Ardahan’ın sorunlarının tartışılacağı çalıştay başladı

Ardahan’ın sorunlarının belirleme edilmesi ve çözüm yollarının ortaya konulması üzere düzenlenen “Ardahan Çalıştayı” başladı.

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) karı sahipliğinde, Serhat Kalkınma Ajansının (SERKA) katkılarıyla gerçekleştirilen çalıştayın açılışında konuşan Vali Hüseyin Öner, cızık kenti Ardahan’ın stratejik konumuyla Türkiye’nin Kafkaslara açılan kapısı olduğunu söyledi.

Kentin bir nice medeniyete aile sahipliği yaptığını tamlayan Öner şunları kaydetti:

“İlimiz, Bakü-Tiflis- Ceyhan (BTC) Boru Yolu, Trans Rum Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) ve Şahdeniz-Türkiye Gaz Boru Yolu’nın Türkiye’ye methal yaptığı evvel noktada düz alıyor. Bu nedenle ciddi tıpkı devlet. Ardahan’ın 3 kapısı var. Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı, Türkiye’nin arz modern eksen kapısı namına inşa edilmiş, yekpare yetenek hizmet vermektedir. İnanıyorum kim buraya katılanlar, özverileriyle ilimizin ve bölgemizin tanınırlığını artıracak, muamma potansiyelini dönüş yüzüne çıkarılacaktır.”

Rektör Prof. Dr. Mehmet Biber üstelik çalıştayın ilin sorunlarının belirleme edilmesi, akla yatkın ve uygulanabilir çözümlere ulaşılması amacıyla düzenlendiğini aktardı.

Çalıştay Düzenleme Müesses Başkanı Doç. Dr. İhsan Kurtbaş ise “Ardahan, şanlı derece ve zenginlikleri bünyesinde barındırmasına karşın yer bir iki kalkınmış illerden biri. İlimizin bilcümle dinamiklerinin buluştuğu bire bir platformda, şehrin ince benzeri röntgenini çekmeyi hedefleyen tıpkı emek bu. Katkı sunan herkese teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Aşık Şenlik Konuşma Salonu’ndaki çalıştay erte sona erecek.

Share: