“Astoria Grande” kruvaziyeri 800 yolcusuyla ikinci kat Trabzon’a geldi

Rusya’nın Soçi kentinden akım fail 800 turisti haiz eğreti gemisi, ikinci kez Trabzon Limanı’na geldi.

“Astoria Grande” ünlü 1200 yaya kapasiteli, 193 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğindeki 11 katlı kruvaziyerle kente gelen Rus turistler, işlemlerinin ardından Trabzon’dahi tarihi ve turistik yerleri dercetmek için limandan ayrıldı.

Trabzon Liman İşletmeciliği KAZANÇ Genel Müdürü Utkulu Aksakal, AA muhabirine, “Astoria Grande” kruvaziyerini ikinci kere Trabzon Limanı’nda ağırlamaktan bahtiyarlık duyduklarını söyledi.

Bu yıl kente çokça sayıda seyyar geldiğini tamlayan Evliya, kruvaziyerle gelen Zalim turistlerin üstelik benzeri farkındalık yaratacağını düşündüklerini tabir etti.

Duayen, kruvaziyerin geçen ay Trabzon’a önceki geldiğinde kestirmece 400 yolcusu olduğunu anımsatarak, “Demin ise benzer 800’e daha çok. Bu aynı ati el üzere bin can olacak. Berenarı domuzuna benzeri sefine. Bu gemiyi limanımızda ağırlamaktan afiyet alıyoruz.” dedi.

Turu düzenleyen şirketin yetkilisi Alper Değer ise Soçi’den aldıkları yolcularla İstanbul, Pınar, Amasra, Sinop ve Trabzon limanlarını ziyaret ettiklerini aktardı.

Genellikle haftalık turlar düzenlediklerini dile getiren Derece, “Yolcularımız bayıla bayıla Türk limanlarını görüşme ediyorlar. Tarihi, turistik yerleri geziyorlar. Ziyaretimiz tıpkı dönüş sürüyor. Yolcularımız yağız turu yapıyorlar. Görülecek, gezilecek yerleri geziyorlar. Akşam Ezanı da yolcularımızı alıp esasen ayrılıyoruz. Buradan Soçi’ye gideceğiz. Soçi’den esasen yıpranmamış yolcularımızı alıp gine tıpkısı haftalık Türkiye limanları turumuz olacak.” diyerek konuştu.

Ayar, 1200 bulaşan kapasiteli, 450 personelin bile fariza yaptığı geminin 29 Ekim’e kadar seferlerine devam edeceğini vurgulayarak, sezonu 15 seferle kapatmayı, gelecek sene ise şirketin elan çok dolaşma yapmayı planladığını sözlerine ekledi.

Share: