Artvin veri… Bitki çeşitliliği açısından zengin Artvin’de bu yıl 800 titrem bal üretildi

Zengin nebat çeşitliliğiyle bal üretiminde adından kortej ettiren Artvin’birlikte bu yıl 800 ton bal üretildi.

???????Artvin Temiz Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Durmuş, AA muhabirine, sona muazzez bal sağım sezonunu değerlendirdi.

Artvin’in, Kafkas temiz ırkının jen merkezi olması, 198’i endemik, 302’si endemik sıfır nadir nev koyulmak amacıyla 2 bin 727 nebat türü ve kestane ormanlarıyla arıcılık ve bal üretimindeki önemine dikkati calip Durmuş, kentte birliğe mukayyet etken 1400 civarında arıcı, yaklaşık 120 bin birlikte arılı kovan olduğunu söyledi.

Arhavi ilçesinde birliğe ait dolum tesisi olduğunu, buraya getirilen ballardan alınan numunelerin Rize’deki besin laboratuvarında analiz edildiğini tamlayan Durmuş, akıllıca nitelikteki balların dolum tesisinde kavanozlara doldurulduğunu, varsa arıcının markası basılarak, yoksa bağlantı markası ve logosuyla satışa sunulduğunu anlattı.

Durmuş, sonuç iki yılda bal rekoltesinde düşüş yaşadıklarını kaydederek, “Düşmesinin sebebi da ağaçların ve bitkilerin çiçek açtığı zamanda iklim değişikliği nedeniyle yağışların alışılagelmişin dışında fazla olması. Sivri yağışlar bal verimimizi aşağıya çekmekte. 2021’bile 250 titrem civarında kestane balı elde etmiştik, rekoltemiz düşüktü esbak yıla göre. Bu sene ise 120 ton civarında kestane balı elde ettik.” dedi.

Kestane balı dahil bütün bal üretiminin ise bu sene 800 titrem olduğunu ifade eden Durmuş, 2018 ve 2019’birlikte bin ton civarında bal elde ettiklerini söyledi.

Durmuş, temas yerine benzeri ayak tabanı karşılık belirlediklerini dile getirerek, “Taban fiyatı üzerine satanlar var, duyuyoruz amma bal ihtiyacı olanlar birlikten hikmet alabilirler. Tığ dolumunu yaptığımız kestane ballarını 450 liradan satışa sunduk.” dedi.

Zengin bitki örtüsü Artvin balına kalite katıyor

Artvin’in Kafkas arısının geniş merkezi olması zımnında arıları Ardahan dışında ayrıksı aynı yere götüremediklerine dikkati çeken Durmuş, “Artvin bölgesinde bal mevsimi tıpkısı kamer evet da 20 gündür. Bire Bir ay içerisinde Artvin’birlikte yağmur yağdığı ant bal alamıyoruz. Balımız çiçekte yıkanıyor, bunun amacıyla mahsul hor düşüyor. Bu birlikte üreticiye yansıyor, tüketiciye yansıyor, arıyor, Artvin balı bulamıyor.” diyerek konuştu.

Durmuş, Artvin’bile yükseltinin 0’dan başlayarak 3 bin 600’lere kadar çıktığını, bunun değişik ve zengin bitki örtüsü çeşitliğini beraberinde getirdiğini belirterek, “Bu şımarıklık da haddinden fazla nitelikli balların oluşmasını sağlıyor. Balda yelpaze artıyor. Kalite ve çeşitlilik arttığından bal fiyatları bile 350 ile 500 teklik arasında değişiyor. Karakovan ballarında üstelik bu eşit 600-700 liralık beyninde değişiyor. ” ifadelerini kullandı.

Tüketicilere uyarılarda kâin Durmuş, “Tüketicilerimiz temas yerden bal almamalı. Alınan balların etiketli, analizi yapılmış olmasına özen etmeliyiz. Bal tatlı bire bir besin olduğundan tüketicimiz şeker mi, bal mı yalınç ayırt edemiyor. Bu yüzden bilinen yerlerden bal almalıyız.” dedi.

Durmuş, sezonu kapattıklarını ve arıcılarının şita bakımlarını yaptıklarını vurgulayarak, ati sezonun elan iyi geçmesini diledi.

Share: