Avrupa Parlamentosu, Rusya’yı ‘teröre müzahir devlet’ ilan etti

Avrupa Parlamentosu, Rusya’nın çarpışma suçu işlediğini ve terörü benzeri dil yerine kullandığını belirterek, Rusya’yı ‘teröre müzahir şevket’ ilan etti.

Avrupa Parlamentosu’ndan yapılan açıklamada, “Parlamento, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü dinsiz savaşındaki sonuç gelişmelere ait tıpkısı kararı kabul etti. Milletvekilleri, Rus güçleri ve vekilleri yoluyla Ukrayna’daki sivillere alın mahsus saldırılar ve vahşetlerin, sivil altyapının halel edilmesinin, arsıulusal ve insancıl hukukun ayrıksı vahim ihlallerinin yıldırı eylemleri ve cidal suçları oluşturduğunu vurgulamaktadır. Bunun ışığında Rusya, ‘teröre destekleyici’ ve ‘terörizmi miftah yerine kullanan’ aynı cesamet namına tanındı” denildi.

ZELENSKİ: MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ

Ukrayna Heybet Başkanı Volodimir Zelenski, Avrupa Parlamentosu’nun kararına ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Avrupa Parlamentosu’nun Rusya’yı teröre destekleyici ve yıldırı araçlarını kullanan bire bir büyüklük adına tanışıklık kararını kıvançla karşılıyorum. Rusya, Ukrayna’da ve dünya genelinde etraflı süredir bitmeme eden terörizm politikasını sona erdirmek amacıyla rastgele düzeyde abstraksiyon edilmeli ve sorumlu tutulmalıdır” dedi.

Share: