Aroma Umumi Heyet Başkanı Uca Pek Duruk son yolculuğuna uğurlandı

Hoş Koku A.Ş. ile Friterm A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Kip Statik, geri sabah saatlerinde geçirdiği sakil grip sebebiyle 74 yaşında hayatını kaybetti. Stator amacıyla Ataköy Ömer Stator Cami’sinde cenaze merasimi düzenlendi. Korkulu ayrımsız katılımın olduğu cenaze töreninde Duruk’un yakınları gözyaşlarına boğuldu.Kılınan cenaze namazının peşi sıra Stator’un cenazesi Antalya Akseki’dahi sülale kabristanına defnedilmek üzere yola çıkarıldı.

Aroma A.Ş. ile Friterm A.Ş.’nin Umumi Heyet Başkanı Mualla Mukavim Statik geçirdiği sevimsiz algınlığı ve ağır sıklet grip zımnında geri sabahleyin saatlerinde hayatını kaybetti. 74 yaşındaki Duruk amacıyla İstanbul Ataköy Ömer Duruk Cami’sinde planlı törende ailesi taziyeleri kabul etti. Törene Bakırköy Şehremini Op. Dr. Bülent Kerimoğlu, Akseki Belediye Reisi İbrahim Özkan, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, ANA KONU Vakfı Başkanı Deniz Ataç ve çokça sayıda yurttaş katıldı. Duruk’un cenazesi ferda ikindi namazına mütakip Antalya Akseki’da familya mezarlığına defnedilmek için yola çıkarıldı.

“ÜLKESİ İÇİN DEĞME ŞEYİNİ FEDA ETMEYE HAZIR BİR İNSANDI”

Rahmetlik Mualla Mütehammil Statik’un kardeşi Aroma Yönetim Kurulu Başbuğ Vekili Mahmut Atom Duruk, “Haddinden Fazla değerli bire bir insandı. Doğaya tabiata insanlara saygılıydı. Irk, kült ayrımı yapamayan tıpkısı kişiydi. Vatanı ve ülkesi için seçme şeyini feda etmeye amade benzeri insandı” dedi.

“ZAMAN AİLE ADINA ELDEN BİZ AĞLAMIYORUZ SISTEM AĞLIYOR”

Kuzeni Figen Aybars, “Bugün huy, canlılar, hayvanlar, iş adamları, işçiler garip kaldı. Zaman umum canlılar ümitsiz ve ağlıyorlar. Bildirme önemlisi şehir sevdalısı Akseki’miz öksüz kaldı. Temas şeyini canını, varlığını canlılar için insanlar üzere harcayan Mukavemetli ağabeyimin ruhu şatır olsun. Mekanı cennet olsun. Bugün eş kendisine yemeden içmeden tığ ağlamıyoruz, bütün ağlıyor. Haddinden Fazla ilişik meşgul tıpkı insandı. O sevgisini hep canlılara verdi. Zaman hep ağlıyor” diyerek konuştu.

“HEPİMİZ İÇİN ÇOKÇA ÖNEMLİ BİR KAYIP”

Aynı özge kuzeni Atilla Statik birlikte cenaze töreninde yaptığı açıklamada, “Hemen eş üzere değil Akseki için, Türkiye için, âdemiyet amacıyla, hepimiz için haddinden fazla mehabetli benzeri zayi. Hepimizin hayranı olduğu çokça taraflı benzer alınabilecek tıpkısı insandı. İş hayatında birlik sosyal STK’larda fariza alır, herkese apotr olurdu. Hepimizin emsal aldığı bire bir insandı. Söyleyecek tıpkısı molekül bulamıyorum Türkiye için çokça balaban tıpkı kaybolma. Ihtimal Türkiye yeryüzü mehabetli bir insanını kaybetti yani bu kadar olur. Çokça üzgünüz. Onun başlattığı projeler vardı Akseki amacıyla. Öğrenciler amacıyla ANA KONU’da görevi vardı. Onun dışında avrat kooperatifleri kurulmuştu. Akseki’nin değme şeyinde imzası vardı. Zat işinden çok içtimai konularla ilgiliydi. Öz parası üzere değil yabanlık amacıyla müteharrik birisiydi. Tıpkısı emanet bulunmayan kim onun karşı üzücü konuşabilsin yani o büyüklüğünde tam tıpkısı insandı” ifadelerini kullandı.

“İNSANLIK ÇOKÇA BALABAN BİR ADAMI ÇOK ŞIŞMAN BİR HAYIRSEVERİ KAYBETTİ”

Stator’un dayısının oğlu Mehmet Makineci ise “Bizim çocukluğumuz beraber geçti. Bizim ağabeyimizdi. Haddinden Fazla kalburüstü işler yaptı. Çokça hayırseverdi. Patadak hakeza olunca bizim kaybımız değil Akseki’nin ve insanlığın kaybı oldu. İnsanlık çokça şişman bir adamı çok iri bire bir hayırseveri kaybetti. Hala şoktayız. Bu hareketli onun eseridir. Ona olan sevgidir bunun parayla pulla alakası bulunmayan ağız ağıza yaşam tarzıyla alakadar bire bir durumdur. Paraya servete tek ayar vermezdi ama insanlığa çok değer verdi” dedi.

ALİ METİN DURUK KİMDİR?

Mürtefi Takatli Statik, 1973 yılında İstanbul Beceri Üniversitesi’nden Makine Faziletli Mühendisi namina mezun olduktan sonraları 1972 yılında Alarko’de mücahede hayatına başlamıştır.

1975 yılında başıboş faaliyet hayatına başlayan Statik, kurduğu Friterm A.Ş.’bile Umumi Heyet Başkanı görevini, Aroma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı, İREKS A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve Duruk İcra Yerleşmiş Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Friterm A.Ş. namina Töre Bilimi İtibar Derneği Kurucu Üyesi da olan Stator, TEİD Umumi Heyet Üyeliği yapmıştır.

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) ve Isıtma Soğutma Iklimleme Cihazı Araştırı ve Eğitim Vakfı’nın (ISKAV) kuruluşunda görev alan Statik, bu toplum örgütü ve kuruluşların Umumi Heyet Başkanlığını yürütmüştür. TMMOB-MMO’dahi mütenevvi dönemlerde Dümen ve Denetim Kurulu üyelikleri birlikte Tarz Saymanlığı görevini yürütmüştür.

Çeşitli Sivil Cemiyet Kuruşlarında fariza düz Statik, İSO Çığır Komitesi Başkanlığı, TOBB İklimlendirme Meclisi Komutan Yardımcılığını, İSİB İklimlendirme Sanayi İhracatçılar Birliği Başbuğ Yardımcılığı, ISKAV Komutan Yardımcılığını yürütmüştür. MMO Teknik Komite ve Tesisat Dergisi Yapıt Kurulunda görev yapmış olan Duruk, TEMA Vakfı Umumi Heyet ve Mütevelli Heyeti üyesiydi.

Share: