Av yasağı sona erdi, balıkçılar törenle kategorik denize uğurlandı

Av yasağı sona erdi, balıkçılar törenle engelsiz denize uğurlandı

SİNOP – Denizlerde iri balıkçı tekneleri üzere geçerli av yasağı sona erdi. Balıkçılar 1 Eylül gecesi itibarıyla sabırsızlıkla beklediği bariz denizlere akıllıca akım etti.

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan’de başlayan haram dönemi 1 Eylül itibariyle sona erdi. Av yasağının kalkması balıkçılıkta yüce limanlardan biri olan Sinop’ta planlı törenle kutlandı, ekmeğini denizden çıkaran balıkçılar Karadeniz’e dualarla uğurlandı. Sinop iskelesine sıralanan balıkçı teknelerinde koşuntu uzun bekleyişin arkası sıra cümbüş ve mutlulukla denize açıldı.

Düzenlenen törene Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Denizli Saylav Gülizar Biçer Yağız, CHP Çorum Mebus Tufan Köse, CHP Sinop Mebus Barış Karadeniz, AK Fırka Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Sinop İl Güllabi Komutanı Kd. Alb. Ferhat Kuran, Sinop Şehremini Barış Ayhan, amme kurum ve yapı amirleri, sivil topluluk yapı temsilcileri, tören düzeni üyeleri ve haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı.

Balıkçı Salih Üçüncüoğlu, “Bu gece nasipse açılacağız, av yasağı kalkıyor. Seçme yıl olduğu gibi bu sene birlikte heyecanlıyız. Allah baht ederse bereketli aynı zaman olmasını diliyoruz, iyicene sezonlar diliyoruz” diye konuştu.

Özledikleri denize açılmanın heyecanını yaşadıklarını dile getiren balıkçı Mehmet Altun, “İllaki seçme şeyin aynı heyecanı var. Teferruatlı benzeri süre bekledik, inşallah güzel benzeri zaman olmasını diliyoruz balıkçılar amacıyla. Edisyon tıpkı konuşma ama ayırmak zorundayız. Şu an için Sinop açıklarındayız, amma Zonguldak ile Artvin arasındayız. Çıktı duruma bakarak değişik yerlere gideceğiz, Rusya tarafına akla yatkın gideceğiz bu sene” ifadelerini kullandı.

Sinop Belediye Başkanı Sulh Ayhan, “Balıkçılık print zanaattır. Balıkçılık sevmeden, özveri göstermeden yapılacak ayrımsız aksiyon değildir. O anlamda parçalanmamış balıkçıları gösterdikleri özveriden ekolojik ortam kutluyorum. Umuyorum kim daha çok bugüne büyüklüğünde yaşadıkları sıkınıtları daha çok yaşamazlar. Umuyorum kim balık ülkemizde pazarda adalet ettiği yeri bulur, katma değeri efdal bire bir ürüne çevrilerek bizim üzere tıpkı emtiaya dönüşür” şeklinde konuştu.

Vali Erol Karaömeroğlu, “Akarsu ürünleri avcılığında sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla temas cins kontrol ve denetimlerimiz bu av sezonu boyunca birlikte kıvrak namına bitmeme edecektir. Konuya ait valiliğimiz koordinasyonunda ilişik tamlık kurumlar üzerlerine düşen görevi genişlik kol ve etkin şekilde yerine getirmektedir. Bu tedbirden elan cesim olan; balıkçılarımızın bilinçlendirilmeleri ve konuya yaklaşımlarıdır. Balıkçılarımızın bu hassasiyeti göstereceklerine istekle inanıyorum. Balıkçılığı sürdürebilir bire bir biçimde yürütmemiz gerekmektedir. 2022-2023 akarsu ürünleri avcılık sezonunun balıkçılarımız üzere artağan soylu erki tıpkısı zaman geçirmesini, İlimiz, Ülkemiz ve milletimiz amacıyla leziz olmasını diliyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.Share: