Avrupa şampiyonu görme engelli milli judocu Abdurrahim Özalp erek büyüttü

Siirt’te bir arkadaşının tavsiyesi üzerine 7 sene evvel judoya başlayan görmez Abdurrahim Özalp, IBSA Judo Avrupa Şampiyonası’nda değerli madalya kazanmanın gururunu yaşıyor.

12 yaşında kalıtım bilimi olan “stargardt” hastalığına sınırlı namına rüyet yetisini yüzdelik 90 kaybeden Özalp (25), 2015 yılında lise arkadaşı Barış Özer’in tavsiye ve yönlendirmesiyle Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğünce açılan judo kursuna taşıt yaptırdı.

Başlarda gereksiz vakitlerini kullanmak ve engelini sporla olmak amacıyla kursa bitmeme fail Özalp, “paralimpik judo” karşı vukuf sahibi olduktan sonradan milli forma hedefiyle henüz kısmık çalışmaya başladı.

Antrenmanlarını aksatmadan sürdüren, antrenörlerin tavsiyelerini dinleyen Özalp, judoya başladığı sene katıldığı müsabakalarda önce Türkiye ikincisi, peşi sıra 4 yıl yoğun Türkiye şampiyonu oldu.

Özalp, 2017’de milli mızıka formasıyla katıldığı, Arsıulusal Görme Engelliler Spor Federasyonunca (IBSA) Litvanya’bile planlı arsıulusal müsabakalar sonucu sim madalya kazandı.

Nisan ayında Antalya’nın Tümsekli ilçesinde düzenlenen, 22 ülkeden 100 sporcunun katıldığı IBSA Judo Dünya Grand Prix’te altın, mayıs ayında Kazakistan’üstelik planlı, Dünyalık Judo Grand Prix Yarışları’nda ise gümüş madalyayı boynuna takan Özalp, hedeflediği başarının gerisinde kala çalışmalarını elan de yoğunlaştırdı.

30 Ağustos-5 Eylül’dahi İtalya’nın Cagliari şehrinde gerçekleştirilen ve Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na kota puanı veren IBSA Judo Avrupa Şampiyonası’nda bile zer madalya kazanan Özalp, kasım ayında Azerbaycan’dahi düzenlenecek dünya şampiyonasında dahi zirveyi hedefliyor.

“İstiklal Marşı’mızı okutmak kıtipiyoz çok ayrımlı aynı kalp”

Abdurrahim Özalp, AA muhabirine, judoyla tanıştığı günden bu yana hayatında heybetli değişikliklerin olduğunu söyledi.

Başarının uğrunda hiçbir bariyer tanımadığını ve isteyerek yaptığı bu sporda başarılarının art arda geldiğini anlatan Özalp, “İtalya’dahi print tıpkısı müsabakanın sonunda zer madalya kazandım. O kürsüye çıkıp İstiklal Marşı’mızı okuttuktan bilahare bilcümle yorgunluğum geçti. İstiklal Marşı’mızı okutmak süfli çok değişik aynı ruh. Anlatılmaz, yaşanır.” dedi.

Özalp, Avrupa’üstelik kazandığı madalya sebebiyle olimpiyat kapısını araladığını belirterek, Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda dahi Türkiye’yi belirtmek istediğini söyledi.

Hedef,2024 Paralimpik Oyunları’nda şampiyona

Başarılarının ölçüm edilmesinin kendisini mutlu ettiğini dile getiren Özalp, şu ifadeleri kullandı:

“Elde ettiğim başarılarla ilişik çevremden çok müspet tepkiler alıyorum. Sağlıklı olsunlar desteklerini esirgemiyorlar. Onlar mutlu olunca ben dahi çok bahtiyar oluyorum ve çalışmalarımı henüz de azimle, şevkle devam ettiriyorum. Judoya başladığım 2015’te Türkiye ikincisi olduğumda 2016 yılının başında Küçük Asya Ajansı’yla (AA) bire bir röportajımız olmuştu. O ant hedefimin milli bando olduğunu söylemiştim. Hamdolsun o hedefi başardım. Tekrar AA’ya açıkladığım Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda şampiyonluk hedefimin üstelik gerçekleşmesini diliyorum.”

“Abdurrahim’i acun şampiyonasına hazırlıyoruz”

Antrenörü Selami Ünal bile yaptıkları antrenmanlar sayesinde Özalp’ın ulaştığı başarıların kendisini bile mutlu ettiğini belirtti.

Ünal, Özalp’in judoya önce başladığında spor amaçlı yaptığını, çalışıp neler yapabildiğini görünce de henüz dokunaklı çalıştığını, Türkiye şampiyonalarında elde ettiği sim ve altın madalyalarla rastgele geçen periyot henüz birlikte ilerlediğini gördüğünü anlattı.

Bundan periferi Özalp’in antrenmanlara daha sıkı sarıldığını dile getiren Ünal, sporcusunun çokça düzentileme verdiğini, karşılığını da aldığını belirtti.

Altın madalya alamadığı zamanlarda ise sporcusunun çalışmalarını elan bile yoğunlaştırarak engelleri aştığını tabir eden Ünal, şunları söyledi:

“Abdurrahim’i şu anda Azerbaycan’üstelik yapılacak acun şampiyonasına hazırlıyoruz. Başaracağına dayalı haddinden fazla ümitliyiz. Allah’ın izniyle madalyamızı alarak dünya şampiyonasından döneceğiz.” diyerek konuştu.

Ünal, Özalp’ın elde ettiği başarılarla çevresine üstelik emsal olduğunu rapor etti.Share: