ASELSAN, ADEX 2022’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’i ağırladı

AZERBAYCAN’ın başkenti Bakü’da düzenlenen ADEX 2022 fuarına katılan ASELSAN, fuardaki standında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i ağırladı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) liderliğinde, Defans ve Havacılık Uran İhracatçıları Birliği desteğiyle Türk savunma uran firmaları, Güney Kafkasya ve Itidalli Asya bölgesinin bildirme kocaman savunma fuarlarından ADEX Fuarı’na (Azerbaijan International Defense Exhibition) katıldı. Bakü’da fuar alanın yarısından fazlasını kaplayacak büyüklükte ‘Türk Milli Pavilyonu’ konsepti oluşturuldu. ASELSAN, 700 metrekareyi fazla ekspozisyon alanında, Azerbaycan ordusu vasıtasıyla halen canlı şekilde makbul idare kitleri, elektrokardiyografi-gözlükçü sistemler, drone karşı hazırlık sistemleri, haberleşme sistemleri ve elektronik savaş ürünlerinin de kayran aldığı 62 değişik ürünü ile kayran aldı.

AZERBAYCAN YÖNETİMİNDEN ASELSAN STANDINA ZİYARET

Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev, fuarda ASELSAN’ın standını musahabe etti. Aliyev’in beraberinde birlikte Savunma Bakanı Orgenerel Zakir Hasanov, Defans Sanayii Bakanı Orgeneral Medet Guliyev, Albeni Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Ramiz Tahirov, Çap Tehlikesizlik Hizmeti (DTX) Reisi Orgeneral Ulvi Nagiyev, Harici Keşfiyat Başkanı Orgeneral Orhan Sultanov, Nahcivan Kalaba Komutanı Orgeneral Soyluluk Mustafaev, Defans Bakanlığı Rabıt Reisi Memmed Eminov, Savunma Bakanlığı Keşfiyat Reisi Ayça Necefov, KOBİA (Kiçik ve Ölçülü Biznesin İnkişafı Agentliyi) Başkanı Orhan Memmedov ile Elmi Tetqiqat Enstitüsü Başkanı Mürsel Aliyev zevcelik etti. İlham Aliyev’i Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile ASELSAN Umumi Heyet Başkanı ve Umumi Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün karşıladı. Fuar boyunca ASELSAN ense yönetimi, aile sahibi ülke yetkilileri ve fuara katılan diğer mevki heyetleriyle da görüşmeler yaptı.

‘AZERBAYBAN İÇİN HERHANGI BIR GÖREVE HAZIRIZ’

Azerbaycan Cumhuriyeti ve ASELSAN arasındaki ilişkilerin uzun boylu dikkat calip Umumi Heyet Başkanı ve Umumi Müdürü Haluk Görgün, “ASELSAN, Azerbaycan için çalışmaya 1990’lı yıllarda başladı. Azerbaycan’daki neşelilik alanları ve hizmetlerde artış yaşanınca sınırlı dışındaki evvel şirketimiz adına yüzdelik ASELSAN iştiraki olan ASELSAN Bakü kuruldu. ASELSAN’ın Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’ne tedbir ettiği çağcıl haberleşme teçhizatı, beyinli mühimmatları ve bir nice değişik ürünü hoşgörülü ve etken şekilde kullanıldı. ASELSAN ürünleri Azerbaycan’da hemen askeri alanda değil, sivil alanda üstelik geniş şekilde kullanılıyor. Biz Azerbaycan ve Türkiye’deki çalışmalarımızı birbirinden ayrımlı görmüyoruz. ASELSAN, Azerbaycan’ın herhangi bir tip elektronik aygıt ve sistem ihtiyacı üzere fariza almaya hazırdır” dedi.

Share: