Ata Korkut Koşuk, Foto ve Kompozisyon Yarışması armağan töreni İstanbul’da yapılacak

Bayburt Firez ve Yardım Derneğinin düzenlediği Dede Korkut Koşma, Resim ve Tahrir Yarışması’nı kazanan öğrenciler 9 Kasım’da yapılacak Arsıulusal Dede Korkut Sempozyumu açılışında ödüllerini alacak.

İstanbul’un beraberinde Ata Korkut’un türbesinin üstelik meydan aldığı Bayburt’ta okuyan ortaokul ve lise öğrencileri, “Özüm Sözüm Ağababa Korkut” temalı yarışmaya katılacak eserlerini 12 Ekim’e büyüklüğünde okullara teyit edecek. Komisyonun değerlendireceği eserler arasından kazananlar Atatürk Firez Merkezi’nde (AKM) 9 Kasım’de düzenlenecek sempozyumda ödüllerini alacak. Yarışmada değme dalda evvel üçe girenler altınla ödüllendirilecek.

Bu kapsamda, Bahçelievler Dede Korkut Anadolu Lisesi’nde okuyan öğrenciler literatür ve resim derslerinde yarış hazırlıklarına başladı.

Okulun Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ermiş Bayramoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, edebiyat dersinde öğrencilerin yarışmayla ilişkin bilgilendirildiğini söyledi.

Dede Korkut’un kültürün yeryüzü muhteşem unsurlarından biri olduğunu tamlayan Bayramoğlu, “Dede Korkut, vakit kaybetmeden bizim dilimizle ilgilendiren değil Türk coğrafyasının hem kültürü hem da diliyle ilişik tıpkısı kültürel mirası. Dede Korkut hem İslami kültürün hem birlikte İslamiyet öncesi kültürün izlerini taşır. Binlerce almanak bu kültürün çocuklarımıza bırakıt kendisine aktarılması bizim üzere majör. Onu öncelemek üzere bu yarışmaya katılıyoruz.” dedi.

Koşuk yarışmasına hazırlanan öğrencilerden 14 yaşındaki Musa Acet, geçmişten bugüne kendilerine mum markajcı Dede Korkut’la ait koşuk yazdığını anlattı.

Acet, koşuk yazmayı sevdiğini tabir ederek, “Böyle tıpkı yarışma olduğunu Gökçe Yazın öğretmenimiz bize söyledi. Ego dahi seve seve katıldım. Okullarda hakeza yarışmaların hazırlanması sunturlu ve kâr sağlıyor. Bu konuda kudretli olanlar ön plana çıkıyor. Gelecekte gani beyin cerrahı almak istiyorum ve türkü yazmayı dahi sürdürmeyi düşünüyorum.” diyerek konuştu.

“Ağababa Korkut’u keyiflendirmek evire çevire”

Ağababa Korkut Rum Lisesi Foto Öğretmeni Dilvin Güreş, Ağababa Korkut’un yazıları ve hikayelerinde esenlik, gösteriş, cömertlik ve sevginin olduğunu belirtti.

Öğrencilerin bu zamanda zat gözleriyle bu unsurları yansıtabilmelerinin haddinden fazla yüce olduğuna dikkati çekici Güreş, “Ata Korkut’u yaşatmak evire çevire. Yarışmanın şartlarını çocuklara okudum. Boyalar erkin, önce yoz kağıtlara sonradan bile iri kağıtlara geçirecekler.” ifadelerini kullandı.

Okulun 9. sınıf öğrencisi Ela Çiçekli ise Türk’ün bilge atası Dede Korkut’u resmetmekten kıran bahtiyarlık duyduğunu söyledi.

Çiçekli, öğretmenlerinin yarışmayla ilişkin bilgelik vermesinin arkası sıra yarışmaya katılmaya değişmeyen verdiğini ve çokça ateşli olduğunu dile getirerek, “Gelenek ve göreneklerimizi sevgi ve barışı bize çok ongun yansıttığı için ben birlikte bunu resmime aktarıyorum.” diye konuştu.

Share: