Atletizm Federasyonundan Dünya Atletizm Birliği’nin kararıyla ait izah Açıklaması

Türkiye Atletizm Federasyonu, Dünya Atletizm Birliği (World Athletics) güzeşte sene acun çapında bazı konkur sonuçlarında yönlendirme yapıldığı iddiasıyla verdiği değişmeyen hakkında ayrımsız açıklama yaptı.

Federasyondan yapılan açıklamada, Atletizm Dürüstlük Birimi’nin (AIU) incelediği dosyalarla ilişik Acun Atletizm Birliği’nin tıpkı karar verdiği belirtildi.

Açıklamada, “Bu konuda olasılı mesnetsiz haberlerin önüne sarkıtmak ve falsolu bilgilendirmeyi önlemek amacıyla Türkiye Atletizm Federasyonu olarak konuya aleniyet getirme ihtiyacımız doğmuştur.” denildi.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı (TAF) Başkanı Fatih Çintimar yerine yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Geçtiğimiz yaz Eugene’de yapılan toplantıda görüşülen dosyayla ilgilendiren, resmi web sitesinde bugün yayınlanan kararda, aralarında Türkiye’nin de olduğu yedi ülkenin ‘takip listesine’ alınmasına değişmeyen verildi. Buna göre Türkiye’bile yapılan arsıulusal yarışmalar ve Balkan Şampiyonası tıpkısı mıntıka şampiyonaları, Acun Atletizm Birliği derecelendirme kriterlerine elbette N-Niteliksiz İstanbul Maratonu kabil yarışmalar, World Athletics’in nezdinde, beceri delege görevlendirme yetkisini saklı tutması kaydıyla, Dünya Şampiyonası’na erdemli katsayıyla fakül veren Türkiye Atletizm Şampiyonası sonuçları acun listesinde ve kota puanlamasındaki yerini korumaktadır. Bunun haricinde mütezayit özge evcil yarışmalardaki sonuçlar, geçiçi olarak yorum dışı olacaktır.”

Açıklamada antrparantez şu ifadelere vadi verildi:

“23 Eylül tarihinden itibaren başlayan süreçte, arsıulusal maharet görevlilerin değerlendirme kriterlerini karşıladıktan sonra yeniden cümle yarışmaların onayı sağlanacaktır. Türkiye Atletizm Federasyonu namına, bugünden itibaren World Athletics ile andıran çalışmayı sürdürürken bire bir yandan müsabaka ölçüm altyapımızı yenileyecek ve yargıcı eğitimlerimizi yoğunlaştıracağız. Kamu çabamızın yer gücük zamanda bu süreci sona erdirmek olacağını tavzih etmek isteriz. Kısa süreceğini umduğumuz izlem sürecinde atletlerimizin sınırlı dışındaki kota yarışmalarını çok dikkatli planlarken, yurt süresince üstelik uluslararası statüdeki müsabakalarımızı artırarak kıygınlık yaşamamaları arz yüce önceliğimiz olacaktır.”

Share: