Ata mesleği yemeniciliği kızıyla yaşatıyor

Adıyaman’ın Besni ilçesindeki tek çelgi (ayrımsız tür ayakkabı) ustası Kağan Özçetinkaya, çırak bulamayınca yardımına koşan kızıyla 2 yıldır 15 metrekarelik dükkanda istihsal yapıyor.

Dede mesleğini sürdüren 55 yaşındaki Kağan Özçetinkaya, lise mezunu 22 yaşındaki kızı Kraliçe ile kendilerine ilişik işletmede günde averaj 5 yemeni üretiyor. Özçetinkaya ile kızı, yemenileri hususi siparişle hazırlıyor.

Melik Özçetinkaya, AA muhabirine, dedesinden kalma mesleğini ilk günkü heyecanla sürdürdüğünü söyledi.

Yemeniciliği 40 yıldır yaptığını anlatan Özçetinkaya, “Besni’de bu işi hoppadak ben yapıyorum. Birilerinin henüz yapmasını istiyoruz ama eleman sıkıntısı yaşanıyor. Bu sıkıntıyı çözmeye çalışırken de kızım yardıma koştu.” dedi.

Kızıyla bir dükkanda çalışmanın değişik olduğunu rapor eden Özçetinkaya, “2 yıldır kızımla çalışmaya bitmeme ediyoruz. Evde cet kız, dükkanda ise daha çok ateş parçası çırak ilişkimiz var. Ürettiğimiz yemenileri mekân illere gönderiyoruz. Zaman Zaman de ilçemize mevrut gurbetçilerimiz, yaşadıkları ülkelere ürünleri taşıyor.” diye niteleyerek konuştu.

“Mesleği babam kabil ilerleterek yaşatacağım”

Ece Özçetinkaya ise babasıyla benzeri dükkanda çalışmaktan bahtiyar olduğunu belirtti.

Babasının beraberinde 2 yıldır çalıştığını dile getiren Özçetinkaya, “Unutulmaya beniz tutmuş bu mesleği ilerletmek üzere elimizden geleni yapıyoruz. Ustam babam, amma evde dahi ustam kadar dükkanda üstelik babam kabil. Babama yardım etmekten mutluyum. Aynı zamanda bu, babamın dedesinin mesleği, ego da babam kadar ilerleterek yaşatacağım.” ifadelerini kullandı.

Share: