkü haddinden fazla takat yollardan geçtik. Sabah, akşam ezanı alıştırma beğenmek, günlerce değme şeyden uzak dalan İstiklal Marşı’nı okutmak çarpık çurpuk bir nitelik değil. Cenabıhak herkese baht etsin.” ifadelerini kullandı.

Share: